Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia w działach marketingu oraz public relations w 2010 roku

26.01.2011 Patrycja Grzesińska
Artykuł jest podsumowaniem wyników VIII Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które w 2010 roku przeprowadziliśmy z największymi polskimi portalami. W badaniu uczestniczyło 101 014 osób. Poniższe opracowanie zostało poświęcone analizie zarobków pracowników marketingu oraz public relations. Na początku ukazane zostały dysproporcje w poziomach wynagrodzeń pomiędzy wspomnianymi działami. Z badania wynika bowiem, iż mediana płac całkowitych osób zatrudnionych w obszarze marketingu była o ponad 28% wyższa niż ta zaobserwowana dla działu PR. Następnie przeprowadzona została analiza wynagrodzeń pracowników marketingu o różnym stażu pracy oraz wykształceniu. Jak się okazuje, oba przytoczone czynniki najbardziej różnicują poziom zarobków na szczeblu kierowniczym. Kolejna część artykułu pokazuje różnice w wysokości wynagrodzeń całkowitych na wybranych stanowiskach. Najwyższe płace w 2010 roku otrzymywali dyrektorzy i kierownicy ds. marketingu (odpowiednio 10 000 PLN oraz 7 000 PLN), a także menedżerowie produktu (6 500 PLN). Na zakończenie przedstawiono różnice zarobków w firmach różnej wielkości oraz o różnym pochodzeniu kapitału. Artykuł zawiera 7 wykresów.
Patrycja Grzesińska

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2832 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3619 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".