czytaj więcej
Data publikacji:
23.01.2017
Autor: Kazimierz Sedlak
czytaj więcej
Data publikacji:
20.01.2017
Autor: Kazimierz Sedlak
Analiza najnowszych badań dotyczących trendów na rynku pracy prowadzi do podstawowego wniosku – rynek pracy w 2017 roku należeć będzie do wysoko wyspecjalizowanych pracowników. Według portalu Glassdor z opinią tą zgadza się aż 90% pracodawców. Jak wynika z najnowszych raportów firmy Xerox oraz WorldatWork, największym wyzwaniem dla pracodawców w 2017 roku będzie zatrzymanie kluczowych pracowników oraz przyciągnięcie najlepszych talentów w warunkach wzmożonej konkurencji. Poza rynkowym wynagrodzeniem drugim ważnym czynnikiem wpływającym na retencję pracowników będzie możliwość rozwoju w firmie.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.01.2017
Autor: Karolina Jurczak
Niniejszy artykuł powstał na podstawie
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2016. Uczestnikami badania było 450 firm zatrudniających w sumie 173 514 pracowników na 445 stanowiskach.
Raport składa się z dwóch części. Pierwsza część zawiera ogólne analizy wynagrodzeń dla poszczególnych szczebli hierarchii organizacji. W drugiej części opracowania można znaleźć szczegółowe informacje dla każdego z 445 badanych stanowisk. Wszędzie tam, gdzie pozwoliła na to próba badawcza, dane przeanalizowane zostały w oparciu o następujące kryteria: pochodzenie kapitału firmy, wielkość rocznych przychodów, wielkość zatrudnienia, rodzaj działalności, branża oraz województwo.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.01.2017
Autor: Karolina Legieć
W Polsce stosuje się dwie definicje niepełnosprawności. Według pierwszej niepełnosprawnymi są osoby uznane za takie przez prawo. Według drugiej są nimi osoby, które same deklarują niepełnosprawność. To tzw. niepełnosprawność biologiczna, często stosowana w statystykach GUS. Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku w Polsce niepełnosprawnych jest około 4,7 mln. Według metodologii Eurostatu liczba ta wynosi aż 7,7 mln. To co piąty mieszkaniec naszego kraju! Z czego żyją, jak radzą sobie na rynku pracy i ile zarabiają niepełnosprawni?
czytaj więcej
Data publikacji:
09.01.2017
Autor: Bartłomiej Kwapisz
Jak powszechnie wiadomo, wynagrodzenia w poszczególnych krajach Europy są bardzo zróżnicowane. Godzinowe zarobki Europejczyków wynikają z ich miesięcznych wynagrodzeń oraz liczby przepracowanych godzin. Różnią się miedzy sobą w zależności od płci i klasyfikacji działalności gospodarczej, którą Eurostat określa za pomocą Statystycznej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE Rev. 2). Aby najlepiej zobrazować godzinowe płace w poszczególnych krajach, dane na wykresach zostaną przedstawione również według parytetu siły nabywczej (PPS). Dane zawarte w artykule porównują zarobki pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz niebędących jej członkami.
czytaj więcej
Data publikacji:
09.01.2017
Autor: Karolina Jurczak