Strona główna
Ciekawostki
Organizacje i fundacje działające charytatywnie, kojarzą się nam z wolontariuszami, gotowymi do poświęcenia swojego czasu tylko w zamian za satysfakcję z niesionej innym pomocy. Wyobrażenia Brytyjczyków, szczególnie na temat prezesów organizacji charytatywnych, są zdecydowanie inne. Powód jest prosty – wynagrodzenia. 50 brytyjskich organizacji non-profit płaci swoim szefom ponad 100 000 GBP (460 000 PLN) rocznie. Nie są tu wyjątkiem zarobki powyżej 200 000 GBP rocznie. Z kolei wynagrodzenie prezesa Nuffield Health, grupy prywatnych szpitali, która określa się mianem „wiodącej instytucji charytatywnej sektora opieki zdrowotnej”, wyniosło w 2007 roku 800 000 GBP, czyli ponad 3,5 miliona PLN.
Data publikacji: 16.11.2009
, źródło: business.timesonline.co.uk
Naukowcy z Chicago wykazali, iż mężczyźni noszący wąsy zarabiają przeciętnie o 8,2% więcej niż ich współpracownicy (w tym również kobiety) i o 4,2% więcej niż ich koledzy, którzy wąsami nie mogą się poszczycić. To kolejne z serii „interesujących” badań na temat zarobków. Dotychczas dowiedzieliśmy się już między innymi, iż więcej zarabiają wyżsi. Potwierdzono też fakt, że osoby nieuprzejme zarabiają więcej, niż te, które odnoszą się do ludzi z życzliwością. Wniosek więc jest taki, iż o pokaźniejsze zarobki łatwiej wąsatym, nieuprzejmym mężczyznom, którzy dodatkowo są ponadprzeciętnie wysocy.
Data publikacji: 13.11.2009
, źródło: gazetapraca.pl
Okazja taka trafia się przy okazji organizacji koncertów i wielkich imprez. Dźwiękowiec zatrudniony na etacie może liczyć na wynagrodzenie rzędu 3 000 PLN miesięcznie. Początkujący w tym zawodzie otrzymują 200 PLN za poprowadzenie imprezy.
Data publikacji: 09.11.2009
, źródło: gazetaprawna.pl
Coraz więcej osób rezygnuje z pracy przy budowie Stadionu Narodowego w Warszawie. Przyczyną są, sięgające trzech miesięcy, zaległości w wypłacaniu pensji, a także mało konkurencyjne zarobki. Operatorzy dźwigów skarżą się na zarobki rzędu 10 PLN za godzinę pracy. To rzeczywiście nie jest wygórowana stawka, biorąc pod uwagę, że w niektórych firmach operatorzy dźwigów zarabiają 2 600 PLN tylko w formie wynagrodzenia zasadniczego. A do tego dostają nawet 150% premii, czyli łącznie mogą zarobić aż 6 500 PLN. Jednakże bardziej irytujące od niskich zarobków, mogą być opóźnienia w ich wypłacaniu. Jednym z powodów zatorów płatniczych jest struktura, w jakiej działają firmy, pracujące przy budowie stadionu. Za całość projektu odpowiedzialne jest konsorcjum Alpine-PBG S.A.- Hydrobudowa Polska SA. Realizacja inwestycji jest podzielona na 12 części, a za każdą z nich odpowiada kolejne konsorcjum, złożone najczęściej z kilku firm. Te z kolei zlecają wykonanie prac podwykonawcom, a ci następnym. Na przekazanie środków pieniężnych między sobą firmy mają do 14 dni, na czym najbardziej cierpią pracownicy. Ale i ich cierpliwość pewnie kiedyś się skończy. Główny wykonawca twierdzi jednak, ze przypadki zalegania z wypłatami są incydentalne i nie mają wpływu na budowę. Oby miał rację.
Data publikacji: 02.11.2009
, źródło: życiewarszawy.pl
Jak wynika z najnowszego raportu The Corporate Library, mediana wynagrodzeń kobiet na stanowisku prezesa w amerykańskiej firmie zmniejszyła się w 2008 roku o 18,5%. Dla porównania zarobki panów prezesów zmniejszyły się tylko o 6,1%. Co jednak ciekawe, mediana wynagrodzenia zasadniczego jest w przypadku kobiet o 40 000 USD wyższa nie wśród mężczyzn. Za to panowie mogą liczyć na zdecydowanie wyższe bonusy i premie - w tym przeciętnie 3,5 razy wyższe premie uznaniowe.
Data publikacji: 02.11.2009
, źródło: thecorporatelibrary.com
5 000 PLN będzie wynosić wynagrodzenie, które oferuje producent wódki „Żołądkowej Gorzkiej” dla pięciu zwycięzców rekrutacji na stanowisko hodowcy trawy żubrowej. Nie są wymagane doświadczenie i kwalifikacje, ale pasja oraz zaangażowanie. Całe przedsięwzięcie jest elementem kampanii promocyjnej nowej wódki – „Żołądkowej Gorzkiej na Trawie Żubrowej”, która ma być konkurencją dla znanej „Żubrówki”, produkowanej przez CEDC.
Data publikacji: 26.10.2009
, źródło: www.pb.pl
Organizatorzy zimowych igrzysk olimpijskich poszukują kilku tysięcy kucharzy, kelnerów, kierowców i pracowników utrzymania porządku do obsługi imprezy, która odbędzie się w dniach 12-28 lutego 2010. Stawka godzinowa oferowana chętnym do tych prac wynosi 13-17 CAD (od 34-44 PLN). Na wyższe zarobki mogą liczyć osoby, które znajdą zatrudnienie przy zapewnieniu bezpieczeństwa sportowcom i kibicom. Stawka godzinowa przewidziana dla nich to nawet 30 CAD, czyli 78 PLN. Praca nie dość, że jest dobrze płatna, to gratis zapewnia atmosferę igrzysk i mnóstwo sportowych emocji. Szkoda, że okres zatrudnienia jest tak krótki.
Data publikacji: 26.10.2009
, źródło: www.pb.pl
Patrick Thoresen jest pierwszym norweskim hokeistą, który podpisał kontrakt z klubem rosyjskiej ligii. Zdecydował się na grę w zespole Saławat Julajew Ufa, reprezentującym stolicę Baszkirii – rosyjskiej republiki leżącej na wschód od Wołgi i Wyżyny Nadwołżańskiej. Norweg jest tam jednak samotny. Potomkowi wikingów samotność doskwiera tak bardzo, że za pośrednictwem norweskiej telewizji zaapelował o pomoc. Prosi, aby przyjechał do niego ktoś, z kim będzie mógł choćby porozmawiać. Hokeista obiecuje pokryć koszty przejazdu i utratę dotychczasowych zarobków. Dodatkowo będzie wypłacał towarzyszce lub towarzyszowi niedoli pensję.
Data publikacji: 19.10.2009
, źródło: sport.hoga.pl
Ustępujący prezes Bank of America otrzyma w ramach odprawy opcje na zakup akcji oraz plan emerytalny o wartości od 69 do 120 milionów USD łącznie. Świadczenia zostaną wypłacone na podstawie umów zawartych jeszcze przed wprowadzeniem przepisów, umożliwiających administracyjną regulację wynagrodzeń. Dlatego też, reprezentujący ministerstwo finansów i nadzorujący pakiety wynagrodzeń Kenneth Feinberg, może co najwyżej prosić swojego imiennika z Bank of America o zrzeczenie się przysługującej odprawy.
Data publikacji: 19.10.2009
, źródło: gazeta.pl
Z najwyższych zarobków wśród kobiet zajmujących stanowisko prezesa w amerykańskich firmach może być dumna Andrea Jung – CEO firmy Avon. Jej roczne wynagrodzenie to 11,8 miliona USD. Miejsce drugie zajmuje Carol Meyrowitz, która od trzech lat kieruje działaniami firmy TJX. Za swoją pracę otrzymuje rocznie 11,1 miliona USD. O 1,3 miliona USD mniej zarabia prezes PepsiCo – Indra Nooyi. Miejsce czwarte (roczne zarobki 9,4 miliona USD) przypadło Susan Ivey, prezes Reynolds American – jednej z największych amerykańskich firm przemysłu tytoniowego. Pierwszą piątkę, z zarobkami rzędu 6,6 miliona USD, zamyka Tamara Lundgren – CEO firmy Schnitzer Steel Industries, działającej w niezbyt kobiecej branży stalowej.
Data publikacji: 19.10.2009
, źródło: forbes.com