Strona główna
Wiadomości
Związek zawodowy Solidarność poinformował, że na mocy porozumienia z 13 lipca br. pracownicy otrzymają premię w wysokości 15,40 PLN za każdy przepracowany dzień. Uzgodnione zasady premiowania stanowią rekompensatę za brak podwyżek w roku 2017 i 2018, są także środkiem motywacyjnym. Ustalono, że kolejne negocjacje dotyczące wzrostu płacy podstawowej będą mogły rozpocząć się dopiero w IV kwartale 2018 roku.
Data publikacji: 24.07.2017
, źródło: http://www.pulshr.pl
Od 2018 roku minimalna godzinowa stawka wynagrodzenia w Korei Południowej będzie wynosiła 7,5 tys. KRW (koreańskich wonów), czyli w przeliczeniu 24,50 PLN. Wzrost jest efektem ponad miesięcznych negocjacji między pracownikami a przedsiębiorcami. Ci pierwsi chcieli początkowo podniesienia wynagrodzeń o 55%, drudzy proponowali 2,4%. Ale to nie koniec wzrostów. Prezydent Moon Jae-in zapowiada, że w 2020 roku stawka godzinowa będzie wynosiła co najmniej 10 tys. KRW, czyli 32,50 PLN. Obecnie w Korei najniższe wynagrodzenie pobiera 12% pracujących.
Data publikacji: 24.07.2017
, źródło: https://www.pb.pl
Pomimo iż wiele stanowisk na czeskim rynku pracy pozostaje nieobsadzonych, lokalne firmy proponują bardzo skromne pensje, niewiele wyższe niż minimalna krajowa. Przykładowo pracownikom fizycznym oferowane są zarobki na poziomie 16 tys. CZK miesięcznie, podczas gdy średnia krajowa to 27,9 tys. CZK. Raport przygotowany przez bank ČSOB wykazał, że jedna trzecia, spośród śledzonych 50 tys. ofert pracy, pozostawała aktualna przez ponad pół roku. Czeskim firmom najtrudniej było obsadzić stanowisko kucharza. Może to mieć związek z bardzo niskim proponowanym wynagrodzeniem – 14 tys. CZK, czyli mniej niż zarabiają kasjerzy w supermarkecie. Największe kwoty widniały w ogłoszeniach skierowanych do informatyków – ci mogą liczyć nawet na 45 tys. CZK miesięcznie. Warto wspomnieć także, że w ubiegłym miesiącu poziom bezrobocia w Czechach wyniósł zaledwie 4%.
Data publikacji: 24.07.2017
, źródło: http://www.radio.cz
Zarobki nowej wiceprezes PZU Małgorzaty Sadurskiej wzbudzały ostatnio wiele kontrowersji. Była szefowa Kancelarii Prezydenta RP na nowym stanowisku miała otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 90 tys. PLN miesięcznie. Jednak, według najnowszych doniesień postanowiła zrezygnować z wynagrodzenia do czasu, gdy w spółce wejdą w życie zapisy tzw. nowej ustawy kominowej, które znacznie ograniczą pensje zarządzających państwowymi przedsiębiorstwami.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: https://www.wprost.pl
Pochodzące z budżetu miasta San Francisco wydatki na wynagrodzenia wyniosły w 2016 roku 4,3 mln USD. Spośród 39 634 pracowników zatrudnionych przez miasto najwięcej zarobił William Coaker, główny oficer inwestycyjny miejskiego systemu emerytalnego. Jego roczne wynagrodzenie wyniosło 527 tys. USD. Oprócz niego jeszcze ośmiu innych przewodniczących miejskich departamentów zarobiło w 2016 roku więcej niż burmistrz miasta Ed Lee, którego roczne uposażenie to 297 tys. USD.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: http://www.sfgate.com
Radni miejscy uchwalili podwyżkę wynagrodzeń członków lokalnej rady ds. edukacji do poziomu 125 tys. USD rocznie. Uchwała wejdzie w życie w ciągu 60 dni. Do tej pory członkowie rady zarabiali 45 tys. USD rocznie, co stanowi kwotę niższą od pensji początkującego nauczyciela. Dla porównania, radni miasta Los Angeles otrzymują 191 tys. USD rocznego uposażenia.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: http://www.latimes.com
Polscy pracownicy Amazona żądają, aby gigantyczne przychody firmy (35,7 mld USD za pierwszy kwartał 2017 r.), znalazły swoje odzwierciedlenie w wynagrodzeniach. Amazon ustala wysokość corocznych podwyżek na podstawie danych o stawkach w regionie i w branży, czy informacji o bezrobociu. Zaś pracownicy domagają się, aby firma podniosła płace zgodnie z tym jakie przychody uzyskuje. Wśród postulatów znalazły się: podwyżki stawki podstawowej o 30%, wprowadzenie trzynastej pensji na wzór francuskiego Amazona, podniesienie dodatku stażowego na wzór niemieckiego Amazona oraz wysokości „wczasów pod gruszą” z Funduszu Socjalnego.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: http://www.dlahandlu.pl
Rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) ogłosiła konkurs na stanowiska dwóch wiceprezesów spółki. Wysokość wynagrodzenia osoby na tym stanowisku ustala rada nadzorcza. Jej decyzje ograniczone są jednak wymogami ustawowymi. Według przepisów, miesięczna pensja zasadnicza wiceprezesa powinna kształtować się pomiędzy 7 a 15-krotnością przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Wynagrodzenie zmienne z kolei nie może być wyższe od zasadniczego a jego wysokość uzależniona jest od realizacji celów zarządczych.
Data publikacji: 10.07.2017
, źródło: http://gornictwo.wnp.pl
Stowarzyszenie Agencji Reklamowych (SAR) poinformowało, że wynagrodzenia w agencjach reklamowych i domach mediowych wzrosły o 4% w stosunku do roku 2016. Z badania wynika, że copywriter liczyć może na wynagrodzenie rzędu 7 100 PLN brutto miesięcznie. Zarobki na szczeblach dyrektorskich osiągają już poziom 13 000 PLN miesięcznie. W badaniu wzięły udział 93 firmy działające w branży medialnej.
Data publikacji: 10.07.2017
, źródło: http://www.press.pl
Zarobki zarządów 30 firm z indeksu DAX giełdy we Frankfurcie w 2016 roku wyniosły średnio 50-krotność przeciętnych zarobków pracowników tych firm. Od lat w Niemczech toczy się zaciekła dyskusja na temat tych rażących dysproporcji. Z wyliczeń DSW wynika, że najlepiej zarabiającym niemieckim prezesem jest szef SAP - Bill McDermott, który w ubiegłym roku zarobił w sumie 13,8 mln EUR. Drugie miejsce zajął prezes Volkswagena Matthias Muller, którego zarobki w 2016 roku wyniosły 9,6 mln EUR, a trzecie prezes Daimlera Dieter Zetsche, który zarobił 7,7 mln EUR. Średnie zarobki prezesów firm z indeksu DAX to 5,5 mln EUR. To więcej niż średnie zarobki prezesów we Francji, którzy średnio zarobili w zeszłym roku 4,7 mln euro, ale mniej niż średnie zarobki szwajcarskich prezesów (6,5 mln EUR).
Data publikacji: 10.07.2017
, źródło: http://www.rp.pl