Efektywny system wynagrodzeń może być dla przedsiębiorstw skutecznym instrumentem zarządzania i sposobem osiąganie przewagi w konkurencyjnym otoczeniu. Aby właściwie realizował swe zadania, system wynagrodzeń powinien spełniać następujące warunki: odpowiadać strategii, strukturze organizacyjnej oraz kulturze firmy, być dostosowanym do fazy jej rozwoju a także wychodzić naprzeciw oczekiwaniom pracowników. Jeśli te warunki są spełnione wynagradzanie wypełnia swe naczelne zadania - pozyskanie, utrzymanie i motywowanie pracowników. W przeciwnym razie wskazane jest przeprowadzenie częściowej lub gruntownej przebudowy systemu. Przebudowa taka obejmuje następujące etapy: przygotowawczy - z analizą sytuacji ekonomicznej firmy, projektowania nowego systemu przy uwzględnieniu specyfiki firmy oraz wdrożenia, którego skuteczność w znacznej mierze zdeterminowana jest przez czynniki natury społecznej.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Błażej Krężołek
Zasadę równego wynagradzania pracowników bez względu na płeć reguluje art. 119 Traktatu Rzymskiego (art. 119 TR / art. 141 Traktatu Amsterdamskiego). Przepis ten nakłada na każde państwo członkowskie UE obowiązek stosowania zasady jednakowego wynagradzania mężczyzn i kobiet za pracę jednakowej wartości. Artykuł jest komentarzem do tego oraz innych unijnych przepisów związanych z problematyką równego wynagradzania kobiet i mężczyzn.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Ewelina Miela
Artykuł wylicza sytuacje, w których pracownikowi przebywającemu na urlopie okolicznościowym wypłaca się wynagrodzenie. Sytuacje te dzielą się na takie, w których pracownik otrzymuje rekompensatę od organu powołującego do stawienia się w swojej siedzibie i takie, w których wynagrodzenie wypłaca pracodawca.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Natasza Piastowicz
Artykuł zawiera definicję oraz sposób obliczania wysokości ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wymieniono w nim także świadczenia, których nie uwzględnia się przy obliczaniu tego ekwiwalentu.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.06.2002
Autor: Natasza Piastowicz
Przepisy Kodeksu Pracy dopuszczają wypłacanie części wynagrodzenia za pracę w formie innej niż pieniężna. Artykuł omawia uwarunkowania wypłat wynagrodzeń w naturze oraz zasady gotówkowej wypłaty wynagrodzenia pieniężnego. Pracodawca, który nie wypłaca wynagrodzenia we właściwej formie, nie tylko podlega karze, ale także musi wypłacać pracownikowi odsetki za czas zwłoki.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Ewelina Miela
Kontrakt menedżerski to cywilno-prawna umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem. W artykule wyjaśnione zostały podstawy prawne takiego kontraktu, zakres obowiązków z niego wynikający oraz cechy wyróżniające kontrakt menedżerski na tle innych umów. W artykule wymieniono również korzyści menedżera oraz przedsiębiorstwa wynikające z zawarcia tego typu umowy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Natasza Piastowicz
Odprawa to jednorazowe, obligatoryjne świadczenie wypłacane w związku z zakończeniem pracy w danej firmie. Artykuł porusza kwestię odpraw dyrektorów przedsiębiorstw państwowych, opisując sytuacje, w których takie odprawy przysługują, oraz możliwości regulowania ich wysokości. Na podstawie kilku przykładów, w artykule porównano teorię odpraw z praktyką stosowaną w niektórych spółkach skarbu państwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Anna Postół
Efektywność jest wskaźnikiem charakteryzującym istniejący w firmie system wynagrodzeń. Artykuł przedstawia m.in. czynniki i mierniki efektywności. Omówiony został także sposób obliczania efektywności. W opracowaniu mowa jest również o wpływie poszczególnych składników wynagrodzenia (płaca zasadnicza, premie i nagrody, pozostałe składniki, tzw. wynagrodzenia kafeteryjne) na efektywność pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Błażej Krężołek
Wynagrodzenie pakietowe jest takim instrumentem polityki personalnej, który zdaje się umożliwiać wpływ na kierowanie poziomem efektywności pracowników. Wynika to z tego, iż większą część wynagrodzenia uzależnia się od wyników pracy. Artykuł omawia zalety wynagrodzeń pakietowych, ich składniki oraz cele stosowania takiej formy wynagradzania. Zawarto w nim także klasyfikację pakietów wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Anna Postół
Wynagrodzenie pakietowe jest to forma wynagrodzenia w większości przypadków stosowana w odniesieniu do kadry kierowniczej. Najbardziej zaś rozbudowane systemy są skierowane do najwyższego szczebla zarządzania. W artykule poruszona zostaje problematyka projektowania pakietów dla menedżerów, ich zróżnicowania, odmienności wynagrodzeń menedżerów oraz składników pakietów wynagrodzeń kadry menedżerskiej.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.05.2002
Autor: Anna Postół