Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Opcje menedżerskie – historia, wady, zalety i kontrowersje

30.03.2009 Ewa Bochyńska-Śmigielska
Opcje menedżerskie często stosowane są jako metoda wynagradzania odroczonego, której zadaniem jest związanie pracownika z firmą i łączenie jego celów osobistych z celami spółki. Istnieje jednak szereg czynników wpływających na efektywność tej techniki motywowania, a także sporo potencjalnych obszarów ryzyka związanych z jej użyciem.
W artykule przedstawiono ogólny zarys historii opcji menedżerskich. Wyszczególniono i omówiono zalety związane z jej stosowaniem. Głównym celem artykułu jest analiza specyfiki stosowania opcji menedżerskich w odniesieniu do realiów funkcjonowania polskich spółek, a także rozważenie podstawowych wątpliwości i kontrowersji dotyczących wdrażania i zarządzania opcjami.
Ewa Bochyńska-Śmigielska

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".