56% firm biorących udział w badaniu to przedsiębiorstwa objęte tarczą antykryzysową, 58% prowadzi swoją działalność już ponad 10 lat, a 72% ma siedzibę w miejscowościach mających ponad 500 tys. mieszkańców. W badaniu brały udział wyłącznie przedsiębiorstwa rodzinne, które czują się odpowiedzialne nie tylko za swoje firmy, ale i również za rodziny swoich pracowników.
Badanie opinii przedsiębiorstw rodzinnych zostało przeprowadzone już drugi raz przez IFR. Pierwsza edycja badania była przeprowadzona na początku kwietnia. Wyniki badań wskazują na to, że polscy przedsiębiorcy widzą postęp w rozwiązaniach proponowanych przez rząd w ramach tarczy antykryzysowej. Obecnie ponad połowa (50,4%) z nich uważa, że rząd niewłaściwie zidentyfikował potrzeby polskich przedsiębiorstw. W porównaniu do poprzedniego badania, poziom niezadowolenia zmalał o 17%. Według badania 45,6% przedsiębiorców uważa, że państwo nie zdąży rozpatrzeć ich wniosków o wsparcie zanim zbankrutują, natomiast jedynie 6,8% firm jest przekonanych, że państwo im pomoże.
Polscy przedsiębiorcy oczekują od rządu nie tylko kolejnych działań osłonowych, ale i selektywnego podejścia nakierowanego na odmrożenie gospodarki. Aż 81,6% firm biorących udział w badaniu oczekuje przedstawienia przez rząd konkretnego planu rozmrożenia gospodarki w ciągu najbliższych 10 dni. Na pytanie „Czy Państwo powinno zaryzykować i udzielać pomocy na podstawie samych tylko oświadczeń zamian wniosków?” 67,6% firm odpowiedziało pozytywnie.
Badani przedsiębiorcy mieli możliwość przedstawienia swoich propozycji rozwiązań, które ich zdaniem najbardziej mogłyby pomóc ich firmie powrócić do rentowności. Najczęściej występującymi pomysłami były m.in.: bardzo tanie i dostępne kredyty (z ustawowo ograniczonym RRSO lub marżą bankową), wcześniejszy i prostszy zwrot VAT, odstąpienie od split payment, stałe lub tymczasowe przywrócenie niedziel handlowych po zakończeniu epidemii.
W odpowiedzi na bardzo wiele zapytań dotyczących kryzysowego zarządzania sprawami kadrowo-płacowymi nasz dział prawny oraz dział analiz wynagrodzeń przygotował dla Państwa ofertę specjalną:
Kryzysowe doradztwo prawne i wynagrodzeniowe