Strona główna
Wiadomości
Po długich negocjacjach pomiędzy związkami Grupy Lotos a mediatorem wyznaczonym przez ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - Włodzimierzem Szordykowskim, udało się wypracować konsensus. Na podwyżki mogą liczyć pracownicy, którzy przepracowali w Lotosie minimum siedem miesięcy. Zatrudnieni w spółce, których wynagrodzenie nie przekracza 5 tys. PLN, we wrześniu otrzymają 350 PLN podwyżki, pracownicy z płacą od 5 tys. do 8,5 tys. dostaną 250 PLN podwyżki. Dla osób z wyższą pensją miesięczną, którzy są pozbawieni podwyżek, przewidziano wzrost jednorazowej nagrody z 2 do 3 tys. zł.
Data publikacji: 28.08.2017
, źródło: http://nafta.wnp.pl
Młodzi ludzie często nie znają swoich praw co skutkuje częstym niezawieraniem umowy na piśmie. Przedsiębiorstwa wykorzystują młodych pracowników nie wypłacając im wynagrodzeń czy też zaniżając wypłaty poprzez potrącanie stawek za nocleg czy wyżywienie. Dane PIP wskazują na rosnący problem – od stycznia do lipca br. PIP otrzymała 30 616 skarg co oznacza wzrost o 12% w porównaniu do roku ubiegłego (25 900 skarg). Ponadto odnotowano większą liczbę skarg dotyczących niewypłacania wynagrodzeń za pracę – w pierwszych siedmiu miesiącach br. było ich 7 072, a w 2016 było to 5 965.
Data publikacji: 28.08.2017
, źródło: https://www.pip.gov.pl
Związki zawodowe płockiego koncernu domagają się podwyżek wynagrodzeń. Zgodnie z zarządzeniem w sprawie wzrostu płac, przyznano nagrody obligatoryjne w kwocie 4 600 PLN, oraz podwyżki do 1 600 PLN - zależne od decyzji pracodawcy. Brak w uchwale zapisu o obowiązkowych podwyżkach, czego oczekiwali związkowcy. Biuro prasowe zarządu PKN Orlen uważa, że wprowadzone rozwiązanie jest korzystniejsze dla pracowników i podkreśla, iż średnia kwota przeznaczona dla jednego pracownika w 2017 roku wynosi 6 200 PLN, co daje 400 PLN więcej od ostatecznej propozycji pracodawcy z negocjacji płacowych. Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy płockiego koncernu przewiduje, że decyzje zawarte w zarządzeniu płacowym, budzące sprzeciw związków, mogą przyczynić się do wszczęcia sporu zbiorowego z pracodawcą.
Data publikacji: 21.08.2017
, źródło: https://www.money.pl/
Wzrost zapotrzebowania europejskiego rynku pracy na doświadczonych pracowników przekłada się również na płace. Wysokie zarobki w Niemczech i Austrii stanowią zachętę do emigracji. Z Polski, do tych państw wyjeżdżają w głównej mierze informatycy i inżynierowie. Średnie zarobki Polaków, którzy pracują w UE wynoszą 6 700 PLN, w Niemczech jest to kwota 11 000 PLN, a w Austrii 12 000 PLN.
Data publikacji: 21.08.2017
, źródło: https://biznes.newseria.pl/
Z powodu rosnącej sprzedaży, koncern Jaguar Land Rover prowadzi rekrutację do swoich zakładów w Coventry pod Birmingham. Oferowane zarobki znacznie przekraczają średni poziom wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii. Poszukiwani są pracownicy na różne stanowiska. Począwszy od inżynierów (30-40 tys. GBP rocznie), poprzez specjalistów od marketingu (40-45 tys. GBP) po menedżerów ds. HR (55 tys. GBP) i kierownika ds. zakupów (70 tys. GBP).
Data publikacji: 21.08.2017
, źródło: http://www.coventrytelegraph.net/
Irlandzki ośrodek pomocy społecznej znalazł rozwiązanie problemu braku rąk do pracy w gospodarstwach. Zamierza płacić beneficjentom zasiłków socjalnych dodatkowe 5 tys. EUR rocznie, jeśli ci zdecydują się podjąć pracę na pół etatu na farmach mlecznych. Z programu mogą skorzystać także osoby już pracujące na farmach, na część lub cały etat.
Data publikacji: 21.08.2017
, źródło: http://wiadomosci.onet.pl/
Stowarzyszenie Wiadomości Cyfrowych w Radiu i Telewizji (RTDNA) przyjrzało się zarobkom prezenterów amerykańskich stacji telewizyjnych. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że najwięcej zarabiają prezenterzy pogody. Mediana ich wynagrodzeń to 63 tys. USD rocznie, a maksymalne zarobki sięgają 400 tys. USD. Na drugim miejscu znaleźli się prezenterzy serwisów informacyjnych, z medianą zarobków wynoszącą 44 tys. USD i pensjami sięgającymi 225 tys. USD. Z kolei reporterzy sportowi otrzymują wynagrodzenia sięgające 100 tys. USD, przy medianie równej 31 tys. USD.
Data publikacji: 21.08.2017
, źródło: https://www.forbes.com
Według danych opublikowanych przez GUS, Jastrzębie-Zdrój było w 2016 roku miastem, w którym przeciętne wynagrodzenia były najwyższe. Średnie miesięczne zarobki brutto w tym dawnym uzdrowisku wyniosły 6 100. PLN. To kwota o 400 PLN wyższa niż w znajdującej się na drugim miejscu zestawienia Warszawie. Trzecie i czwarte miejsce zajęły również miasta położone na Górnym Śląsku – Jaworzno oraz Katowice. Gdańsk znalazł się na szóstym miejscu, Wrocław na dziesiątym, a Kraków na trzynastym.
Data publikacji: 16.08.2017
, źródło: http://samorzad.pap.pl
Wynagrodzenie burmistrza Chełmna (woj. kujawsko-pomorskie) wyniosło w zeszłym roku 140,5 tys. PLN. To o 9 tys. PLN mniej niż zarobiła sekretarz gminy i o ponad 16 tys. PLN mniej niż łączna pensja skarbniczki. Włodarz miasta tłumaczy, że przyczyną tych rozbieżności są premie, których on jako burmistrz nie dostaje.
Data publikacji: 16.08.2017
, źródło: http://www.pomorska.pl
Koncern Diageo Plc, właściciel takich marek jak Guinness, Smirnoff, Johnie Walker czy Baileys, zredukował pensje kadry zarządzającej. Powodem było niezrealizowanie celów. Część zmienna wynagrodzenia dyrektor finansowej, Kathy Mikells, została obniżona o 50%, a dyrektora generalnego, Ivana Menezesa, o 35%. Oznacza to, że ten drugi otrzyma za ostatni rok finansowy 3,4 mln GBP, czyli o 1,1 mln GBP mniej niż dotychczas.
Data publikacji: 16.08.2017
, źródło: https://www.bloomberg.com