Artykuł poświęcony jest wynagrodzeniom w kontekście poszczególnych teorii motywacji. Przedstawia także wytyczne dotyczące skutecznego motywowania pracowników za pomocą płac. Scharakteryzowane zostało podejście do roli wynagradzania w następujących teoriach: Taylora, teorii potrzeb, dwuczynnikowej teorii motywacji Herzberga, teorii popędu, teorii sprawiedliwości, teorii oczekiwania, teorii wzmocnienia. Na podstawie przedstawionych teorii sporządzono listę czynników wpływających na zwiększenie motywacji. Przedstawiono także warunki konieczne, aby płaca skutecznie motywowała pracownika. W artykule ukazano także rolę motywacji wewnętrznej i zewnętrznej.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.04.2007
Autor: Jacek Lipiec
Artykuł opisuje sytuację, w której znalazły się firmy budowlane w związku ze zwiększoną liczbą inwestycji oraz świetną koniunkturą z jednej strony, oraz ubywającą liczbą pracowników z drugiej. Zaistniałe okoliczności wymuszają na przedsiębiorcach wprowadzanie znacznych podwyżek wynagrodzeń. Trend ten, który zaobserwowano już w roku 2006, według analityków będzie się utrzymywał także w roku 2007. Poniższy tekst analizuje przewidywany wzrost płac w sektorze w Polsce oraz wysokość wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii i Irlandii – krajach, które są najczęstszym kierunkiem emigracji zarobkowej pracowników budowlanych. Artykuł opisuje kształtowanie się płac w budownictwie w latach 2005 i 2006 oraz pokazuje, jak mogą kształtować się wynagrodzenia w 2007 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2007
Autor: Joanna Kubicka
W nowoczesnych systemach wynagrodzeń i konkurencyjnej gospodarce premiowanie pracowników zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Coraz więcej firm w systemach wynagrodzeń tworzy, oprócz płac zasadniczych, ruchomą część wynagrodzeń w postaci premii, nagród lub świadczeń rzeczowych. Ich wielkość uzależniona jest od efektów pracy poszczególnych pracowników. Budując systemy premiowania należy pamiętać o zasadach, które powinny spełniać, w przeciwnym wypadku taki system nie będzie wypełniał swoich funkcji. Sposoby łączenia osiągniętych efektów pracy z wielkością wypłacanych premii powinny być jasne, zrozumiałe i łatwe do obliczenia przez pracownika. Rzetelny system premiowania jest jednym z najważniejszych czynników motywujących pracownika do efektywnej pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2007
Autor: Iwona Strzępek
Artykuł wskazuje, jakie pracodawca ma możliwości motywowania pracowników w sytuacji kryzysu w przedsiębiorstwie. Szczególnie podkreśla rolę takich sposobów, które nie powodują zwiększania kosztów, przykładowo: angażowanie pracowników w tworzenie budżetu czy proste udzielenie pochwały. Prezentuje również sytuacje, z jakimi może spotkać się pracownik, kiedy kondycja jego firmy jest słaba. Przestrzega pracodawców przed popełnieniem błędów, zwracając uwagę na prawne regulacje dotyczące wynagrodzeń oraz postępowania upadłościowego. Przedsiębiorcom, chcącym zmniejszyć koszty wynagrodzeń, podpowiada rozwiązania mające na celu czasowe odroczenie części kosztów ponoszonych przez nich na pokrycie zobowiązań wobec pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2007
Autor: Agnieszka Szwedo
Artykuł przedstawia w zarysie przykłady raportów płacowych przygotowywanych przez różne firmy lub instytucje na całym świecie. Obok międzynarodowych firm wydających setki raportów działają firmy lokalne, analizujące wynagrodzenia tylko w poszczególnych krajach lub nawet regionach. Raporty płacowe przygotowują również agencje rządowe lub stowarzyszenia branżowe, przy czym źródłem danych dla tych ostatnich są najczęściej płace ich członków. W artykule przedstawiono zarówno przykłady globalnych firm wydających raporty, jak i przykłady firm działających tylko w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii lub w innych krajach.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2007
Autor: Joanna Kramerek
Artykuł porusza problematykę wpływu kosztów życia na określanie wysokości wynagrodzeń. Dla działających coraz bardziej globalnie firm staje się ona jednym z czynników, który muszą brać pod uwagę w budowaniu swojego systemu wynagrodzeń. Koszty życia wykazują duże zróżnicowanie geograficzne i świadomość tych różnic staje się przydatna dla lepszego dopasowywania płac do realiów ekonomicznych. W pierwszej części artykuł koncentruje się na przybliżeniu pojęcia kosztów życia i innych związanych z nim zagadnień. Następnie przedstawione są elementy ich wpływu na system płac w firmie oraz związek, jaki koszty życia wywierają pośrednio na satysfakcję pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.04.2007
Autor: Tomasz Aleksandrowicz
Artykuł powstała na podstawie wyników XV Ogólnobranżowego Raportu Płacowego za rok 2006 wydanego przez Sedlak
& Sedlak. Raport zawiera dane od 111 zakładów z całej Polski. Raport obejmuje okres od stycznia do grudnia 2006 roku i zawiera informacje o płacach ponad 17 000 osób. Pokazano w nim jak w 2006 kształtowały wynagrodzenia oraz podwyżki na poszczególnych szczeblach zarządzania. Szczegółowo przedstawiono wynagrodzenia na 177 stanowiskach. Mediana wynagrodzenia całkowitego pracowników najwyższego szczebla zarządzania wyniosła 14 500 PLN. Mediana miesięcznej płacy menedżerów średniego szczebla zarządzania stanowiła 35% uposażenia dyrektorów. Starsi specjaliści zarabiali 3 820 PLN, czyli o 30% więcej od młodszych specjalistów. Najniższe zarobki otrzymywali pracownicy szeregowi. Mediana ich wynagrodzeń wynosiła 2 286 PLN. Artykuł zawiera 11 tabel i 9 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.04.2007
Autor: Magdalena Mętel
Artykuł nie daje odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule, ale koncentruje się na wadach i zaletach ujawniania wynagrodzeń. Pozwala też na wyrobienie sobie własnej opinii na ten temat. Na krótkim przykładzie amerykańskiej firmy RightNow! pokazuje, w jak dużym stopniu ujawnienie płac może wpłynąć na działanie całej organizacji. W kolejnej części artykułu można przeczytać o koncepcji motywowania poprzez jawność wynagrodzeń oraz możliwości zastosowania jej w praktyce i warunkach, jakie muszą być ku temu spełnione. Nie została również pominięta szczególnie ciekawa sprawa jawności wynagrodzeń kadry zarządzającej. Jak się okazuje, ujawnienie płac menadżerów może mieć negatywne skutki i to nie tylko dla samych najbardziej zainteresowanych.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.04.2007
Autor: Grzegorz Spólnik
Artykuł opisuje tendencje w wynagradzaniu, które dają się obserwować w ostatnim czasie tak w Polsce jak i na świecie. Charakteryzuje zmiany na rynku, na którym działają współczesne przedsiębiorstwa. System wynagradzania jest jednym z ważniejszych czynników pomagających przedsiębiorstwom w dostosowaniu się do zmieniających warunków rynkowych, dlatego musi być jednocześnie elastyczny i zindywidualizowany. Artykuł opisuje dokładnie te dwa trendy. Zajmuje się także zmianami w wynagradzaniu menedżerów w ostatnim czasie oraz kwestią rozpiętości płacowych. Opisywane są zmiany w strukturze wynagrodzeń, jakie w ostatnich latach dawały się zaobserwować. Pokazano również rozwój nowych rozwiązań związanych z indywidualizacją wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.04.2007
Autor: Marzena Jakubiec
Artykuł przedstawia techniki i strategie, które powinny okazać się skuteczne przy prowadzeniu przez związek zawodowy zbiorowych negocjacji płacowych z kierownictwem. Opisuje kryteria, na podstawie których można mierzyć efektywność negocjacyjną oraz zasady, którymi powinny cechować się efektywne strategie negocjacyjne. Skupia się tak na przygotowaniach do negocjacji zbiorowych, jak i na samym ich prowadzeniu. Uczula także związkowców na kwestie, które są ważne dla kierownictwa. Podaje przykłady odpowiedzi kierownictwa na postulaty i je interpretuje. Artykuł może służyć jako pomoc dla związków zawodowych, które prowadzą lub przygotowują się do prowadzenia zbiorowych negocjacji płacowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.04.2007
Autor: Marzena Jakubiec