Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Powody, dla których nie warto redukować płacy (cz. 2)

30.04.2018
Niniejszy artykuł jest analizą oraz próbą zrozumienia zjawiska sztywności wynagrodzeń. Główne pytanie, na które stara się odpowiedzieć autor, brzmi: „dlaczego, pomimo recesji gospodarczej, nie dochodzi do spadku wynagrodzeń?”. W artykule przedstawiono szereg teorii, za pomocą których próbowano znaleźć wyjaśnienie dla fenomenu sztywności płac. Wśród nich znalazły się między innymi: teoria Lucasa i Pappinga, teoria McLaughlina, teorie poszukiwania zatrudnienia, teoria płacy relatywnej Keynesa czy „model morale”. Następnie dokonano ich krytycznej analizy, popartej szeroko zakrojonymi badaniami. Która z teorii okazała się słuszna? W jaki sposób pracodawcy wyjaśniają niechęć wobec obniżania płac? Artykuł przetłumaczono za zgodą autora.

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".