Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn w 2010 roku

26.01.2011 Patrycja Grzesińska
Artykuł jest podsumowaniem wyników VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które w 2010 roku przeprowadziliśmy z największymi polskimi portalami. W badaniu uczestniczyło 101 014 osób. Poniższe opracowanie zostało poświęcone analizie zarobków kobiet i mężczyzn. W badanym okresie, mediana wynagrodzeń wśród panów wyniosła 4 000 PLN, natomiast u pań – 3 000 PLN. Pierwsza część artykułu ukazuje dysproporcje w otrzymywanych pensjach w wybranych miastach wojewódzkich oraz branżach. Ukazano również kształtowanie się zarobków na poszczególnych szczeblach zarządzania. Dalsza część opracowania została poświęcona różnicom w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn z odmiennym poziomem wykształcenia oraz stażem pracy. Przykładowo panie z tytułem magistra lub inżyniera, pełniące w firmach funkcje kierownicze, otrzymywały płace na poziomie 3 500 PLN, podczas gdy panowie mogli w takiej sytuacji liczyć na zarobki rzędu 4 180 PLN. Na zakończenie przedstawiono wynagrodzenia na najbardziej popularnych w badaniu stanowiskach. Wśród kobiet najwyższe płace otrzymywały główne księgowe (5 000 PLN), natomiast wśród mężczyzn – dyrektorzy ds. sprzedaży (13 000 PLN). Artykuł zawiera 5 wykresów oraz 3 tabele.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2967 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3758 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".