Czy istnieje bezpośrednie przełożenie zmian wskaźników ekonomicznych na poziom wynagrodzeń? Jak kryzys gospodarczy wpływa na dochody? Czy pracodawcy w trudnych czasach wolą zwalniać pracowników czy obniżać ich wynagrodzenia?
W niniejszym artykule przeanalizowane zostały zmiany podstawowych wskaźników ekonomicznych oraz poziomów wynagrodzeń w latach 1997 - 2003. Przeprowadzona analiza pozwoliła odpowiedzieć na wyżej postawione pytania.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.08.2004
Autor: Marcin Potoczny
Premie, jako motywacyjny składnik wynagrodzenia, polskie przedsiębiorstwa stosują w coraz szerszym zakresie. Wiele z nich narzeka jednak na funkcjonowanie systemów wynagrodzenia zmiennego. Zdarza się wręcz, że przedstawiciele firm twierdzą, iż są to niepotrzebnie wydane pieniądze. Nie jest to jednak specyfika polskiego rynku gdyż podobne problemy mają firmy na całym świecie. Nie wszystkie jednak. Z najnowszych światowych badań wynika, że najlepiej radzące sobie na rynku przedsiębiorstwa są bardzo zadowolone ze swych systemów premiowych. Jednocześnie okazuje się, że stosują one nieco inne praktyki premiowania swych pracowników, niż reszta firm. Niniejszy artykuł stanowi przegląd najnowszych badań, które pokazują, jak najlepsze firmy na świecie uporały się z problemami premii motywacyjnych.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.08.2004
Autor: Maciej Dubis
System Uniwersytecki Stanu Oregon (OUS) jest organizacją zrzeszającą i administrującą działalnością publicznych uniwersytetów w tym stanie. Władze postanowiły zmienić system wynagrodzeń dla swoich informatyków na bardziej prorynkowy. Było to konieczne ze względu na problemy w rywalizacji z innymi organizacjami o najlepszych informatyków. Zgodnie z zaleceniami ekspertów budowę tego systemu rozpoczęto od stworzenia szerokich, opisów stanowisk. Na ich podstawie wprowadzono tabelę płac opartą o metodę broadbandingu. Założono przy tym, że podwyżki płacy zasadniczej powinny opierać się na jakości pracy. Wydaje się jednak, że przy konstruowaniu tego systemu OUS popełnił kilka błędów, które mogą okazać się niefortunne w walce o najlepszych pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.08.2004
Autor: Maciej Dubis
Artykuł jest podsumowaniem siódmego raportu płacowego poświęconego stanowiskom produkcyjnym. W raporcie tym wykorzystane zostały informacje z 65 zakładów produkcyjnych z całej Polski. Badaniem objęto 70 stanowisk. Zebrane dane dotyczą okresu od stycznia do czerwca 2004 roku.
W artykule przedstawiono wyniki analiz obejmujących kapitał firmy, wielkość firmy, szczeble zarządzania i branże. Przedstawione zostały podstawowe dane dotyczące wynagrodzeń na wybranych stanowiskach takich jak: technolog, specjalista ds. utrzymania ruchu, automatyk, mechanik, elektryk, operator maszyny, monter urządzeń elektrycznych, ślusarz, tokarz, operator linii produkcyjnej i innych.
Opisane zostały również wyniki wskaźnikowej analizy efektywności wynagrodzeń i efektywności pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.08.2004
Wiele organizacji ma problemy z utrzymaniem, a także pozyskaniem nowych specjalistów IT. Bardzo częstym powodem tych kłopotów jest przykładanie tej samej miary dla informatyków i pozostałych pracowników w kwestii wynagrodzeń. Tymczasem, nowocześnie zarządzane firmy stosują zazwyczaj osobne plany wynagrodzeń dla pracowników swoich działów IT. Systemy takie są dużo bardziej elastyczne i zdecentralizowane. Zwraca się też uwagę na nieco inną rolę zmiennych elementów wynagrodzenia w takich planach.
Niniejszy artykuł przedstawia zasady budowy systemu wynagrodzeń dla pracowników działów IT, który nie tylko pozwoli utrzymać najlepszych pracowników, ale także zwiększy ich motywację do pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.08.2004
Autor: Maciej Dubis
Analitycy uważają, że niskie koszty pracy w branży handlowej to jedna z najważniejszych kwestii, pozwalająca na prowadzenie ekspansywnej polityki. Wal-Mart, amerykański gigant handlowy zatrudniający ponad milion pracowników, posiada taką właśnie filozofię wynagrodzeń. Przeciętne zarobki w tej korporacji wynoszą 9,64 USD brutto na godzinę, przy średniej dla branży na poziomie 12 USD. Zupełnie odmienną politykę płacową prowadzi inna amerykańska korporacja handlowa – Costco. W przypadku tej firmy średnie zarobki wyniosły 15,97 USD. Tymczasem okazuje się, że wyniki obu korporacji są podobne. Czy więc konieczna jest w branży handlu detalicznego minimalizacja kosztów pracy? Niniejszy artykuł szczegółowo analizuje filozofie wynagrodzeń obu amerykańskich korporacji i próbuje odpowiedzieć na to pytanie.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.08.2004
Autor: Maciej Dubis
Płaca minimalna to ustawowo określona kwota wynagrodzenia, poniżej której nie można opłacać pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu. Płaca minimalna jest stosowana już od 100 lat, w 1928 roku została usankcjonowana przez Międzynarodową Organizację Pracy (
International Labour Organization). W niniejszym artykule omówiono rolę płacy minimalnej w gospodarce oraz jej wpływ na rynek pracy. Przedstawione również poziomy wynagrodzeń minimalnych w krajach Unii Europejskiej, obowiązujące w pierwszej połowie 2004 r. Na przykładzie krajów europejskich, prześledzono praktyki oraz rozwiązania prawne dotyczące zasad kształtowania minimalnego wynagrodzenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.08.2004
Autor: Hanna Sieminowicz
Autor: Maciej Dubis
W związku z poszerzeniem Unii Europejskiej o 10 nowych członków konieczne jest przeprowadzenie analizy porównawczej kosztów pracy zarówno "starych członków" jak i krajów nowoprzyjętych. Koszty pracy odgrywają bowiem znaczącą rolę w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. Badania przeprowadzone przez Europejską Agencję Statystyczną Eurostat, w oparciu o dane dostarczone w 2000 roku przez 25 państw europejskich, wykazują znaczne zróżnicowanie w poziomie tych kosztów. Artykuł przedstawia szczegółowe dane o godzinowych oraz średnich miesięcznych kosztach pracy, strukturę tych kosztów oraz analizę w oparciu o sektor działalności. Znaczne zróżnicowanie regionalne w poziomie kosztów pracy coraz częściej wpływa na decyzję wielkich potentatów o przeniesieniu produkcji do krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.08.2004
Autor: Agata Kurylak
Metoda UMEWAP - 85 P oraz jej późniejsze modyfikacje, to jedne z najbardziej znanych, polskich metod wartościowania pracy. Zwłaszcza w latach 80-tych, próbowano wdrażać w życie dwa główne warianty tej analitycznej metody, tj. "85 i "87. Wiele zakładów miało bardzo negatywne doświadczenia związane z tymże procesem. Wynikały one nie tyle z błędów samej metody, ile z prób dostosowania jej do zbyt wielu różnorodnych organizacji. Artykuł opisuje metodę UMEWAP - 85 P, ukazuje układ kryteriów syntetycznych i elementarnych oraz podsumowuje zmiany, jakie wprowadzono do wersji UMEWAP - 87.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.08.2004
Autor: Agnieszka Kunysz
Aby potencjał tkwiący w zasobach ludzkich był jak najpełniej wykorzystany w firmie musi istnieć dobry system płac. System taki powinien zapewnić odpowiednie proporcje wynagrodzeń oraz motywować pracowników do jak najefektywniejszej pracy. W tym celu firmy powinny ustalać płace zasadnicze przy pomocy systemu taryfowego, w którego skład wchodzą taryfikator kwalifikacyjny i tabela płac.
Celem tego artykułu jest przedstawienie etapów budowy systemu taryfowego, począwszy od wartościowania pracy po ustalenie wysokości stawek płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.07.2004
Autor: Agnieszka Siembab