Białe kołnierzyki (ang.
white collar) to określenie amerykańskiej socjologii dotyczące osób, których praca nie wymaga wysiłku fizycznego. Z tej przyczyny często nazywa się ich pracownikami umysłowymi. Termin ten określa szeroko pojętych pracowników administracji. System premiowania tej grupy pracowników nastręcza wielu trudności specjalistom ds. wynagrodzeń, gdyż trudno dobrać jest odpowiednie mierniki naliczania wynagrodzenia zmiennego. Niniejszy artykuł prezentuje praktyczne rozwiązania, które mogą pomóc rozwiązać ten problem.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.03.2017
Autor: Grzegorz Poręba
Raport WskaźnikiHR 2015 to 41 wskaźników opracowanych dla przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i handlowych. Omówiony w artykule sektor produkcji jest reprezentowany przez 145 firm. Więcej informacji na ten temat znajdą Państwo na platformie wskaźnikiHR.pl
czytaj więcej
Data publikacji:
29.03.2017
Produkcja jest sektorem bardzo podatnym na efekty globalizacji. Firmy przenoszą swoje fabryki do miejsc, gdzie znajdą najniższe koszty pracy i przyjazne regulacje prawne. Nowe taśmy produkcyjne są rozkładane i montowane w mgnieniu oka. Największe kraje pod względem produkcji to Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Korea i Indie. Jedni polegają na nowoczesnej produkcji, inni na taniej sile roboczej. W zależności od tego zmieniają się wymagane od pracowników kwalifikacje i ich wynagrodzenia. Przyjrzyjmy się wynagrodzeniom w branży produkcyjnej na świecie.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.03.2017
Autor: Bartłomiej Kwapisz
Jeden z piłkarzy zagranicznej drużyny odnoszącej sukcesy (!) słusznie przyznał, że „Bez celu można biegać po boisku przez cały mecz i nie strzelić bramki”. Zasadę tę z powodzeniem można przywołać w kontekście działania organizacji. To właśnie planowanie i wyznaczenie adekwatnych celów pozwala firmie i jej pracownikom osiągać pożądane efekty biznesowe. Jak motywować pracowników do strzelania bramek na firmowej murawie? Odpowiedź jest prosta, wykorzystując motywowanie przez cele.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.03.2017
Rozmawiając lub pisząc o wynagrodzeniach menedżerów dyskutuje się przeważnie o milionowych kwotach. Prezes Comarch SA Janusz Filipiak zarobił w 2015 roku 15,4 mln PLN, a najlepiej wynagradzany prezes banku Luigi Lovaglio – 9,5 mln PLN. W niniejszym artykule chcielibyśmy zwrócić uwagę na osoby, znajdujące się na końcu rankingu wynagrodzeń, czyli te które zarabiają najmniej.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.03.2017
Autor: Iwona Wabik-Szuba
Wynagrodzenie skłania nas do pracy. Jego wzrost powinien wiązać się z wydajniejszą pracą. Sprawa ma jednak kilka niuansów, które omówimy w tym artykule. Po pierwsze, wynagrodzenie to nie jedyny czynnik motywujący do pracy. Po drugie, nie zawsze firmę stać na zwiększanie wynagrodzeń. Jak uniknąć podwyżki bez utraty produktywności? A może opłaca się dawać więcej od innych? Jaki wpływ ma podwyżka na motywację pracowników?
czytaj więcej
Data publikacji:
20.03.2017
Autor: Bartłomiej Kwapisz
Jak sprawić, aby pracownicy skutecznie wykonywali swoje zadania i przynosili zyski dla firmy? Co zrobić, aby przełożeni z powodzeniem motywowali swoich podwładnych? Pomimo tego, że w naszym ciele nie ma odrębnego mięśnia motywacyjnego, to istnieją w nas pokłady energii, które sprawiają, że nasze działania mają kierunek, są długotrwałe i w końcu prowadzą do osiągnięcia celu. Trzeba po prostu we właściwy sposób je uruchomić. W naszej serii poradników o motywowaniu pracowników prezentujemy narzędzia i techniki, po które z pewnością warto sięgnąć.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.03.2017
Niniejszy artykuł powstał w oparciu o wyniki
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2016, który zawiera dane o wynagrodzeniach 173 514 pracowników z 450 zakładów. W raporcie zaprezentowano analizy dla 445 stanowisk na pięciu szczeblach zatrudnienia (zarząd/władze firmy, kadra zarządzająca, specjaliści, pracownicy wsparcia oraz pracownicy fizyczni). Stanowiska z każdego szczebla mają po kilka poziomów, w przypadku specjalistów są to: młodszy specjalista, doświadczony specjalista, starszy specjalista i specjalista ekspert. Wszystkie przedstawione stawki są kwotami brutto wyrażonymi w PLN. Zaprezentowane wartości to mediany wynagrodzenia całkowitego.
czytaj więcej
Data publikacji:
20.03.2017
Autor: Barbara Kozioł