Wynagrodzenia pracowników działów IT należą do najwyższych w Polsce. Porównując jednak ich wysokość z płacą w innych krajach Unii Europejskiej okazuje się, że są one przyzwoite. Znacząco odbiegają co prawda od „liderów płacowych” (Danii, Norwegi, Szwajcarii), w których mediana zarobków przekracza 60 tysięcy EUR rocznie i tym samym jest ponad trzy razy wyższa od wynagrodzeń w Polsce. Jednak płace w polskich działach IT przewyższają wynagrodzenia w większości krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Co więcej, Polska jest jednym z liderów pod względem równości płac kobiet i mężczyzn w działach informatycznych. Poziom dysproporcji, zarówno bezwzględny jak i względny, jest znacząco niższy niż w większości państw Unii Europejskiej. Artykuł zawiera 1 tabelę i 11 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.10.2010
Autor: Krzysztof Domagała
Artykuł przedstawia najważniejsze założenia ekonomii klasycznej – nurtu, którego twórcami byli dwaj ekonomiści angielscy Adam Smith i David Ricardo. Omówiono w nim również cele, jakie powinna spełniać płaca minimalna, spośród których do najważniejszych zaliczyć należy: zapobieganie nadmiernemu wyzyskowi pracowników, wynagradzanie zapewniające odpowiedni poziom życia oraz walka z ubóstwem. Wskazano tu również dwie zasadnicze role, które płaca minimalna powinna spełniać – gospodarczą i społeczną. Analizie poddano możliwe sposoby określania jej wysokości – w odniesieniu do płacy przeciętnej oraz minimum socjalnego, wraz z ich wyszczególnieniem za lata 2000-2009. Omówiono również wpływ minimalnego wynagrodzenia na gospodarkę w ujęciu klasycznej teorii ekonomicznej. Artykuł zawiera 2 wykresy i 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.10.2010
Autor: Krzysztof Domagała
Jak efektywnie motywować, gdy pracownicy oczekują indywidualnego podejścia, a pracodawcy prostych i skutecznych rozwiązań? Optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą okazać się produkty Sodexo.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.10.2010
Artykuł traktuje o nowej formie świadczeń pozapłacowych popularyzowanej w ostatnim czasie wśród przedsiębiorców w Stanach Zjednoczonych. Benefity dedykowane osobom opiekującym się członkami rodziny w podeszłym wieku są postrzegane jako recepta na problemy zmniejszonej wydajności pracowników i coraz większych kosztów pracy. Jedną z ważnych kwestii poruszanych w artykule są wydatki, jakie pracodawcy ponoszą z tytułu zmniejszonej efektywności zatrudnionych. Omówiono również skalę zjawiska oraz wymieniono formy tego typu świadczeń. Ostatnimi problemami poruszanymi w artykule są kwestia skuteczności takich benefitów oraz czynniki mogące przeszkodzić w osiągnięciu wyznaczonego celu. Artykuł zawiera 1 wykres i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.10.2010
Autor: Katarzyna Fornal
Niniejszy artykuł oparty jest na wynikach XIII Raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych czerwiec 2009 – maj 2010 r., przygotowanego przez firmę Sedlak
& Sedlak. W tekście zaprezentowano dane na temat wynagrodzeń na najwyższym szczeblu zarządzania (stanowiska dyrektorskie), przekazane przez zakłady produkcyjne z całej Polski. Na wstępie przedstawiono dane ogólne. Pokazują one, że w badanym okresie mediana wynagrodzeń całkowitych na stanowiskach dyrektorskich wyniosła 19 647 PLN. Była zatem o 15,6% wyższa od płacy podstawowej (17 000 PLN). W kolejnych częściach zaprezentowano informacje na temat wynagrodzeń w firmach różnej wielkości, z różnych branż, czy województw. Część miejsca poświęcono najbardziej popularnym świadczeniom dodatkowym. Przedstawiono również dane dotyczące podwyżek zaplanowanych do końca 2011 roku oraz stawek płac na wybranych stanowiskach. Artykuł zawiera 4 wykresy i 6 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.10.2010
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Benefity dla pracujących pracowników za granicą są jednym ze sposobów na złagodzenie niepożądanych skutków przenosin poza rodzimy kraj. W artykule przedstawiono przykłady świadczeń pozapłacowych, które mogą stanowić atrakcyjną propozycję zarówno dla osób zatrudnionych, jak i dla pracodawców. Zaprezentowano również podstawowe kwestie, które należy rozważyć w procesie układania pakietów benefitów. Artykuł zawiera także analizę potencjalnie najbardziej problematycznych miejsc, w które pracodawcy decydują się przenieść swoich pracowników. Opracowanie zawiera jedną tabelę i jeden wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.10.2010
Autor: Nadia Orczykowska
Zakres obowiązków i obszar działania specjalistów do spraw personalnych obejmuje między innymi kwestie, które pozornie niezwykle trudno wyrazić za pomocą liczb. Jak więc zatem przekonać przełożonych, myślących przede wszystkim w kategoriach finansowych, na przykład o tym, iż podwyżki są nieuniknione w celu utrzymania motywacji? Z pomocą przychodzi wskaźnik ROI (return on investment), który służy określaniu efektywności inwestycji. W niniejszym opracowaniu można przeczytać o tym, jak liczyć ROI w kontekście wynagrodzeń i jak ten wskaźnik powinni wykorzystywać specjaliści do spraw personalnych, aby być bardziej skutecznymi w działaniach i realizacji planów. Artykuł zawiera 2 schematy, 1 wykres i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.10.2010
Autor: Grzegorz Spólnik
Artykuł powstał w oparciu o wyniki XIII raportu placowego dla stanowisk produkcyjnych (maj 2010). W raporcie zbadano wynagrodzenia na sześciu szczeblach oraz na 148 stanowiskach. W niniejszym artykule zaprezentowano analizy wynagrodzeń dla poszczególnych szczebli. Z tekstu dowiedzą się Państwo, jak zmienił się poziom wynagrodzeń względem roku 2009 (np. wynagrodzenia całkowite dyrektorów zmalały o 2,6%). W artykule przedstawiono informacje o wynagrodzeniach na wybranych szczeblach w firmach polskich i zagranicznych, w firmach o różnej wielkości przychodu, z różnych branż oraz województw. Ponadto w treści znajdą Państwo informacje o ogólnych tendencjach związanych ze świadczeniami pozapłacowymi oraz szczegółowe informacje o benefitach przyznawanych na najwyższym szczeblu zarządzania. Artykuł zawiera 5 tabel i 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.10.2010
W Stanach Zjednoczonych dyskutuje się ostatnio nad nowymi regulacjami, które będą nakładać na zarządy obowiązek poddawania pod głosowanie akcjonariuszy swojej polityki płacowej. Zasada
Say on Pay, bo o niej mowa, to jedna z odpowiedzi rządu na niedawny kryzys finansowy. Specjaliści uważają bowiem, że systemy wynagradzania kierownictwa najwyższego szczebla skłaniały ich do podejmowania nadmiernie ryzykownych decyzji, co było jedną z przyczyn kryzysu. Artykuł ten próbuje przybliżyć problem
Say on Pay, opisując na czym ta zasada polega i przedstawiając obecną sytuację w Stanach Zjednoczonych. Publikacja stara się również przedstawić główne tezy zarówno zwolenników, jak i przeciwników takich rozwiązań. W końcowej części znajduje się natomiast opis rekomendowanych działań, jakie powinny podjąć firmy przygotowując się do wprowadzenia nowych przepisów.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.10.2010
Artykuł zawiera informacje o wynagrodzeniach ponad 5,5 tys. pracowników zatrudnionych w województwie małopolskim. Został on przygotowany w oparciu o wyniki XIII raportu płacowego dla stanowisk produkcyjnych. Opracowanie zawiera ogólne dane o wynagrodzeniach w województwie małopolskim oraz ich porównanie do innych obszarów kraju. Dokonano w nim analizy zarobków na poszczególnych szczeblach zarządzania. Omówiono również poziomy płac w firmach polskich i zagranicznych. Najwięcej zarabiają osoby zatrudnione w dużych firmach – 6 166 PLN oraz na najwyższym szczeblu zarządzania – 14 727 PLN. Podsumowano również benefity przysługujące pracownikom na różnych szczeblach zarządzania oraz dokonano analizy planowanych podwyżek. Artykuł zawiera 8 tabel i 8 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.10.2010
Autor: Krzysztof Domagała