Artykuł powstał w oparciu o wyniki XV Ogólnobranżowego Raportu Płacowego za rok 2006 wydanego przez Sedlak
& Sedlak. Raport zawiera dane od 111 zakładów z całej Polski. Raport obejmuje okres od stycznia do grudnia 2006 roku i zawiera informacje o płacach ponad 17 000 osób. Z analiz wynika, że wynagrodzenia starszych specjalistów w roku 2007 były na poziomie mediany wynagrodzeń dla wszystkich szczebli. Mediana wynagrodzenia specjalistów stanowi ok.76 % mediany wynagrodzenia starszych specjalistów. Prawie 80% specjalistów otrzymywało wynagrodzenia w przedziale 2 000 - 6 000 PLN, a ponad 65% specjalistów otrzymywało wynagrodzenia w przedziale 2 000 - 4 000 PLN. Artykuł zawiera porównania wynagrodzeń specjalistów i starszych specjalistów w poszczególnych regionach kraju, w zależności od gałęzi przemysłu i branży w jakiej przedsiębiorstwo działa. Artykuł zawiera 12 tabel i 8 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2007
Autor: Izabela Bałda-Jędrzejczyk
Rok 2006 był dla województwa dolnośląskiego rokiem bardzo dobrej koniunktury gospodarczej. Poza wzrostem nakładów inwestycyjnych i systematycznym spadkiem bezrobocia, dynamicznie zaczęły wzrastać również wynagrodzenia. W porównaniu do 2005 roku wzrost ten wyniósł w całym województwie 6,2% i był najwyższy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Na najwyższe podwyżki pensji mogli liczyć na Dolnym Śląsku zatrudnieni w budownictwie i przemyśle. Niniejszy artykuł prezentuje obraz wynagrodzeń w 2006 roku w województwie dolnośląskim z wyszczególnieniem informacji dla miasta Wrocławia. Przedstawiona jest w nim ogólna sytuacja gospodarcza oraz analizy dotyczące wynagrodzeń w branżach, sektorach, na stanowiskach. Pokazane są także wynagrodzenia we Wrocławiu i województwie dolnośląskim na tle innych miast i województw. Tekst zawiera 10 tabel i 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2007
Autor: Arkadiusz Koperek
W artykule znajdą Państwo informacje dotyczące przepisów prawnych regulujących problematykę wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Artykuł pokazuje sytuację zawodową osób niepełnosprawnych w różnych krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Prezentuje ustawodawstwo poszczególnych państw regulujące kwestię wynagrodzeń inwalidów. Informuje o wielkości dopłat do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w różnych krajach europejskich. Wiele miejsca poświęcono przepisom polskim regulującym kształtowanie polityki wynagrodzeń osób niepełnosprawnych w oparciu o dotacje z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Artykuł omawia, jakie warunki musi spełniać pracodawca, by otrzymać dotacje z PFRON, jakie obowiązki na nim ciążą z tytułu zatrudniania osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Artykuł zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2007
W artykule znajdą Państwo analizy wynagrodzeń na 23 stanowiskach szeregowych. Raport powstał w oparciu o dane z XV Ogólnobranżowego Raportu Płacowego za 2006 rok. Artykuł zawiera informacje o wysokości wynagrodzeń w zależności od wielkości firmy, przychodów, regionu, pionu, branży, rodzaju przemysłu, pochodzenia kapitału. Z analiz wynika, że 53% pracowników szeregowych zarabia pomiędzy 1 500 – 2 500 PLN, a zaledwie 4,2% otrzymuje dochody powyżej 4500 PLN. Mediana wynagrodzeń pracowników szeregowych w firmach produkcyjnych wynosi 2 186 PLN. Artykuł zawiera również informacje o dodatkach pozapłacowych najczęściej oferowanych przez pracodawców. Dodatkowo w artykule przedstawiono analizy dla trzech stanowisk: pracownika działu personalnego, pracownika serwisu oraz asystenta w dziale marketingu. Tekst zawiera 12 tabel i 7 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2007
Autor: Magdalena Mętel
Artykuł omawia wynagrodzenia w regionie wschodnim (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie). W celach porównawczych zestawiono dane GUS (z lat 2004, 2005, 2006) i wyniki XV Ogólnobranżowego raportu płacowego firmy Sedlak
& Sedlak. Przedstawiono również wskaźniki makroekonomiczne: Produkt Krajowy Brutto, poziom eksportu, stopa bezrobocia. Omówiono dynamikę wzrostu wynagrodzeń ogółem w badanym regionie oraz w rozbiciu na poszczególne branże. Przedstawiono również wysokość płac w poszczególnych branżach w województwach regionu wschodniego. Dokonane zostało porównanie wysokości wynagrodzeń w regionie wschodnim z innymi regionami na różnych szczeblach zarządzania. Następnie omówione zostały dane o wynagrodzeniach pracowników najwyższego szczebla zarządzania (Polska – Polska Wschodnia). Jako ostatnie przedstawiono szczegółowe dane o wynagrodzeniach dyrektora oddziału II pracującego na terenie regionu wschodniego. Artykuł zawiera 8 tabel i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2007
Autor: Wojciech Litwa
W zestawieniach znajdą Państwo dane o średnich miesięcznych wynagrodzeniach w piętnastu krajach „starej” Unii Europejskiej. W pierwszych dwóch tabelach ujęto średnie stawki wynagrodzeń z lat 2001-2006 w złotówkach i euro. W kolejnych tabelach znalazły się dane o średnich miesięcznych wynagrodzeniach w różnych branżach gospodarki wybranych krajów w roku 2004 i 2005. Dane o wynagrodzeniach w branżach pochodzą z następujących krajów: Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy (za rok 2005) oraz Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy (za rok 2004). Wszystkie dane zostały przeliczone na złotówki i euro według kursów z dnia 29.12.06. Zestawienie zawiera 11 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
05.05.2007
Autor: Anna Mieloch
Autor: Anna Szajnar
Artykuł poświęcony został problemowi wynagradzania pracowników w firmach rodzinnych. Zatrudnianie w nich członków rodziny właściciela oraz osób z nim nie spokrewnionych rodzi wiele trudności w określaniu płac i przeciwdziałaniu nieporozumieniom na tym tle. W tekście zostały omówione trzy podejścia do wynagradzania członków rodziny właściciela. Zaproponowane zostało także wprowadzenie formalnego i obiektywnego systemu wynagrodzeń wraz z propozycją, jakimi zasadami kierować się przy jego konstruowaniu. W dalszej części omówione zostały różne zagadnienia związane z określaniem stawek wynagrodzeń dla członków rodziny, a następnie czynniki, których występowanie może stwarzać najwięcej problemów dla przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2007
Autor: Tomasz Aleksandrowicz
Artykuł przedstawia, na przykładzie zakładu produkcyjnego Vauxhall North Pool z Wielkiej Brytanii, stosunek związków zawodowych do zmiennych systemów wynagrodzeń. Podkreśla także rolę komunikacji management – związek zawodowy – pracownicy we wprowadzaniu takiego systemu. Opisuje wyniki badań dotyczących źródeł, z których pracownicy czerpią informacje o praktykach managementu oraz pracy przedsiębiorstwa. W artykule zawarte są informacje, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę odnośnie związków zawodowych, jeśli wprowadza się do firmy wartościowanie pracy, system wynagrodzeń za osiągnięcia oraz płacę opartą na kompetencjach
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2007
Autor: Marzena Jakubiec