Wiele świadczeń menedżerskich jest przyznawanych w zaciszu gabinetów zarządu często bez informowania o tym akcjonariuszy. Do grupy najbardziej spektakularnych tak zwane „złote narzędzia”. Należą do nich, między innymi: złoty spadochron, złote kajdanki, złoty uścisk dłoni czy złota trumna. Niniejszy tekst jest pierwszą częścią artykułu poświeconego takim świadczeniom dla najwyższej kadry kierowniczej. Ta część dotyczy: złotego przywitania (golden hello), złotych kajdanek (golden handcuffs) i złotej kamizelki ratunkowej (golden LifeJacket). Tam gdzie to było możliwe, oprócz opisu, przedstawiono przykłady.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.05.2012
Autor: Magdalena Wrzesień
Artykuł przedstawia wynagrodzenia na najpopularniejszych stanowiskach w branży gazowej i paliwowej w USA i na świecie. Praca na morzu nie dla wszystkich może być równie lukratywna. W przypadku inżynierów i specjalistów średnie roczne wynagrodzenie w USA może wynosić ponad 170 000 USD. W przypadku pracowników niewykwalifikowanych lub personelu pomocniczego płace mogą niewiele odbiegać od tych „lądowych”. Atrakcyjna oferta benefitów ma zadanie przyciągnąć i zatrzymywać pracowników. Fizyczną izolację od świata rekompensuje bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie, sprzęty do gier i ćwiczeń czy komputery z podłączonym internetem. Artykuł zawiera 3 wykresy i 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.05.2012
Autor: Teresa Hantz
W artykule omówiono kwestię oczekiwań płacowych absolwentów uczelni wyższych i zestawiono je z danymi statystycznymi na temat faktycznie otrzymywanych wynagrodzeń. Jak wynika z Raportu z badania Campus 2011 przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl, interesująca nas grupa chciałaby zarabiać po studiach 2 056 PLN netto. Czy ich przewidywania były zgodne ze stanem faktycznym? Jaki profil studiów zapewniał najlepsze zarobki? Absolwenci jakich kierunków zarabiają najwięcej? Zapraszamy do lektury.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.05.2012
Autor: Teresa Hantz
Niniejszy artykuł został poświęcony ocenie efektywności programów dodatków motywacyjnych dokonywanej przez pracowników firmy. Na wstępie ukazano czynniki sprawiające, iż rozwiązanie to może być korzystne. Następnie krótko scharakteryzowano oraz omówiono sytuację przedsiębiorstwa z branży wysokich technologii. Opisano powody, dla których organizacja ta postanowiła wprowadzić nowy program wynagradzania oraz zbadać jego efektywność. Proces ten został podzielony na trzy zasadnicze etapy. W pierwszym z nich pracownicy za pomocą specjalnie przygotowanego kwestionariusza ocenili dotychczasowy system płac oraz przyznawane w jego ramach podwyżki. Następnie na bazie uzyskanych w ten sposób informacji firma zaprojektowała oraz wdrożyła program dodatków motywacyjnych. Pięć lat później organizacja postanowiła dokonać kolejnej analizy, aby przekonać się czy wprowadzone rozwiązanie funkcjonuje poprawnie. Jej wyniki zostały zaprezentowane w poniższym opracowaniu. Artykuł zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.05.2012
Autor: Patrycja Grzesińska
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom osób poszukujących informacji o wynagrodzeniach poza Polską przygotowaliśmy zestaw wskazówek dotyczących tego tematu. Są one podzielone na dwie podstawowe grupy. Pierwsze dotyczą ogólnych danych o płacach w poszczególnych krajach. W drugiej kategorii opisano możliwości zapoznania się z warunkami wynagradzania w konkretnych zagranicznych firmach. Artykuł koncentruje się na źródłach internetowych, anglojęzycznych i w zdecydowanej większości bezpłatnych. Polecamy go wszystkim Tym, którzy chcą wiedzieć jak sprawdzić stawki płac w krajach będących popularnymi celami emigracji zarobkowej oraz w państwach nieco bardziej egzotycznych, jak Kuwejt, Tajlandia lub Indonezja.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2012
Autor: Grzegorz Spólnik
Niniejszy tekst jest kontynuacją rozważań nad możliwością wdrożenia programów motywacyjnych przez firmy z okazji ważnych sportowych wydarzeń. Prym pod tym względem wiodą Brytyjczycy, którzy nie ukrywają, że Igrzyska Olimpijskie są szansą nie tylko dla sportowców, ale także dla pracowników. W artykule skupiono uwagę na praktycznych programach funkcjonujących w takich firmach jak Cisco, McDonald’s oraz DLR. Jakie strategie działania wybrały dla pracowników oraz czego na ich przykładzie mogą nauczyć się polskie firmy?
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2012
Autor: Konrad Nawrot
Artykuł ukazuje rozbudowany koszyk benefitów zdrowotnych, jakie można odnaleźć w ofercie amerykańskich pracodawców. Poza najbardziej typowymi, jak ubezpieczenie zdrowotne czy opieka medyczna, występują też świadczenia niespotykane w innych częściach świata. Organizacje dofinansowują operacje zmiany płci, leczenie niepłodności lub programy i zabiegi odchudzające. Popularne są również nagrody dla pracowników dbających o zdrowie, np. poprzez niespożywanie produktów tytoniowych. Budowanie dobrej atmosfery pracy również pośrednio wpływa na zdrowie i samopoczucie, stąd akcje „Weź dziecko do pracy” czy „Weź zwierzę do pracy”. Jeśli mimo tak atrakcyjnej i szerokiej oferty pracownik jest znudzony, może nabrać sił w pokoju do… drzemki. Artykuł zawiera 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2012
Autor: Teresa Hantz
W artykule zaprezentowano sposoby wykorzystania EURO 2012 w celu motywacji pracowników. Nie tylko Polacy, ale również Brytyjczycy urządzają wielką sportową imprezę – Igrzyska Olimpijskie w Londynie. Z tej okazji wiele firm na Wyspach Brytyjskich wprowadziło specjalne „sportowe” systemy motywacyjne dla pracowników. Brytyjczycy oferują m.in. elastyczne formy pracy oraz ankietują personel w celu dopasowania systemów motywacyjnych lub benefitów do ich potrzeb. Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie „olimpijskich” sposobów motywacji, które mogą być inspiracją dla polskich firm. Bo żal byłoby nie skorzystać z takiej szansy, jakie daje firmom EURO 2012.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2012
Autor: Konrad Nawrot
25 kwietnia obchodzimy Dzień Sekretarki. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się wynagrodzeniom sekretarek, asystentek i recepcjonistek. Okazuje się, że płace na tych stanowiskach są bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od branży w której zatrudniona jest dana osoba, wielkości firmy a także od lokalizacji firmy. Ogólna zasada brzmi, iż im wyższy szczebel zarządzania wspiera swoją pracą sekretarka lub asystentka, tym większe są jej zarobki. Ile więc zarabia „prawa ręka szefa”? Na jakie może liczyć benefity? Czy szkolenia zawodowe są popularniejszym świadczeniem od telefonu komórkowego? Odpowiedź na te i inne pytania znajdą Państwo w tekście. Artykuł zawiera 2 tabele i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2012
Autor: Teresa Hantz
W krajach zachodnich benefity stanowią nieodłączny element strategii wynagradzania. Powoli staje się to regułą także w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? Co sprawia, że benefity są tak ważne? Co można zyskać stosując świadczenia dodatkowe w procesie wynagradzania? Niniejszy artykuł stanowi przegląd danych, argumentów i koncepcji wskazujących na korzyści płynące z wprowadzenia w firmie programów świadczeń dodatkowych. Omówiono w nim m.in. rolę benefitów jako narzędzi przyciągania, utrzymywania i budowania lojalności pracowników, oraz przedstawiono główne mechanizmy za pomocą których świadczenia dodatkowe oddziałują na motywację i zaangażowanie osób zatrudnionych. Z niniejszego opracowania dowiedzą się Państwo także jakiego typu oszczędności można się spodziewać wprowadzając w firmie benefity, oraz w jaki sposób włączenie świadczeń dodatkowych do wynagrodzenia pracownika może pomóc w sytuacji konieczności cięcia kosztów w przedsiębiorstwie. Artykuł zawiera dwa wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.04.2012
Autor: Joanna Kłosowska