Podwyżki wynagrodzeń w 2021 roku
Jedną z informacji, która szczególnie interesuje korzystających z Raportu płacowego Sedlak
& Sedlak są dane o zrealizowanych czy planowanych podwyżkach. Pomimo, że okres badania obejmuje czas pandemii, zebrane informacje wskazują, że wiele firm, po początkowej ostrożności, powróciło do strategii regularnego podnoszenia wynagrodzeń. W okresie od maja 2020 do kwietnia 2021 podwyżki dla pracowników fizycznych wyniosły 4,5%, a dla specjalistów 4%. Nieznacznie niższe podwyżki otrzymali kierownicy i dyrektorzy, było to odpowiednio 3,8% i 3%. Pracodawcy zadeklarowali też, że na kolejny rok planują podwyżki wyższe o średnio 1 p.p. (dokładnie 4,7%).
Zrealizowane podwyżki wynagrodzeń w okresie maj 2020 – kwiecień 2021 w zależności od poziomu stanowiska
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 - wiosna
Wynagrodzenia pracowników fizycznych
W raporcie prezentujemy wynagrodzenia na stanowiskach w zależności od doświadczenia i kompetencji pracowników. Wśród pracowników fizycznych wyróżniamy cztery poziomy – od poczatkującego pracownika fizycznego po lidera. Mediana wynagrodzenia całkowitego początkujących pracowników fizycznych wynosi 3 783 PLN. Doświadczeni zarabiają o 10% więcej, a więc 4 178 PLN, a starsi 4 814 PLN. Najwięcej zarabiają liderzy – 5 438 PLN.
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych pracowników fizycznych (w PLN)
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – wiosna
Wynagrodzenia specjalistów z różnych branż
Poza danymi ogólnopolskimi w Raporcie prezentujemy wynagrodzenia z uwzględnieniem różnych kryteriów takich jak branża czy województwo. W tabeli przedstawiono wynagrodzenie całkowite specjalistów z różnych branż. Niezmiennie od lat najwyższe wynagrodzenia oferuje branża IT. Połowa młodszych specjalistów z tej branży otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 5 767 PLN. Doświadczeni specjaliści zarabiają 8 000 PLN, natomiast starsi 10 950 PLN. Nieco niższe wynagrodzenie otrzymują zatrudnieni w branży motoryzacyjnej. Zarobki kształtują się na poziomie 5 100 PLN, 6 4349 PLN oraz 8 192 odpowiednio dla młodszych, doświadczonych i starszych specjalistów. Najniższe wynagrodzenia otrzymują specjaliści z branży spożywczej - od 4 680 PLN (specjalista młodszy) po 7 460 PLN (doświadczony specjalista).
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych specjalistów z rożnych branż
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – wiosna
Zarobki kierowników w regionach
Kolejnym kryterium branym pod uwagę w Raporcie płacowym Sedlak
& Sedlak są województwa. Na mapie poniżej zaprezentowaliśmy wynagrodzenia kierowników w poszczególnych województwach w Polsce. Wynagrodzenie całkowite powyżej 18 000 PLN otrzymują kierownicy zatrudnieni w województwach śląskim, mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim. Z kolei najniższe wynagrodzenia kierowników zanotowano w województwach lubuskim (13 858 PLN), lubelskim (13 910 PLN), zachodniopomorskim (14 307 PLN) i warmińsko-mazurskim (15 202 PLN).
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych kierowników w różnych województwach (w PLN)
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 – wiosna
Wynagrodzenia w firmach o różnej wielkości przychodów
Przy analizowaniu wynagrodzeń na stanowiskach umiejscowionych wysoko w hierarchii organizacji często zwracamy uwagę na kryteria związane z wielkością przedsiębiorstwa.
W Raporcie płacowym Sedlak
& Sedlak obrazujemy to poprzez wielkość zatrudnienia czy poziom przychodów. Połowa dyrektorów sprzedaży z firm o przychodach do 100 mln PLN otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 22 130 PLN. Dyrektorzy z firm o średnim poziomie przychodów (od 100 do 1000 mln PLN) otrzymują wynagrodzenie na poziomie 25 916 PLN. Natomiast połowa dyrektorów zarządzających jednostkami o przychodzie wyższym niż 1000 mln PLN zarabia więcej niż 29 201 PLN.
Mediana miesięcznych wynagrodzeń całkowitych dyrektorów sprzedaży w firmach o różnej wielkości przychodów (w PLN)
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 - wiosna
Świadczenia pozapłacowe
Oprócz analiz wynagrodzeń, w raporcie zamieszczono również informacje o 17 rodzajach świadczeń pozapłacowych. Na wykresie zaprezentowano świadczenia dodatkowe przyznawane w 2021 roku starszym specjalistom ds. personalnych. Tradycyjnie już najbardziej popularne są szkolenia zawodowe – przyznaje je 98% firm. Około 96% organizacji oferuje dodatkową opiekę medyczną, a 94% zajęcia sportowo-rekreacyjne. Najrzadziej w pakiecie świadczeń pozapłacowych dla starszego specjalisty ds. personalnych znajduje się zwrot kosztów paliwa (przyznawane przez 1% badanych przedsiębiorstw) oraz samochód służbowy (przyznawany przez 2% firm), a także dodatkowy płatny urlop (stosowane przez 5% firm).
Świadczenia pozapłacowe oferowane w 2021 roku na stanowisku starszego specjalisty ds. personalnych
Raport płacowy Sedlak & Sedlak 2021 - wiosna
O raporcie
W
Raporcie płacowym Sedlak & Sedlak 2021 – wiosna uczestniczyło 761 firm, które przekazały dane o wynagrodzeniach 260 536 pracowników. Raport zawiera analizy dla 845 stanowisk podzielonych na trzy grupy: stanowiska produkcyjne, administracyjne oraz stanowiska z branży IT.
Badanie prowadzone było w okresie od marca do czerwca 2021 roku. Analizy przeprowadzono w oparciu o metodologię Sedlak
& Sedlak. Do prezentacji danych wykorzystano następujące miary statystyczne: mediana, średnia, kwartyle, decyle, odchylenie standardowe.