Strona główna
Wiadomości
Pomimo kolejnych rozmów z zarządem, w położonym pod Bratysławą zakładzie Volkswagena trwa strajk. Bierze w nim udział 12 tys. pracowników, co stanowi 70% załogi. Związki zawodowe nie mogą dojść do porozumienia z producentem, który proponuje 4,5% podwyżki w tym roku, i kolejne 4,5% w przyszłym oraz wypłacenie jednorazowego bonusu w wysokości 350 EUR. Pracownicy żądają tymczasem wzrostu wynagrodzeń o 13,9%, w dwóch etapach. Obecnie średnie zarobki w słowackim zakładzie wynoszą 1,8 tys. EUR, co stanowi kwotę dwukrotnie wyższą od średniej krajowej. Na skutek strajku wstrzymana została produkcja trzech modeli luksusowych SUVów: Audi Q7, Porsche Cayenne oraz Volkswagena Touarega.
Data publikacji: 26.06.2017
, źródło: spectator.sme.sk
W Chinach rośnie zapotrzebowanie na pracowników z wyższym wykształceniem i jednocześnie maleje popyt na pracowników fizycznych. Firmy działające w takich branżach jak finanse, IT czy edukacja sukcesywnie zwiększają zatrudnienie. Osoby świeżo po studiach mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 643 USD miesięcznie, co stanowi kwotę aż o 30% wyższą niż była oferowana ich kolegom jeszcze 5 lat temu. Kiedy nabędą trzyletniego doświadczenia, ich pensję wzrosną o kolejne 20%.
Data publikacji: 19.06.2017
, źródło: www.chinadaily.com.cn
O problemach finansowych krakowskiego klubu mówi się od dłuższego czasu. Przedstawiciele Wisły zapewniali, że wierzytelności zostaną rozliczone do 10 czerwca. Tymczasem dzień przed tym terminem na konta piłkarzy wpłynęła jedynie połowa wynagrodzenia za… marzec. Klub zalega więc z wypłatą wszystkich premii oraz pensji za kwiecień, maj i połowę marca. Zgodnie z przepisami PZPN piłkarzom przysługuje w tej sytuacji prawo do rozwiązania umowy z klubem, ponieważ nie otrzymali wynagrodzenia za ponad dwa miesiące wstecz. Wysokość pensji poszczególnych zawodników nie jest oficjalnie znana, ale szacunkowe zarobki samych tylko napastników, Zdenka Ondraska i Pawła Brożka, to niemałe kwoty: odpowiednio 43 tys. i 62 tys. PLN brutto.
Data publikacji: 19.06.2017
, źródło: www.sport.pl
Szef WOŚP upublicznił informacje dotyczące wynagrodzeń w kierowanych przez niego organizacjach. Wynika z nich, że najniższa pensja w Fundacji wynosi 2 300 PLN netto, natomiast sam Jerzy Owsiak nie pobiera w ogóle żadnego wynagrodzenia z Fundacji WOŚP. Jego zarobki, w wysokości 9 606 PLN netto, pochodzą z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu w należącej do Fundacji spółce Złoty Melon. Jak podkreśla, spółka ta nie jest w żaden sposób dotowana z Fundacji, a wynagrodzenie wypłacane jest z wypracowanego przez spółkę zysku. Z kolei żona Owsiaka, Lidia, za pełnienie funkcji Dyrektora ds. medycznych w Fundacji WOŚP otrzymuje pensję w wysokości 8 994 PLN netto.
Data publikacji: 19.06.2017
, źródło: www.facebook.com
Portal HotTravelJobs.com zapytał 700 pracowników biur podróży, zlokalizowanych w różnych regionach Stanów Zjednoczonych, o wysokość ich wynagrodzeń i satysfakcję z pracy. Okazało się, że zatrudnieni w okolicach Nowego Jorku i Waszyngtonu oraz w Kalifornii i Newadzie, zarabiają nawet 6 tys. USD rocznie więcej niż ich koledzy w innych częściach kraju – dokładnie 52 tys. USD. Średnia pensja dla wszystkich stanów to niecałe 48 tys. USD rocznie. Wyniki raportu wskazują także, że większość (67%) agentów biur podróży jest zadowolona ze swojej pracy.
Data publikacji: 19.06.2017
, źródło: www.travelagentcentral.com
Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu, nowa stawka minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. wyniesie 2 080 PLN, co oznacza, że wzrośnie ono o 80 PLN. Z kolei minimalna stawka godzinowa wzrośnie z 13 do do 13,50 PLN. W komentarzu CIR podało, że „obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, adekwatnie do wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Proponowany poziom minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy”.
Data publikacji: 12.06.2017
, źródło: http://bip.kprm.gov.pl/
Jak podał dyrektor naczelny ds. zarządzania kapitałem ludzkim KGHM Polska Miedź, Andrzej Zbróg, średnia wynagrodzeń w KGHM jest dwukrotnie wyższa od średniej dla sektora przedsiębiorstw przemysłowych. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie kształtuje się w tym przedsiębiorstwie od około 8 tys. PLN w hutach do 10 tys. PLN w kopalniach.
Data publikacji: 12.06.2017
, źródło: biznes.interia.pl
Mimo że irlandzcy farmerzy skarżą się na wyjątkowo niskie przychody, to niejeden rolnik z Polski chętnie by się z nimi zamienił. Znaczna część gospodarstw na zielonej wyspie uzyskuje roczne dochody przekraczające 200 tys. PLN. Tyle właśnie zarabia 45% producentów mleka, 23% żyjących z uprawy roślin oraz 10% hodowców bydła. Trzeba jednak zaznaczyć, że w branży rolniczej występują duże dysproporcje i nie brakuje gospodarstw, których dochody są znacznie niższe. Na przykład ponad połowa hodowców bydła zarabia niewiele ponad 40 tys. PLN, podobnie jak 30% rolników uprawiających rośliny.
Data publikacji: 12.06.2017
, źródło: farmer.pl
Polityk Partii Pracy John McDonnell stwierdził w kwietniu, że osoby zarabiające między 70 a 80 tys. GBP rocznie to „bogacze”. Dlatego Partia Pracy proponuje wprowadzenie 45% podatku dla uzyskujących przychody powyżej 80 tys. GBP i 50% dla tych, których pensje przekraczają 123 tys. GBP rocznie. Po jego wypowiedzi przeprowadzono wśród Brytyjczyków badanie, które wykazało, że tylko 44% społeczeństwa uważa, że zarabiających do 80 tys. GBP można uznać za osoby bogate. 39% spośród 1622 respondentów odpowiedziało, że bogatym jest się, kiedy nasze przychody mieszczą się w przedziale 80-200 tys. GBP, a pozostałe 17% wskazało, że do bogactwa potrzebne są zarobki przekraczające 200 tys. GBP rocznie.
Data publikacji: 12.06.2017
, źródło: www.businessinsider.com
W pierwszym kwartale 2017 roku spółka Sfinks Polska wykazała stratę w wysokości 1,6 mln PLN. W analogicznym okresie zeszłego roku spółka zarobiła 5,4 mln PLN przy jednakowych przychodach. W raporcie spółki podano, że udział kosztów wynagrodzeń w przychodach wzrósł o 3,6 pp., stanowiąc aż 26,4% przychodów. Sfinks przeznaczył na wynagrodzenia w pierwszym kwartale łącznie 10,7 mln PLN, co stanowi kwotę o 1,5 mln PLN większą niż przed rokiem.
Data publikacji: 05.06.2017
, źródło: www.money.pl