Bardzo często uważa się, że najłatwiejszym sposobem na zwiększenie motywacji pracownika do działania jest zaoferowanie mu dodatkowych gratyfikacji. Dzięki temu wzmocnione zostają bodźce zewnętrzne, które wpływają na chęć działania, a więc produktywność pracownika. Tymczasem liczna grupa psychologów i socjologów zaobserwowała zjawisko wręcz odwrotne – oferowanie jednostkom dodatkowych nagród obniża ich produktywność. Jak to możliwe? Niniejszy artykuł przedstawia wyniki kilku badań przeprowadzonych w ostatnich latach oraz próbę ich interpretacji. Najpopularniejszym wyjaśnieniem takiego zjawiska jest odwołanie się do teorii wypracowanej m. in. przez Edwarda Deciego. Teza o zmniejszaniu się produktywności pracowników z powodu oferowania im nagród jest jednak bardzo kontrowersyjna. Wielu badaczy krytykuje taką koncepcję twierdząc, że jeśli nawet zjawisko takie występuje, to tylko w specyficznych, łatwych do uniknięcia warunkach.
Maciej Dubis
Materiał dostępny
dla zalogowanych użytkowników premium.
Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl
- poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
- sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
- wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji.
Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?
Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".