Strategię zarządzania przez cele opracowano dla eliminacji zasadniczych błędów charakteryzujących wcześniej stosowane podejścia do zarządzania przedsiębiorstwem. Czy zadaniowe formy wynagrodzeń oparte na metodzie zarządzania przez cele mogą być uznane za podobne remedium w dziedzinie motywowania pracowników?
W artykule opisano cechy charakterystyczne zarządzania przez cele, a także główne właściwości opracowanych na jego podstawie strategii wynagrodzeń. Omówiono zarówno korzyści, jak i obszary ryzyka związane ze stosowaniem tego rodzaju metod wynagradzania jako podstaw motywowania pracowników. Wreszcie, rozważono szereg propozycji radzenia sobie z potencjalnymi ogniskami zapalnymi dotyczącymi wynagrodzeń zadaniowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.03.2009
Autor: Ewa Bochyńska-Śmigielska
W artykule znajdą Państwo informacje dotyczące struktury wynagrodzeń wyższej kadry zarządzającej w Australii. Zobaczą Państwo również, jak zmieniały się elementy wynagrodzeń tej grupy zawodowej w przeciągu ostatnich dwudziestu lat. Asumpt zmianom dały skandale związane z wysokimi odprawami dla dyrektorów upadających przedsiębiorstw. Szczególnie krytykowano wynagradzanie za słabe wyniki przedsiębiorstwa. W publicznej debacie wskazano na konieczność wprowadzenia mechanizmów zwiększających jakość zarządzania wynikami finansowymi firmy poprzez skuteczny system wynagradzania. Przede wszystkim, większość australijskich firm zwiększyła udział wynagrodzenia długoterminowego w zarobkach całkowitych (najczęściej w postaci opcji na akcje). Wysokość LTI rośnie wraz ze stanowiskiem. Przykładowo, wartość LTI wśród średniej kadry zarządzającej to 16 % zarobków całkowitych, a dla CEO – 32%. Artykuł zawiera 5 tabel i 10 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Aneta Pazik
Bieżące sytuacja gospodarcza zmusza do zadania pytania, czy liczne zawirowania ekonomiczne będą miały wpływ na sferę wynagrodzeń. Możliwe, że tak i warto wcześniej zdać sobie z tego sprawę. Artykuł przedstawia aktualne trudności gospodarcze i wskazuje w jakim stopniu wpływają one na płace. Sugeruje też zmiany w systemie wynagrodzeń, jakie należy wprowadzić by zarówno pracownicy jak i organizacje w jak najmniejszym stopniu odczuły spowolnienie gospodarcze. Znaczną część artykułu poświecono zagadnieniu zatrzymania kluczowych pracowników w organizacji i optymalizacji kosztów wynagrodzeń. Dodatkowo zaprezentowano jakie środki zaradcze i dostosowawcze zamierzają zastosować inni. Artykuł zawiera dwa wykresy i jedną tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.01.2009
Autor: Grzegorz Spólnik
Artykuł stanowi kontynuację cyklu poświęconego polityce wynagradzania w Grupie Electrolux. Jest ona międzynarodową korporacją, funkcjonującą w wielu krajach na całym świecie. Jej przeciętne zatrudnienie w 2007 roku wyniosło 56 898 pracowników, a suma ich rocznych wynagrodzeń opiewała na kwotę 12 612 000 000 SEK. W pierwszej części artykułu można znaleźć ogólny zarys polityki wynagradzania kadry zarządzającej. Ponadto zawarte zostały informacje na temat składników wynagrodzeń i zasad ich przyznawania w odniesieniu do prezesa Grupy, członków zarządu oraz menedżerów zatrudnionych na najwyższych stanowiskach. Dołączone tabele pokazują jak zmieniały się płace i wielkość pakietów opcyjnych na przekroju ostatnich lat. Część artykułu poświęcono opisowi wynagrodzeń osób, które obecnie zasiadają w zarządzie firmy. Należy pamiętać, że w Grupie Electrolux obowiązuje tajny system płacowy, a pracownicy zobowiązani są do zachowania informacji na temat swoich zarobków w tajemnicy. Artykuł zawiera 3 tabele i 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2009
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
W artykule znajdą Państwo informacje dotyczące strategii wynagradzania i struktury płac w jednej z największych australijskich firm z branży telekomunikacyjnej i IT. Nowa strategia wynagradzania została zainicjowana wraz z planem transformacji, który ma na celu podjęcie nowych wyzwań technologicznych. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W 2006 roku Telstra uruchomiła najszybszą sieć telefoniczną Next G (prędkość do 14,4 Mb/s pobieranych danych), a w 2007 roku wraz z firmą Ericsson opracowała pierwszy na świecie system telefonii komórkowej Next G HSDPA, którego zasięg przekracza 200 km.
Skuteczność systemu wynagradzania polega na zwiększeniu części zmiennej wynagrodzenia w całkowitych zarobkach (w tym zwłaszcza wynagrodzenia długoterminowego). W artykule zostały wyszczególnione elementy wynagrodzeń, które w pozytywny sposób wpływają na wzrost osiąganych przez firmę i pracowników wyników.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2009
Autor: Aneta Pazik
Artykuł przedstawia ewolucję systemów wynagradzania osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych w Stanach Zjednoczonych w latach 1936 – 2003. Większość prezentowanych danych pochodzi z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Harvard University. Na ich podstawie wyraźnie widać trendy zmian wynagrodzeń menedżerów. Zachodziły one w trzech okresach. Pierwszym z nich była I Wojna Światowa, jej następstwem natomiast – znaczny spadek płac menedżerów. Kolejny przedział wyznacza się od połowy lat 40-tych, do końca lat 70-tych. W tym czasie zanotowano stopniowy, acz systematyczny wzrost wynagrodzeń. Trzecim okresem są lata 80-te i 90-te XX wieku. Wtedy też nastąpił największy i najszybszy wzrost płac menedżerskich. Ponadto w artykule zawarto szereg informacji na temat zmian struktury wynagrodzeń oraz wpływu takich czynników, jak polityka podatkowa czy sytuacja gospodarcza państwa. Artykuł zawiera 3 tabele i 4 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.01.2009
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Dokument podaje dokładne informacje na temat składników wynagrodzenia, które muszą zostać uwzględnione w sprawozdaniach sporządzanych przez spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009
Dokument zaleca, aby każda spółka notowana na giełdzie przedstawiała „deklarację dotyczącą wynagrodzeń” na kolejny rok obrachunkowy (lub na kolejne lata). W zaleceniu znajduje się szczegółowy opis informacji związanych z polityką wynagradzania, które powinny zostać uwzględnione w deklaracji. Zgodnie z zasadą przejrzystości, spółki powinny je publikować na swojej stronie internetowej. Komisja Europejska przedstawia również oddzielne wytyczne dla corocznych sprawozdań finansowych, a także wylicza składniki wynagrodzenia dyrektorów, które podlegają jawności.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009
Zalecenie Komisji Europejskiej nr 2005/162/WE weszło w życie 15.02.2005 roku. Jest skierowane do spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. W dokumencie Komisja Europejska postuluje wzmocnienie znaczenia rad nadzorczych poprzez tworzenie w jej obrębie m.in. komisji ds. wynagradzania. Przedstawia również przykładowy zakres jej obowiązków, a także relacje między komisją a radą (nadzorczą). Zalecenie w sposób stosunkowo szczegółowy reguluje kwestie: struktury, liczebności, składu, uprawnień, środków i przejrzystości komisji. W załączniku zalecenia znajduje się również profil niezależnego dyrektora niewykonawczego lub dyrektora będącego członkiem rady nadzorczej.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.01.2009