Zarządzanie wynagrodzeniami jest domeną menedżerów personalnych i to właśnie oni najczęściej decydują o wysokości dochodów pracowników. Tym razem mamy okazję przyjrzeć się jak kształtują się ich wynagrodzenia w krajach, w których zarządzanie zasobami ludzkimi stoi na najwyższym poziomie. Przykładowo jedna z amerykańskich firm farmaceutycznych oferuje poszukiwanemu dyrektorowi dochody roczne w wysokości 325000 $. Warto więc się zastanowić czy nie wysłać tam oferty pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.08.2002
Autor: Błażej Krężołek
Artykuł opisuje tendencje występujące w 2001 roku, w wynagrodzeniach menedżerów najwyższego szczebla, największych korporacji amerykańskich. Omówione zostały nie tylko finansowe składniki wynagrodzeń tych pracowników, ale także różnego rodzaju dodatki (bonusy), programy emerytalne oraz programy zabezpieczeń przed utratą pracy. Przytoczone dane wskazują na występowanie wyraźnych różnic w podejściu do wynagradzania menedżerów i pracowników szeregowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2002
Autor: Grzegorz Przęczek
Negocjacje, a więc porozumiewanie się stron w celu pogodzenia sprzecznych interesów mają duże znaczenie w kształtowaniu polityki płac w przedsiębiorstwie. Odbywają się na wielu szczeblach: od indywidualnego negocjowania płacy podczas przyjmowania nowego pracownika, po negocjacje zbiorowe na szczeblu krajowym. Negocjacje płacowe przyczyniają się do budowy takiego systemu wynagrodzeń, którego założenia są akceptowane przez obydwie zainteresowane strony - pracodawcę i pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.07.2002
Autor: Błażej Krężołek
Większość światowych pracodawców w celu uzyskania optymalnej struktury systemu wynagrodzeń decyduje się na przeprowadzenie procedury wartościowania pracy, która zapewnia wewnętrzną spójność płac. Po uwzględnieniu informacji otrzymywanych z raportów o wynagrodzeniach poszczególne stanowiska przypisywane są do określonych kategorii płacowych. To ile ostatecznie otrzyma pracownik zależy również od jego efektywności i innych czynników (np. stażu zawodowego). Oprócz popularnych na świecie tradycyjnych metody wynagradzania w Stanach Zjednoczonych coraz większą role zaczynają odgrywać systemy alternatywne, wśród których najpopularniejsze są plany wynagradzania oparte na obiektywnych wskaźnikach pomiaru efektów pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Szymon Kozielec
Efektywny system wynagrodzeń może być dla przedsiębiorstw skutecznym instrumentem zarządzania i sposobem osiąganie przewagi w konkurencyjnym otoczeniu. Aby właściwie realizował swe zadania, system wynagrodzeń powinien spełniać następujące warunki: odpowiadać strategii, strukturze organizacyjnej oraz kulturze firmy, być dostosowanym do fazy jej rozwoju a także wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników. Jeśli te warunki są spełnione wynagradzanie wypełnia swe naczelne zadania - pozyskanie, utrzymanie i motywowanie pracowników. W przeciwnym razie wskazane jest przeprowadzenie częściowej lub gruntownej przebudowy systemu. Przebudowa taka obejmuje następujące etapy: przygotowawczy - z analizą sytuacji ekonomicznej firmy, projektowania nowego systemu przy uwzględnieniu specyfiki firmy oraz wdrożenia, którego skuteczność w znacznej mierze zdeterminowana jest przez czynniki natury społecznej.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Błażej Krężołek
Zasadę równego wynagradzania pracowników bez względu na płeć reguluje art. 119 Traktatu Rzymskiego (art. 119 TR / art. 141 Traktatu Amsterdamskiego). Przepis ten nakłada na każde państwo członkowskie UE obowiązek stosowania zasady jednakowego wynagradzania mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości. Artykuł jest komentarzem do tego oraz innych unijnych przepisów związanych z problematyką równego wynagradzania kobiet i mężczyzn.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Ewelina Miela
Artykuł wylicza sytuacje, w których pracownikowi przebywającemu na urlopie okolicznościowym wypłaca się wynagrodzenie. Sytuacje te dzielą się na takie, w których pracownik otrzymuje rekompensatę od organu powołującego do stawienia się w swojej siedzibie i takie, w których wynagrodzenie wypłaca pracodawca.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Natasza Piastowicz
Artykuł zawiera definicję oraz sposób obliczania wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wymieniono w nim także świadczenia, których nie uwzględnia się przy obliczaniu tego ekwiwalentu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Natasza Piastowicz
Przepisy Kodeksu Pracy dopuszczają wypłacanie części wynagrodzenia za pracę w formie innej niż pieniężna. Artykuł omawia uwarunkowania wypłat wynagrodzeń w naturze oraz zasady gotówkowej wypłaty wynagrodzenia pieniężnego. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia we właściwej formie, nie tylko podlega karze, ale także musi wypłacać pracownikowi odsetki za czas zwłoki.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Ewelina Miela
Kontrakt menedżerski to cywilno-prawna umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem. W artykule wyjaśnione zostały podstawy prawne takiego kontraktu, zakres obowiązków z niego wynikający oraz cechy wyróżniające kontrakt menedżerski na tle innych umów. W artykule wymieniono również korzyści menedżera oraz przedsiębiorstwa wynikające z zawarcia tego typu umowy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Natasza Piastowicz