Na wielkość zarobków w branży IT w USA decydujący wpływ wywarł wielki boom "dot-comów", który miał miejsce w latach 90-tych. W okresie rozwoju "dot-comów" rosło zapotrzebowanie na informatyków, co spowodowało, że firmy wzajemnie się prześcigały w oferowaniu wysokich pensji oraz różnorodnych bonusów. W ten sposób zarobki w firmach internetowych były wyższe od zarobków w pozostałych działach gospodarki. Tendencja wzrostowa została zatrzymana w 2001, na skutek wielkiego kryzysu branży IT. W 2002 roku po raz pierwszy od dziesięciu lat zanotowano spadek wynagrodzeń.
W artykule przedstawiono, jak kształtowały się wynagrodzenia informatyków w USA w latach 1998 - 2004. Oprócz zmian na poszczególnych szczeblach zarządzania, pokazany został obraz wynagrodzeń na najbardziej charakterystycznych dla branży IT stanowiskach.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2005
Autor: Elżbieta Śnieżyńska
O Norwegii wciąż niewiele w Polsce wiadomo, poza tym, że stawki wynagrodzenia są tam wysokie. Średnie miesięczne wynagrodzenia pracownika pełnoetatowego w całej norweskiej gospodarce wyniosło w trzecim kwartale 2003 roku 28 145 koron norweskich, a więc prawie 13 500 zł.
Artykuł zawiera dane na temat wysokości wynagrodzeń w Norwegii oraz ukazuje ogólne trendy w zmianach wynagrodzeń. Uwzględniono w nim podział na sektory gospodarki takie jak przemysł, usługi, IT, służba zdrowia i inne. Dodatkowo przedstawiono wysokość wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach oraz zróżnicowanie ze względu na płeć i wykształcenie. Szczegółowo opisane zostały poziomy wynagrodzeń w różnych gałęziach przemysłu.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2005
Autor: Alicja Piastowicz
Wchodząc na rynek firma dysponuje określonymi zasobami materialnymi, ale kwestia ich pomnożenia i efektywnego wykorzystania zależy głównie od pracowników - ich wiedzy i umiejętności, zaangażowania i motywacji. Tak więc odpowiedź na pytanie, co należy zrobić aby dzięki pracownikom uzyskać stały wysoki poziom wzrostu, znajduje się w centrum zainteresowania wszystkich organizacji. Oznacza to konieczność wypracowania skutecznych sposobów motywowania pracowników. Celem jest stworzenie takich instrumentów motywacyjnych, które będą wspierały strategię przedsiębiorstwa, uwzględniając potrzeby pracowników i warunki funkcjonowania organizacji.
Artykuł koncentruje się na praktycznych zagadnieniach związanych z pomiarem motywacji w organizacji oraz omawia podstawowe warunki, które powinien spełniać skuteczny system motywacyjny.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2005
Autor: Joanna Kramerek
Każde przedsięwzięcie wymaga przygotowania zwłaszcza, gdy jest to przedsięwzięcie skomplikowane a jego waga jest duża. Do takich możemy zaliczyć proces wartościowania pracy, służący coraz częściej nie tylko ustaleniu siatki płac, ale rozmaitym celom polityki personalnej firmy. Artykuł opisuje kilka najważniejszych etapów przygotowań do wartościowania pracy, do których należy: wybór członków zespołu, organizacja pracy oraz wybór metody wartościowania.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.04.2005
Autor: Agnieszka Kunysz
czytaj więcej
Data publikacji:
12.04.2005
Autor: Katarzyna Mleczko
Kadra zarządzająca bez prawa do nadgodzin, 25-procentowy dodatek za nadgodziny dla zatrudnionych w niepełnym wymiarze - to niektóre z propozycji zmian, jakie ujawnił prof. Jerzy Wratny podczas debaty PSZK i redakcji Serwisu HR.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.04.2005
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie dyrektorów polskich banków było w 2004 r. prawie 50 razy większe od płacy przeciętnego Polaka. Oznacza to, że przeciętny dyrektor banku notowanego na warszawskiej giełdzie zarobił w ciągu całego 2004 r. 1,1 mln zł. Przy czym, takie wynagrodzenia są przede wszystkim udziałem dyrektorów banków największych. Płace menedżerów banków mniejszych są 2 - 3 krotnie niższe. Artykuł powstał na podstawie analizy wynagrodzeń dyrektorów 14 banków notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Przy analizie tej pominięto Bank PKO BP, gdzie zarobki dyrektorów nie są ustanawiane na drodze negocjacji stron, lecz ogranicza je ustawa kominowa. Nie uwzględniono również Fortis Banku, który nie opublikował do tej pory sprawozdania rocznego oraz Banku Austria Creditanstalt.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.04.2005
Autor: Maciej Dubis
Wysokość wynagrodzeń prezesów budzi zawsze olbrzymie kontrowersje. Nic dziwnego, gdyż są to kwoty niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka. W 2003 r. przeciętne zarobki prezesów największych firm notowanych na nowojorskiej giełdzie wyniosły 9,2 mln USD. W Polsce nie są one aż tak niebotyczne, ale według wstępnych, zebranych przez nas danych i tak przekraczają piętnastokrotność średnich wynagrodzeń w naszym kraju. Dlaczego zarobki prezesów są aż tak wysokie? W artykule przedstawiono przegląd teorii, próbujących wyjaśnić, dlaczego prezesi zarabiają tak dużo.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.04.2005
Autor: Maciej Dubis