Coraz więcej pracodawców skarży się na zbyt wysoką fluktuację kadr. Oznacza to, że nie wystarczy już zatrudnić pracownika, ale trzeba zadbać o to, aby pozostał w firmie na dłużej. W tym celu niektóre organizacje, poza
premią rekrutacyjną czy rekomendacyjną, decydują się na wprowadzenie premii retencyjnej. Czy taki rodzaj gratyfikacji rzeczywiście może okazać się skuteczny?
czytaj więcej
Data publikacji:
30.05.2018
Autor: Maria Hajec
Czy zarządzanie pracownikami sprzedaży jest skomplikowane? Przy tak sformułowanym pytaniu przychodzi na myśl tylko jedna odpowiedź – najpopularniejsza w dziedzinie zarządzania – „to zależy”. Jeśli pytamy o podstawy to jest ono bardzo proste. Tak jak narzędziem motywacji może być „kij lub marchewka” tak zarządzać pracownikami sprzedaży można poprzez system kontroli ich działań lub system wynagradzania. Gdy jednak zapytamy o szczegóły tych rozwiązań okazuje się, iż mogą one być wyjątkowo złożone. Kwestii wynagradzania pracowników sprzedaży nie sposób kompleksowo opisać w kilkustronicowym artykule. Dlatego też w niniejszym tekście poruszone zostaną podstawowe zagadnienia związane z tym obszarem. Zgłębić temat pozwoli zaś Państwu wydana przez Sedlak
& Sedlak książka, będąca pierwszą, polską, tak wyczerpującą odpowiedzią na pytanie o to „Jak wynagradzać pracowników sprzedaży?”.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.05.2018
Autor: Grzegorz Spólnik
Niniejszy artykuł jest analizą oraz próbą zrozumienia zjawiska sztywności wynagrodzeń. Główne pytanie, na które stara się odpowiedzieć autor, brzmi: „dlaczego, pomimo recesji gospodarczej, nie dochodzi do spadku wynagrodzeń?”. W artykule przedstawiono szereg teorii, za pomocą których próbowano znaleźć wyjaśnienie dla fenomenu sztywności płac. Wśród nich znalazły się między innymi: teoria Lucasa i Pappinga, teoria McLaughlina, teorie poszukiwania zatrudnienia, teoria płacy relatywnej Keynesa czy „model morale”. Następnie dokonano ich krytycznej analizy, popartej szeroko zakrojonymi badaniami. Która z teorii okazała się słuszna? W jaki sposób pracodawcy wyjaśniają niechęć wobec obniżania płac? Artykuł przetłumaczono za zgodą autora.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.04.2018
Wartościowanie pracy polega na ustaleniu hierarchicznej wartości poszczególnych stanowisk, w ramach danej organizacji. W większości analitycznych metod wartościowania pracy, kluczowym czynnikiem procesu jest właściwe zdefiniowanie oraz przeanalizowanie czynników określających charakter oraz złożoność danej pracy. Jest to możliwe dzięki przypisywaniu wartościowanym stanowiskom wag i stopni natężenia kreślonych przez kryteria wartościowania. W artykule opisano 11 najpopularniejszych kryteriów syntetycznych, oraz przedstawiono wskazówki ich zastosowania podczas wartościowania pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.04.2018
Autor: Agnieszka Kunysz
Przeprowadzenie dyskryminującego wartościowania stanowisk i zbudowanie na jego podstawach systemu wynagradzania stanowi doskonały sposób na uwikłanie się w procesy o traktowanie zatrudnionych niezgodnie z zapisami kodeksu pracy. Jeśli pracodawca nie zwrócić uwagi na problem równości płac kobiet i mężczyzn już na etapie procesu wartościowania wtedy, paradoksalnie, narzędzie służące zagwarantowaniu wewnętrznej sprawiedliwości wynagradzania może stać się źródłem jej braku. Aby taka sytuacja nie miała miejsca, warto mieć w pamięci porady zawarte w niniejszym artykule. Wskazują one jak prowadzić proces wartościowania stanowisk, aby uzyskać rezultaty ułatwiające skuteczną obronę przez zarzutami o brak równości w stawkach płac kobiet i mężczyzn.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.04.2018
Autor: Grzegorz Spólnik
Firmy, aby się rozwijać i maksymalizować zysk powinny odpowiednio dobierać strategię wynagrodzeń, tak by motywować, utrzymywać pracowników i zachęcać ich do rozwoju. Dlatego istotnym działaniem z punktu widzenia pracodawcy oraz pracownika jest aktualizacja stawek wynagrodzeń. W tym artykule przeanalizujemy jedną z metod aktualizacji jaką jest indeksacja wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.03.2018
Autor: Emilia Zuzia
Poniższy artykuł przedstawia w zwięzły i rzeczowy sposób 10 najważniejszych założeń dotyczących wynagradzania pracowników i planowania wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.03.2018
Autor: Konrad Akowacz
Wykształcenie pozytywnie wiąże się z wysokością wynagrodzenia, co do tego nie ma dziś wątpliwości. Mimo słyszanych czasem mitów, że „dziś już nie opłaca się uczyć”, badania naukowe dowodzą, że osoby o wyższym poziomie wykształcenia mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż ich mniej wykształceni koledzy (Jelonek, 2015; GUS, 2016; Kocór, Strzebońska, Dawid-Sawicka, 2015).
czytaj więcej
Data publikacji:
28.02.2018
Autor: Konrad Kulikowski
Artykuł stanowi kolejny z serii tekstów dotyczących tradycyjnych systemów premiowania pracowników produkcji. Tym razem zajmiemy się omówieniem systemu wynagrodzeń, zaproponowanym przez Henry'ego Lawrenca Gantta.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.02.2018
Autor: Łukasz Jaszcz
W niniejszym artykule powracamy do tematyki wynagradzania za wyniki. Tym razem opisany zostanie system wynagradzania pracowników produkcji opracowany przez Charlesa Bedaux. Opiera się on na standaryzowanym czasie pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
23.01.2018
Autor: Łukasz Jaszcz