Artykuł omawia trzecią i ostatnią część zagadnień audytu systemu wynagrodzeń. Tym razem przedmiotem zainteresowania audytorów jest system wynagrodzeń jako całość powiązana z ekonomicznymi i strategicznymi celami przedsiębiorstwa. Analizie poddano strukturę i dynamikę budżetu wynagrodzeń oraz efektywność ekonomiczną płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2003
Autor: Błażej Krężołek
Wynagrodzenie to nie tylko świadczenia pieniężne. Rola bodźców pozapłacowych rośnie szczególnie w przypadku pracowników średniego i wyższego szczebla, których wynagrodzenie pieniężne jest już wysoki i nie motywuje ich w dostatecznym stopniu. Warto wówczas - choć nie tylko wtedy - sięgnąć po inne, niejednokrotnie tańsze, środki zachęty do pracy. Głównym celem wynagradzania pozafinansowego jest związanie wartościowych pracowników z firmą i stworzenie wizerunku firmy dbającej o własny personel. Autorka artykułu charakteryzuje najpopularniejsze formy wynagrodzeń pozafinansowych z uwzględnieniem funkcji, jakie pełnią. Zwraca także uwagę na mity oraz fałszywe opinie krążące wokół omawianego tematu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2003
Autor: Błażej Krężołek
Autor: Jadwiga Pęczek
Pensja polskiego lekarza na etacie w szpitalu czy poradni rzadko osiąga wysokość średniej krajowej. Przeciętny lekarz, aby związać koniec z końcem, pracuje na kilku etatach oraz, jeśli to możliwe, dorabia praktyką prywatną. Na zarobki lekarzy składa się szereg elementów: pensja, dodatki, opłaty za dyżury, praktyka w spółdzielni czy gabinecie prywatnym. Zdecydowanie lepiej przedstawia się sytuacja lekarzy za granicą.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2003
Autor: Anna Postół
Transformacje gospodarcze w krajach Europy Środkowej i Wschodniej przyczyniły się do olbrzymich zmian w życiu milionów ludzi. Obok wielu pozytywnych skutków transformacji pojawiły się też problemy takie jak: ubóstwo i spadek realnych dochodów. Rozpiętość płac (ograniczona w czasach centralnego planowania) znacznie wzrosła, co najlepiej obrazują wykresy zawarte w artykule.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2003
Autor: Hanna Sieminowicz
Wielka Brytania jest określana czasami jako kolebka parlamentaryzmu. System polityczny, jaki występuje w tym kraju określa się mianem parlamentarno-gabinetowego. Organem określającym zarobki członków parlamentu i rządu brytyjskiego jest Senior Salaries Review Body. Jeżeli przyjrzymy się bliżej zarobkom polityków brytyjskich i porównamy z polskimi to okaże się, że oba społeczeństwa podobnie oceniają działalność swoich klas politycznych.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2003
Autor: Tomasz Bojda
Handlowcy są szczególną grupą zawodową i nie powinno się stosować wobec nich tych samych rozwiązań płacowych, co w stosunku do reszty pracowników. Są oni odpowiedzialni za sprzedaż i zwykle mają również bardzo szeroki zakres obowiązków. Właściwe ich wynagradzanie bardzo często decyduje o losach firmy i w związku z tym warto się zastanowić nad optymalnymi sposobami motywowania handlowców do poprawiania wyników sprzedaży. Zasadniczą częścią artykułu jest charakterystyka trzech najczęściej stosowanych systemów wynagradzania handlowców (czysta prowizja, stała płaca, system mieszany).
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2003
Autor: Anna Postół
Każda część świata odznacza się specyficznym dla siebie rynkiem pracy oraz płacy, co w prosty sposób przekłada się na różne koszty utrzymania w różnych krajach. To ile tak naprawdę zostaje w kieszeni Amerykaninowi czy Polakowi zależy w dużej mierze od tego, jaką część swojej pensji musi przeznaczyć on na własne utrzymanie. Warto więc prześledzić jak kształtują się koszty utrzymania na świecie.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2003
Autor: Anna Świątek
W pierwszej części artykułu wstępnie omówiony został audyt systemu wynagrodzeń jako kompleksowe narzędzie diagnostyczne, ujmujące w sposób syntetyczny wiele zjawisk i procesów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Przedstawione zostały takie zagadnienia szczegółowe, jak analiza relacji płac w firmie, controlling taryfikatora pracy czy badanie postaw pracowników. Kolejna grupa problemów do rozważenia wiąże się z wewnętrzną strukturą wynagrodzenia oraz porównaniem wynagrodzeń stosowanych w firmie do tego, jak płaci się na konkurencyjnym rynku.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2003
Autor: Błażej Krężołek
Audyt systemu wynagrodzeń ma na celu zbadanie jakości funkcjonowania systemu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Co więcej, w wyniku audytu mogą zostać ujawnione ukryte zjawiska i tendencje powiązane z polityką kadrową przedsiębiorstwa. Mogą to być niewykorzystane rezerwy, niedostrzegane szanse stojące przed przedsiębiorstwem - ale także zjawiska niepokojące, zagrażające dalszemu rozwojowi firmy. W artykule opisano przyczyny podejmowania audytu wynagrodzeń oraz przebieg jego kolejnych etapów. Zasadniczą część artykułu stanowi opis dwóch pierwszych etapów audytu wynagrodzeń: analiza relacji płac w firmie i analiza aktualności opisów pracy oraz badanie postaw i opinii o systemie wynagrodzeń. Opis kolejnych, znajdą Państwo w drugiej części artykułu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2003
Autor: Błażej Krężołek
Recesja na rynku pracy sprawiła, że coraz więcej uwagi poświęca się analizie i kontroli kosztów pracy. Większość firm jest obecnie zmuszonych do ich obniżenia. Wiąże się to często z koniecznością zmiany systemu wynagradzania. Jak zatem wynagradzać, by przetrwać, a jednocześnie zatrzymać najbardziej istotnych dla nas pracowników?
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2003
Autor: Eliza Zakrzewska