Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Budowa akordowego systemu wynagrodzeń - część I

15.12.2008 Michał Mudel
Wchodząc do fabryki Lincoln Electric Company, zobaczymy wielki napis: „Nikt nie może zaczynać pracy przed 8.00”. Zanim wprowadzono zakaz, pracownicy objęci akordem zjawiali się w pracy przed świtem, aby wyprodukować jak najwięcej, często kosztem innych. W pierwszej części artykułu poświęconemu akordowi prezentowana jest istota oraz zalety i wady tej formy płac. Poruszany jest problem gier o normy produkcji toczonych między pracodawcą i pracownikiem. Wreszcie omawiane są trzy warianty akordu (prosty, degresywny i progresywny) i konsekwencje ich stosowania dla morale załogi. Artykuł zawiera 3 tabele i 3 wykresy.
Michał Mudel

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".