Budowanie zakładowego systemu wynagrodzeń wymaga poświęcenia należytej uwagi zagadnieniu wewnętrznej spójności projektowanej struktury płac. Zakładowa struktura wynagrodzeń w przedsiębiorstwie powinna być sprawiedliwa, a zarazem konkurencyjna. Powinna być tak skonstruowana, aby pracownicy czuli się sprawiedliwie wynagradzani, a pracodawca nie ponosił nieuzasadnionych kosztów związanych z utrzymywanie określonego potencjału kadrowego.
W artykule omówiono etapy tworzenia zakładowej struktury płac w oparciu o wyniki wartościowania pracy oraz rynkowe stawki płac. Szerzej opisano zasady: konstruowania linii "rynkowej praktyki wynagradzania", aktualizowania danych zawartych w badaniu wynagrodzeń oraz tworzenia zakładowej tabeli płac.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Szymon Kozielec
Od 1997 roku dziennikarze Gazet Wyborczej zbierają dane dotyczące wynagrodzeń na tereni całej Polski. Lista płac z 2002 roku zawierała dane na temat zarobków kilkudziesięciu tysięcy, losowy wybranych osób z różnych regionów Polski, z różnym wykształceniem, różnej płci, w różnym wieku i posiadających różne doświadczenia.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Katarzyna Piszczek
W czerwcu i lipcu 2002 roku portale onet.pl i pracuj.pl przeprowadziły drugie już badanie wynagrodzeń pod hasłem Internetowa Lista Płac. Wzięło w nim udział 65 tysięcy osób, które wypełniły ankietę dotyczącą ich zarobków. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami badania. Dowiedzą się Państwo jak kształtują się zarobki w poszczególnych województwach oraz w poszczególnych branżach.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Marcin Potoczny
Artykuł skupia się na modnym i ostatnio głośnym temacie wynagrodzeń odroczonych. Omawia cieszące się szczególnie dużą popularnością opcje na akcje i ubezpieczenia dobrowolne, a także obligacje zamienne na akcje, akcje fikcyjne oraz zakładowe systemy ubezpieczeń. Autor artykułu prezentuje wady i zalety stosowania wynagrodzeń odroczonych, a także sugeruje sprawny system zarządzania pakietami wynagrodzeń zawierającymi bodźce odroczone.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Anna Postół
Artykuł przybliża reguły wynagradzania średniowiecznego rycerstwa. Historyczne fakty wskazują na znaczny wyzysk, jaki panował w owych czasach. Używając współczesnego języka, można jednak powiedzieć, że „w miarę stabilizowania się rynku pracy, wynagrodzenia rycerstwa osiągały coraz bardziej zadowalający poziom”.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Piotr Stojek
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Grzegorz Przęczek
Sprawę Enron Corporation, siódmego co do wielkości amerykańskiego koncernu, badało dziesięć komisji Kongresu, dwa ministerstwa, FBI i Komisja Kontroli Giełdy (SEC). Upadek tego energetycznego giganta z Teksasu został ogłoszony największym bankructwem w dziejach USA. Przejdzie on do historii jako jedna z największych afer wywołanych przez kierownictwo firmy, które zrujnowało tysiące swoich pracowników, zarabiając przy tym ich kosztem. Wywołało to również liczne dyskusje na temat sposobu wynagradzania menedżerów najwyższego szczebla. Niniejszy artykuł opisuje „historię” bankructwa Enron’u oraz porusza problem wynagrodzeń menedżerów po tym wydarzeniu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.11.2002
Autor: Anna Postół
Efektywnie funkcjonowanie systemu wynagrodzeń zależy w dużej mierze od umiejętności pozyskiwania informacji o tym, co dzieje się wewnątrz firmy. Istotna jest zarówno rzetelna informacja o efektach pracy, jak i o samych pracownikach – ich mocnych i słabych stronach. Celowi temu służy ocenianie, zaprezentowane bliżej w niniejszym artykule.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.11.2002
Autor: Błażej Krężołek
W Europie Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych coraz bardziej popularne stają się tzw. kafeteryjne systemy wynagrodzeń. Pozwalają one pracownikom na dowolne zestawienie dostępnych elementów wynagrodzenia finansowego i nie finansowego, w sposób jaki najbardziej im odpowiada. Celem takiego systemu jest dopasowanie wynagrodzeń do indywidualnych potrzeb każdego pracownika, a przez to zwiększenie jego motywacji do pracy. Artykuł prezentuje jak konstruowane są takie systemy oraz jakie kafeterie, czyli dostępne dla pracownika elementy wynagrodzenia, są najczęściej oferowane.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.11.2002
Autor: Katarzyna Piszczek
W jaki sposób motywować pracowników, aby z zaangażowaniem i poświęceniem wykonywali swoją pracę? Jak silną wzbudzić w nich motywację, aby skuteczność i efektywność ich działań była jak najwyższa? Teoretycy sugerują umiarkowany poziom motywacji oraz wskazują na korzyści wynikające ze stosowania motywacji pozytywnej. Autor artykułu poddaje ten problem szczegółowej analizie.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.11.2002
Autor: Jadwiga Pęczek