Artykuł opisuje jeden z najbardziej innowacyjnych sposobów wynagradzania. Jest to system wynagradzania w oparciu o umiejętności (
Skill Based Pay, SBP). Z wprowadzenia SBP wynikają różnorodne korzyści, które można podzielić na kilka kategorii. Nie w każdej firmie opisywany sposób wynagradzania znajduje zastosowanie. Wpływ na powodzenie projektu mają: typ organizacyjny przedsiębiorstwa, a także kultura pracy. Aby SBP działał efektywnie, musi być spełnionych kilka warunków. W artykule znajdą Państwo ich omówienie, a także informacje dotyczące kolejnych etapów wdrażania systemu. Przedstawiono również przejściowe problemy, jakie mogą pojawić się podczas procesu wprowadzania nowego systemu. Trudności mogą wiązać się m.in. ze wzrostem kosztów i ze zmianami w systemie zarządzania zasobami ludzkimi.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2008
Autor: Aneta Pazik
Artykuł stanowi opis systemu wynagradzania w firmie Xerox, będącej jednym z głównych dostarczycieli usług w zakresie zarządzania dokumentami. Na samym wstępie analizie poddane zostały zarówno cele stosowanego systemu wynagradzania jak i zasady, według których był opracowywany i wdrażany. Ponadto opisane zostały poszczególne elementy składające się na system oraz procedury podejmowania decyzji w zakresie płac. Oprócz analizy wynagrodzeń dyrektorów oraz członków zarządu firmy Xerox, w tekście znajdują się także zestawienia tabelaryczne zawierające dane dotyczące struktury płac. W opracowaniu zostały zawarte także informacje dotyczące roli Komitetu ds. Wynagrodzeń, a w szczególności jego kompetencji w formułowaniu polityki wynagradzania w Xerox.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2008
Autor: Artur Pałasz
Wchodząc do fabryki Lincoln Electric Company, zobaczymy wielki napis: „Nikt nie może zaczynać pracy przed 8.00”. Zanim wprowadzono zakaz, pracownicy objęci akordem zjawiali się w pracy przed świtem, aby wyprodukować jak najwięcej, często kosztem innych. W pierwszej części artykułu poświęconemu akordowi prezentowana jest istota oraz zalety i wady tej formy płac. Poruszany jest problem gier o normy produkcji toczonych między pracodawcą i pracownikiem. Wreszcie omawiane są trzy warianty akordu (prosty, degresywny i progresywny) i konsekwencje ich stosowania dla morale załogi. Artykuł zawiera 3 tabele i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2008
Autor: Michał Mudel
Metody wynagradzania członków zarządów oraz członków rad nadzorczych w Dolinie Krzemowej w Kalifornii przechodzą znaczące zmiany od roku 2002. Jednym z powodów tych zmian były modyfikacje zasad księgowości amerykańskiej z roku 2002, związane z Uchwałą Sarbanes-Oxley. Firmy w Dolinie Krzemowej dalej chcą motywować pracowników opcjami, starają się jednak przyznawać je bardziej selektywnie, głównie kluczowym członkom zarządów i rad nadzorczych. Dobrym miernikiem wynagrodzenia prezesów i członków zarządu jest tzw. koszt zarządzania. Analogicznym miernikiem poziomu płacy członków rad nadzorczych jest tzw. koszt nadzoru. Oba te mierniki składają się z kilku elementów, takich jak gotówka, udziały pełnowartościowe, opcje na udziały oraz udziały oparte o specyficzne wyniki finansowe. W artykule pokazano też, że istnieje znaczne zróżnicowanie w poziomie wykorzystania kapitału własnego jako formy wynagrodzenia w oparciu o rozmiar firm.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.12.2008
Autor: Grzegorz Zębik