W drugiej części artykułu poświęconego akordowi uwagę skupiono na zagadnieniach ustalania norm produkcji oraz stawki i ceny akordowej. Tekst rozpoczyna omówienie dostępnych źródeł informacji o możliwych do uzyskania wynikach (dane historyczne, zatrudnienie tymczasowej załogi). Następnie zaprezentowano procedurę ustalania wzoru na postawie którego wyniki pracy będą przekładane na płace. Pokazano również w jaki sposób ustalać wynagrodzenie jeśli pracownik uczestniczy w różnych procesach. Poruszono temat okresowego normowania i korekt ceny akordowej. Ostatnim szeroko omówionym zagadnieniem są różne warianty systemu akordowo-premiowego, w którym byłaby premiowana – oprócz wolumenu – wysoka jakość produkcji. Artykuł zawiera 3 wykresy i 5 tabel.
Michał Mudel
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Chcesz na bieżąco śledzić najnowsze informacje o wynagrodzeniach?
Zapisz się do newslettera!
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".