W poniższym, krótkim tekście chcemy Państwu zasugerować w jakim kierunku powinny podążać zmiany dotyczące systemów wynagrodzeń działów sprzedaży.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.05.2018
Autor: Konrad Akowacz
Artykuł stanowi tłumaczenie tekstu oryginalnego zamieszczonego w magazynie Workspan. Autorzy omawiają nowe podejście do koncepcji work-life.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.05.2018
Profesje, które nie wymagają intensywnej edukacji, najczęściej kojarzą się z niską płacą, bądź z pracą fizyczną. Istnieją jednak alternatywy. Oto kilka zawodów, które nie wymagają ukończenia studiów, a pozwalają osiągać stosunkowo wysokie dochody.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.05.2018
Autor: Julia Markiewicz
Niniejszy artykuł jest analizą oraz próbą zrozumienia zjawiska sztywności wynagrodzeń. Główne pytanie, na które stara się odpowiedzieć autor, brzmi: „dlaczego, pomimo recesji gospodarczej, nie dochodzi do spadku wynagrodzeń?”. W artykule przedstawiono szereg teorii, za pomocą których próbowano znaleźć wyjaśnienie dla fenomenu sztywności płac. Wśród nich znalazły się między innymi: teoria Lucasa i Pappinga, teoria McLaughlina, teorie poszukiwania zatrudnienia, teoria płacy relatywnej Keynesa czy „model morale”. Następnie dokonano ich krytycznej analizy, popartej szeroko zakrojonymi badaniami. Która z teorii okazała się słuszna? W jaki sposób pracodawcy wyjaśniają niechęć wobec obniżania płac? Artykuł przetłumaczono za zgodą autora.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2018
Wartościowanie pracy polega na ustaleniu hierarchicznej wartości poszczególnych stanowisk, w ramach danej organizacji. W większości analitycznych metod wartościowania pracy, kluczowym czynnikiem procesu jest właściwe zdefiniowanie oraz przeanalizowanie czynników określających charakter oraz złożoność danej pracy. Jest to możliwe dzięki przypisywaniu wartościowanym stanowiskom wag i stopni natężenia kreślonych przez kryteria wartościowania. W artykule opisano 11 najpopularniejszych kryteriów syntetycznych, oraz przedstawiono wskazówki ich zastosowania podczas wartościowania pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.04.2018
Autor: Agnieszka Kunysz
Przeprowadzenie dyskryminującego wartościowania stanowisk i zbudowanie na jego podstawach systemu wynagradzania stanowi doskonały sposób na uwikłanie się w procesy o traktowanie zatrudnionych niezgodnie z zapisami kodeksu pracy. Jeśli pracodawca nie zwrócić uwagi na problem równości płac kobiet i mężczyzn już na etapie procesu wartościowania wtedy, paradoksalnie, narzędzie służące zagwarantowaniu wewnętrznej sprawiedliwości wynagradzania może stać się źródłem jej braku. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, warto mieć w pamięci porady zawarte w niniejszym artykule. Wskazują one jak prowadzić proces wartościowania stanowisk, aby uzyskać rezultaty ułatwiające skuteczną obronę przez zarzutami o brak równości w stawkach płac kobiet i mężczyzn.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.04.2018
Autor: Grzegorz Spólnik
Wysokość płacy minimalnej jest tematem wielu dyskusji. Niektóre grupy społeczne domagają się jej podniesienia, z kolei inni przestrzegają przed jej zgubnym wpływem dla gospodarki. Od stycznia 2018 r. jej stawka w naszym kraju wynosi 2 100 PLN brutto miesięcznie. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak płaca minimalna obowiązująca w Polsce wypada na tle Unii Europejskiej.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2018
Autor: Karolina Jurczak
Z doktorem Karolem Kuligiem, radcą prawnym kancelarii Sobczyk & Współpracownicy rozmawialiśmy o tym, jaki będzie wpływ nowych przepisów na pracę działów HR oraz transparentność systemów wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2018
Autor: Karolina Jurczak
Wynagrodzenie za pracę pełni m.in. funkcję alimentacyjną, tzn. służy zaspokojeniu potrzeb życiowych pracownika i jego rodziny. Z tego powodu podlega ono prawnej ochronie. Jednym z elementów tej ochrony są ograniczenia związane z potrąceniem z wynagrodzenia pracownika różnych należności. Najczęściej potrącenie wymaga zgody samego pracownika i może być dokonane tylko w określonych limitach. Zgody pracownika nie wymagają potrącenia wierzytelności stwierdzonych tytułem wykonawczym (w szczególności dochodzonych w postępowaniu egzekucyjnym), a także potrącenia wypłaconych pracownikowi zaliczek pieniężnych i kar pieniężnych nałożonych przez pracodawcę. Pracodawca nie może bez zgody pracownika dokonywać potrąceń innych należności. Czy jednak w sytuacji gdy zgoda jest wymagana, pracownik może wyrazić ją „na przyszłość”?
czytaj więcej
Data publikacji:
16.04.2018
Autor: Piotr Strumiński
KGHM Polska Miedź SA jest strategiczną i zarazem jedną z największych spółek Skarbu Państwa. W 2017 roku spółka odnotowała ponad 20 mld PLN przychodów, które w efekcie przełożyły się na 1,5 mld PLN zysku netto. Pomimo dobrych wyników finansowych, w marcu 2018 roku Rada Nadzorcza KGHM podjęła decyzję o zmianie dotychczasowego składu zarządu spółki. W niniejszym artykule prezentujemy jakie wynagrodzenie otrzymali członkowie zarządu KGHM sprawujący swoje funkcje w 2017 roku. czytaj więcej
Data publikacji:
16.04.2018
Autor: Iwona Wabik-Szuba