Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Nagrody a produktywność pracowników

06.09.2005 Maciej Dubis
Bardzo często uważa się, że najłatwiejszym sposobem na zwiększenie motywacji pracownika do działania jest zaoferowanie mu dodatkowych gratyfikacji. Dzięki temu wzmocnione zostają bodźce zewnętrzne, które wpływają na chęć działania, a więc produktywność pracownika. Tymczasem liczna grupa psychologów i socjologów zaobserwowała zjawisko wręcz odwrotne – oferowanie jednostkom dodatkowych nagród obniża ich produktywność. Jak to możliwe? Niniejszy artykuł przedstawia wyniki kilku badań przeprowadzonych w ostatnich latach oraz próbę ich interpretacji. Najpopularniejszym wyjaśnieniem takiego zjawiska jest odwołanie się do teorii wypracowanej m. in. przez Edwarda Deciego. Teza o zmniejszaniu się produktywności pracowników z powodu oferowania im nagród jest jednak bardzo kontrowersyjna. Wielu badaczy krytykuje taką koncepcję twierdząc, że jeśli nawet zjawisko takie występuje, to tylko w specyficznych, łatwych do uniknięcia warunkach.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".