Podwyżki wynagrodzeń
Według najnowszego Raportu Płacowego podwyżki wynagrodzeń były wyższe niż planowane przez pracodawców, ale były nieznacznie niższe niż podwyżki zaraportowane w wiosenno-letniej edycji raportu. Zarobki kadry zarządzającej wzrosły proporcjonalnie mniej niż pracowników na innych szczeblach – o 9%. Natomiast płace pozostałych grup pracowników – kadry kierowniczej, specjalistów oraz pracowników fizycznych wzrosły o 10%. Największy wzrost wynagrodzeń odnotowaliśmy wśród pracowników fizycznych w województwie świętokrzyskim – o 14%. Najniższy natomiast (5%) wśród kadry zarządzającej w województwie lubuskim.
Zrealizowane podwyżki wynagrodzeń w okresie październik 2022 – listopad 2023 na różnych szczeblach organizacji (w %)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
Wynagrodzenia pracowników fizycznych
W Raporcie Płacowym wśród pracowników fizycznych wyróżniamy cztery poziomy ze wzglądu na doświadczenie pracowników – początkujący, doświadczony, starszy oraz lider. Pracownicy fizyczni zarabiali od 4 778 PLN do nawet 6 944 PLN w zależności od poziomu posiadanych umiejętności. Mediana całkowitych zarobków początkujących pracowników fizycznych wynosiła 4 778 PLN, doświadczonych 5 324 PLN. Starsi pracownicy fizyczni oraz liderzy zarabiali odpowiednio 6 112 i 6 944 PLN.
Wynagrodzenia całkowite pracowników fizycznych z różnym poziomem doświadczenia (brutto w PLN)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
Wynagrodzenia specjalistów w różnych województwach
Według danych zaprezentowanych w raporcie specjaliści na poziomie doświadczonym najwięcej zarabiali w Mazowieckiem – 7 583 PLN. Niewiele mniej zarabiali specjaliści z województwa małopolskiego i dolnośląskiego. Na końcu zestawienia są województwa warmińsko-mazurskie oraz świętokrzyskie. Specjaliści eksperci zarabiali tam przeciętnie 6 295 PLN i 6 141 PLN.
Wynagrodzenia całkowite doświadczonych specjalistów w różnych województwach (brutto w PLN)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
Wynagrodzenia kierowników w różnych branżach
Według danych z najnowszego Raportu branża IT nie była wcale najwyżej opłacaną branżą wśród kierowników na poziomie K2. Kierownicy najwięcej zarabiali w branży opakowań i poligrafii oraz chemicznej – 21 702 oraz 21 611 PLN. Mniej zarabiali kierownicy zatrudnieni w firmach z branży automatyka i maszyny przemysłowe. Mediana ich płac wyniosła 17 732 PLN.
Wynagrodzenia całkowite kierowników na poziomie K2 w różnych branżach (brutto w PLN)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
Wynagrodzenia dyrektorów na poziomie D2 w firmach o różnych rocznych przychodach
Dyrektorzy (na poziomie D2) z firm o przychodach do 100 mln PLN zarabiali przeciętnie 32 500 PLN, natomiast ich koledzy z firm o większych przychodach – od 100 do 1000 mln PLN – 38 888 PLN. Najwyższe wynagrodzenia dostawali dyrektorzy zatrudnieni w firmach o rocznych przychodach powyżej 1000 mln PLN – 45 566 PLN.
Wynagrodzenia całkowite dyrektorów pionów na poziomie D2 w firmach o różnych rocznych przychodach (brutto w PLN)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
Świadczenia pozapłacowe
Ważnym składnikiem pakietu wynagrodzeń są świadczenia dodatkowe oferowane przez pracodawcę. Na poniższym wykresie prezentujemy wybrane benefity z jakich mogli korzystać doświadczeni specjaliści. Prawie wszyscy mieli dostęp do szkoleń zawodowych (98%), dodatkowej opieki medycznej (97%) oraz zajęć sportowo-rekreacyjnych (96%). Rzadko mogli za to korzystać z dodatkowego płatnego urlopu (5%).
Wybrane świadczenia pozapłacowe oferowane doświadczonym specjalistom w 2023 roku (w %)
Kompleksowy raport płacowy - jesień/zima 2023
O raporcie
Kompleksowy raport płacowy Sedlak & Sedlak – jesień/zima 2023 zawiera informacje o wynagrodzeniach na 926 stanowiskach, podzielonych kilka poziomów. Analizy przeprowadzono z wykorzystaniem danych o wynagrodzeniach ponad 336 tys. pracowników z 843 firm. Badanie prowadzone było w okresie od sierpnia do października 2023 roku. Raport dostępny jest w formie pliku Excel oraz na dedykowanej platformie internetowej raportyplacowe.pl.