W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2023 uczestniczyło 8 559 osób z województwa małopolskiego. Z czego 52% stanowią mężczyźni, 35% osób ma wykształcenie magisterskie, 87% zatrudnionych jest w firmach prywatnych, a 44% pracuje od ponad 11 lat.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.04.2024
Autor: Patrycja Paszcza
W dynamicznie zmieniającej się gospodarce Polski, zarobki stają się kluczowym wskaźnikiem do oceny kondycji regionów. Województwa śląskie i dolnośląskie, znane z różnorodności gospodarczej i historycznego dziedzictwa przemysłowego, prezentują unikatowy obraz sytuacji ekonomicznej kraju. Poniższy artykuł rzuca światło na wynagrodzenia w tych regionach, co pozwala zobaczyć, jak lokalne warunki wpływają na dobrobyt mieszkańców.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.04.2024
Autor: Karol Małecki
W 2023 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń (OBW) wzięły udział 14 049 osoby z tytułem magistra inżyniera, z czego 63% stanowili mężczyźni. Około 28% uczestników badania było w wieku 26-30 lat.
Odbierz bezpłatny raport o zarobkach na Twoim stanowisku, biorąc udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.04.2024
Autor: Karolina Majchrzak
W maju 2023 została przyjęta przez Unię Europejską „Dyrektywa (...) w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania”. Państwa członkowskie są zobligowane wdrożyć przepisy krajowe do czerwca 2026 roku. Na chwilę obecną wydaje się, że jest to odległa perspektywa, ale czy na pewno? Czy warto już podczas najbliższego przeglądu wynagrodzeń jeszcze lepiej niż zazwyczaj zadbać o równość wynagrodzeń?
czytaj więcej
Data publikacji:
25.03.2024
Autor: Ewelina Jurczak
W raportach płacowych znajdziemy wiele stanowisk. Dla przykładu w raportach Sedlak
& Sedlak jest ok. 400 bazowych stanowisk, które dzielą się dodatkowo na poziomy: młodszy, doświadczony, starszy (wtedy ich liczba zbliża się do 1000). Co jednak, gdy nie można znaleźć tego, które jest potrzebne? Wziąć głęboki oddech :). Każda firma i branża jest specyficzna, rynek szybko ewaluuje, często pojawiają się nowe pozycje. Brak odpowiedniego dopasowania może się zdarzyć. Nie jest to jednak koniec świata, bo na pewno można jeszcze wiele zrobić.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.03.2024
Autor: dr Piotr Sedlak
W 2023 roku w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wzięło udział 20 076 osób z Krakowa i Warszawy. Mediany wynagrodzeń w tych miastach wyniosły odpowiednio 8 000 PLN i 8 904 PLN. W stolicy zarobki były więc o 11,3% wyższe.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.03.2024
Autor: Karol Małecki
Kolejny raz w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, zapytaliśmy respondentów, jak zmieniły się ich zarobki w porównaniu z rokiem poprzednim. Na takie pytanie odpowiedziało nam ponad 56 tys. ankietowanych. Z tej grupy jedynie 3% zadeklarowało że nie pracowało w ubiegłym roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.03.2024
Autor: Jagoda Jurczak
Mapowanie stanowisk to jeden z najważniejszych, a zarazem najbardziej czasochłonnych etapów udziału w raportach płacowych. Jego prawidłowe przeprowadzanie daje gwarancję rzetelności i dokładności danych. Zastanówmy się zatem jak je przeprowadzić we właściwy sposób.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.03.2024
Autor: Maria Hajec
W obecnych czasach w wielu krajach ukształtował się tak zwany „rynek pracownika”. Skutkiem jest konieczność zintensyfikowania starań o nowych pracowników przez pracodawców i poprawa warunków pracy. Wobec szybko wzrastającej płacy minimalnej i wysokiej inflacji, pracodawcy często nie są w stanie podnieść wynagrodzenia zasadniczego ani premii, co sprawia, że muszą szukać innych możliwości zachęcenia pracowników do podjęcia współpracy. Z pomocą przychodzą im niepieniężne składowe wynagrodzenia, których jakość i zakres rozwinęły się znacznie na przestrzeni ostatnich kilku lat.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.03.2024
Autor: Karol Małecki
Kobiety generalnie zarabiają mniej – jest to powszechne przeświadczenie, które znajduje odzwierciedlanie w danych statystycznych. Potwierdzają to wszystkie ogólnodostępne statystyki GUS czy Eurostat, a także wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak
& Sedlak. Dysproporcje w zarobkach pomiędzy płciami są jednak różne w zależności od wykonywanego zawodu, branży a nawet w zależności czy pracuje się w sektorze prywatnym czy publicznym. W jakich branżach luka płacowa jest najwyższa? Czy dążenie kobiet do lepszej edukacji przekłada się na wynagrodzenie porównywalne do mężczyzn? Czy z biegiem czasu, na ostatnim etapie kariery zawodowej, gdy kobieta zdobyła już duże doświadczenia zawodowe i od dawna nie jest obciążona obowiązkami rodzinnymi ma szanse otrzymywać wynagrodzenie podobne do mężczyzn? Na te pytania spróbujemy udzielić odpowiedzi posiłkując się danymi GUS z raportu „Struktura wynagrodzeń według zawodów za październik 2022 roku ” oraz wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Sedlak
& Sedlak (dane za 2023 rok).
czytaj więcej
Data publikacji:
05.03.2024
Autor: Joanna Dziok