Dzięki rozwojowi internetu pracownicy mają łatwy jak nigdy dotąd dostęp do informacji odnośnie stawek płac i warunków zatrudnienia w zawodach, na stanowiskach, a nawet w poszczególnych firmach. Dlatego też w niniejszym artykule zarysowano podstawy tego problemu i przedstawiono jego potencjalny wpływ na zarządzanie wynagrodzeniami. W skrócie opisano możliwości wykorzystania internetu w celu pogłębienia wiedzy o zarobkach i zidentyfikowano okoliczności motywujące pracowników do takich działań. W dalszej części tekstu przedstawiono zaś kilka możliwych problemów i korzyści wynikających dla pracodawców z rosnącej świadomości zatrudnionych odnośnie rynkowych stawek płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.04.2012
Autor: Grzegorz Spólnik
8 marca 2011 roku weszła w życie weszła w życie nowelizacja ustawy Kodeks karny wykonawczy o zatrudnieniu osób pozbawionych wolności. Do tego czasu, zgodnie z literą prawa, wynagrodzenie więźniów pracujących w pełnym wymiarze godzin wynosiło równowartość co najmniej połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przepis ten zachęcał przedsiębiorców do zatrudniania skazanych, dając zatrudniającym tanią siłę roboczą (niezwykle atrakcyjną w czasach masowych emigracji fachowców), zatrudnionym zaś możliwość „niewypadnięcia” z rynku pracy. Od 2011 roku, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, minimalne wynagrodzenie więźniów wynosi tyle co wszystkich obywateli. Zapis wzbudził wiele obaw co do przyszłej wielkości zatrudnienia skazanych. Jak się okazało, były one słuszne – liczba wynagradzanych więźniów znacząco zmniejszyła się w ciągu ostatniego roku. Artykuł zawiera 4 tabele i 1 wykres.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.04.2012
Autor: Teresa Hantz
Niniejszy artykuł został poświęcony systemom wynagradzania w firmach usługowych, których skuteczna działalność zależy przede wszystkim od wiedzy pracowników oraz prezentowanych przez nich postaw (usługi profesjonalne). Dotyczy on więc przede wszystkim podmiotów zajmujących się szeroko pojętym doradztwem – zarówno biznesowym, jak i technicznym. Na wstępie przedstawiono cztery obszary, na których w szczególności powinien koncentrować się system wynagradzania w tego typu firmach. Należą do nich: promocja wiedzy i odpowiednich postaw, utrzymanie najlepszych pracowników, zapewnienie efektywności kosztowej oraz wsparcie pracy zespołowej. W dalszej części tekstu omówiono trzyetapowy, odpowiedni dla omawianych firm proces budowy systemu płac. Skoncentrowano się przy tym na zaprezentowaniu związku pomiędzy czterema, wspomnianymi kwestiami a rozwiązaniami stosowanymi w nowoczesnym wynagradzaniu.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.04.2012
Autor: Patrycja Grzesińska
W wielu firmach zarządzanie wynagrodzeniami wciąż opiera się na zasadzie, iż koszty są ważniejsze niż korzyści. Innymi słowy lepiej jest wydać 10 PLN, które nie przyniesie żadnego zysku niż 15 PLN mogące wygenerować korzyści rzędu 20 PLN. Z punktu widzenia logiki biznesowej jest to podejście błędne. Niektórzy pracodawcy uświadomili sobie już tę kwestię i zdecydowali się zerwać z tradycyjnym podejściem. Przypadek jednego z takich przedsiębiorstw opisano w poniższym artykule. Zaprezentowano w nim proces decyzyjny, który doprowadził do istotnych zmian związanych z polityką płacy zasadniczej i rozwiązaniami z zakresu dodatków motywacyjnych. Opisano również wyniki podjętych działań, świadczące o tym, iż zerwanie z utartymi schematami oraz potraktowanie nakładów na wynagrodzenia jako inwestycji może przynieść wymierne i pokaźne korzyści.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.04.2012
Autor: Grzegorz Spólnik
Niniejszy artykuł przedstawia i charakteryzuje system wynagradzania nauczycieli w Polsce. Pensje nauczycieli składają się z wynagrodzenia zasadniczego, regulowanego ustawą, oraz dodatków, których wysokość ustalana jest na szczeblu gminy. Powoduje to duże rozpiętości płac pomiędzy nauczycielami o takim samym stażu pracy, wykształceniu i stopniu awansu zawodowego. Jest to również powodem dużych problemów w ustaleniu średniej płacy w tym zawodzie. W 2010 roku średnie wynagrodzenia nauczyciela w Polsce wynosiło 2 527 PLN. Artykuł zawiera 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.04.2012
Autor: Teresa Hantz
Artykuł powstał w oparciu o wyniki
XX ogólnobranżowego raportu płacowego (wrzesień 2011). W tekście zaprezentowano wybrane analizy wynagrodzeń dla szczebla specjalistów. Z artykułu dowiedzą się Państwo jak kształtowały się poziomy płace specjalistów w porównaniu z pracownikami innych szczebli zatrudnienia. Zaprezentowane zostały także zarobki na przykładowych pięciu stanowiskach specjalistycznych. Dodatkowo omówiono wysokość płac w wybranych pionach i województwach, a także wśród firm o różnym kapitale oraz o różnej wielkości przychodu. Artykuł zawiera 5 wykresów oraz 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.04.2012
Autor: Agnieszka Drabik
Pozyskanie informacji o wynagrodzeniach poza Polską jest stosunkowo łatwym zadaniem, o ile dysponuje się odpowiednio dużym budżetem i można nie liczyć się z kosztami. W przeciwnym wypadku trzeba wykazać się kreatywnością i umiejętnością selekcji danych pod kątem potrzeb. W niniejszym artykule skoncentrowano się na trzech podstawowych rodzajach źródeł informacji o płacach poza Polską – firmach doradczych, instytucjach statystycznych oraz serwisach internetowych wykorzystujących dane od użytkowników. Zaprezentowano wady oraz zalety poszczególnych rozwiązań oraz opisano w jaki sposób najłatwiej do nich dotrzeć.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.04.2012
Autor: Grzegorz Spólnik