czytaj więcej
Data publikacji:
30.11.2004
Autor: Agnieszka Zarębska
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) jest największym pracodawcą w Polsce. W 2002 r. zatrudnionych w niewielkich firmach było aż 68 proc. wszystkich pracujących. Jednocześnie poziom wynagrodzeń w MSP jest niższy od średniej krajowej. Według badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych z przełomu lat 2003 i 2004, przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających do 250 pracowników kształtowało się na poziomie 1950 zł. Jeszcze niższe płace oferują mikroprzedsiębiorstwa, zatrudniające maksymalnie 9 pracowników. Według GUS średnie wynagrodzenia w najmniejszych firmach wynosiło w 2003 r. 1348 zł. Artykuł przedstawia bliżej poziomy wynagrodzeń w MSP, porównując je z płacami oferowanymi przez duże firmy.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.11.2004
Autor: Maciej Dubis
Średni koszt pracy za przepracowaną godzinę w Stanach Zjednoczonych wyniósł w 2002 r. 23,44 USD. Oznacza to, że koszty pracy w USA i największych krajach Unii Europejskiej jest porównywalny. Jednak w USA tylko niecałe 8 proc. kosztów pracy stanowiły obowiązkowe składki na świadczenia socjalne. Tymczasem w większości państw UE przekraczały one 20 proc. Okazuje się, że koszty w USA zdecydowanie się różnią w zależności od branży, wielkości przedsiębiorstwa, czy charakteru wykonywanej pracy. Przy czym różnice te nie wynikają tylko z wysokości płac. Niniejszy artykuł szczegółowo przedstawia wysokość i strukturę kosztów pracy w USA.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2004
Autor: Agata Kurylak
Indie są krajem, który – jeśli chodzi o rynek pracy w branży IT – najbardziej skorzystał na globalizacji i związanym z nią przenoszeniem stanowisk pracy do innych krajów. Powodem są oczywiście niższe koszty pracy, spowodowane głównie niższymi wynagrodzeniami. Informatyk w Indiach zarabia nawet 6 razy mniej niż jego kolega w USA. Tymczasem porównując przeciętne wynagrodzenia w IT w Indiach i Polsce, okazują się one niemal identyczne. Jednak informatycy z mniejszym stażem są w Indiach o ok. 25 proc. tańsi niż Polacy. Nie można też zapominać o wielkości rynku pracy w Indiach. To dwa główne czynniki, które czynią z Indii głównego beneficjenta offshoringu. Niniejszy artykuł przybliża wynagrodzenia informatyków w Indiach.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2004
Autor: Maciej Dubis
Niska rotacja kadr może znacznie przyczynić się do zwiększenia wydajności pracowników. Wysoka rotacja – choć pozornie może zmniejszać koszty (podwyżki, premie, nagrody stażowe) częściej generuje straty pracodawcy i przyczynia się do obniżenia jego prestiżu i zaufania na rynku pracy. Artykuł opisuje skutki zbyt dużej rotacji kadr w firmie, wynikające z małego nacisku na zarządzanie wynagrodzeniami – nie tylko pieniężnymi. Właściwa motywacja i budowanie lojalnego zespołu pracowników, mogą na dłuższą metę okazać się o wiele bardziej opłacalne od częstej wymiany kadr czy zwolnień grupowych, nawet gdy kondycja finansowa firmy nie jest najlepsza. Na koniec, w artykule został przedstawiony system motywacyjny BRE Banku, a także ogólna strategia personalna firmy Ovita Nutricia.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2004
Autor: Agnieszka Kunysz
W 2001 r. dwóch kanadyjskich naukowców przeprowadziło badania 602 firm z Kanady, Francji i Wielkiej Brytanii. Dotyczyły one polityki wynagrodzeń, widzianej przez pryzmat strategii organizacyjnej, jaką każda z tych firm realizowała. Badanie miało dać odpowiedź na szereg pytań związanych z utrzymaniem przez firmy konkurencyjności na rynku pracy. Artykuł omawia najważniejsze wyniki badań a także przedstawia przykłady wskazujące, że firmy w zależności od przyjętej strategii biznesowej wybierały tradycyjny bądź innowacyjny model wynagradzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2004
Autor: Agnieszka Kunysz
Coraz więcej firm docenia popularne na świecie rankingi najlepszych pracodawców. Organizacje zdają sobie sprawę, że będąc postrzeganym jako dobry pracodawca, łatwiej im będzie przyciągnąć najbardziej utalentowanych pracowników. Analiza praktyk tych firm, które zadomowiły się w czołówce takich rankingów pokazuje, że kluczowe znaczenie ma odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi. Szczególną rolę pod tym względem odgrywa filozofia wynagradzania. Niniejszy artykuł przedstawia korzyści z osiągnięcia statusu najlepszego pracodawcy i opisuje systemy wynagrodzeń w firmach, uznanych za najlepsze w Wielkiej Brytanii.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.11.2004
Autor: Maciej Dubis
Metoda wartościowania pracy Sulzera w praktyce stosowana jest bardzo rzadko. W momencie jej powstawania metodologia wartościowania pracy była mniej rozwinięta niż dziś. Dlatego też zawierała ona wówczas kilka istotnych nowości, takich jak np. wprowadzenie stopni oceny dla kryteriów elementarnych. Obecnie, kiedy większość metod punktowych przyjmuje podobne założenia, metodę Sulzera można traktować jako przykład jednej z pierwszych uniwersalnych metod analityczno-punktowych. Artykuł przedstawia główne założenia metody Sulzera, wymienia kryteria syntetyczne oraz elementarne i omawia klucze analityczne dla kryterium "Zdolność, wiadomości i umiejętności fachowe".
czytaj więcej
Data publikacji:
03.11.2004
Autor: Agnieszka Kunysz
Znaczne zmiany na liście najbogatszych Amerykanów przyniósł najnowszy ranking magazynu Forbes. Z listy obejmującej 200 najbogatszych wypadło aż 54 osób. Według magazynu amerykańscy bogacze są coraz bogatsi. Aby znaleźć się na liście trzeba mieć w portfelu (a raczej w akcjach, nieruchomościach itp.) przynajmniej 750 mln USD. Majątek 400 najbogatszych Amerykanów przekroczył niewyobrażalny próg biliona dolarów. Najboatszym jest, niezmiennie już od 11 lat, Bill Gates. Jego majątek został oszacowany na 48 mld USD.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.11.2004
Autor: Robert Opioła
Wartościowanie pracy już dziś przez niektórych uznawane za proces archaiczny. Traktuje się je częściej jako uciążliwą konieczność niż narzędzie nowoczesnego zarządzania. Czy w dobie dynamicznego rozwoju rynku pracy i trudno definiowalnych stanowisk ma ono przyszłość? Artykuł nakreśla dzisiejsze miejsce wartościowania pracy na tle zmieniających się czynników. Ukazuje także możliwe kierunki rozwoju nowoczesnej metodologii wartościowania pracy, m.in. koncepcję R. Henemana i P. LeBlanca.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.11.2004
Autor: Agnieszka Kunysz