Strona główna
Wiadomości
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 3,1% w porównaniu z kwietniem i wyniosło 5 120 PLN brutto. Z kolei w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2019 roku przeciętne zarobki wzrosły wprawdzie o 1,2%, jednak tempo wzrostu było słabsze niż w poprzednich miesiącach r/r. Co więcej, zatrudnienie w firmach w ujęciu miesięcznym (porównanie maja 2020 z kwietniem 2020 roku) spadło o 1,4% i wyniosło 6 174 tys. osób, a w ujęciu rocznym (porównanie maja 2020 z majem 2019 roku) o 3,2%.
Data publikacji: 29.06.2020
, źródło: GUS
Z powodu spadku przychodów wywołanych pandemią COVID-19, zarząd spółki zdecydował się na obniżenie swoich wynagrodzeń o 10% od lipca do końca września 2020 roku. Członkowie zarządu zaproponowali również kadrze menedżerskiej wysokiego i średniego szczebla redukcję ich pensji o 5% na ten sam okres. Z kolei zarobki pozostałych pracowników spadłyby jedynie o 1% przez wspomniane trzy miesiące.
Data publikacji: 22.06.2020
, źródło: Business Insider
Niemieckie linie lotnicze zdecydują się prawdopodobnie na przyjęcie pomocy publicznej od rządu Niemiec, a następnie na jej zwrot. Będzie się to wiązało z przeprowadzeniem znaczącej restrukturyzacji w spółce, a co za tym idzie zwolnieniem ponad 26 tys. pracowników. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację związek zawodowy skupiający pilotów poinformował, że jego członkowie są gotowi na zmniejszenie swoich wynagrodzeń do 45%. Szacuje się, że przyniosłoby to oszczędności w wysokości 350 mln EUR. Piloci liczą na to, że dzięki temu Lufthansie uda się zachować tak wiele miejsc pracy, jak to tylko możliwe.
Data publikacji: 22.06.2020
, źródło: Rynek Lotniczy
W minionym tygodniu został przekazany do Senatu projekt ustawy o dodatku solidarnościowym. Nowe świadczenie ma wynieść 1 400 PLN brutto miesięcznie i być przyznawane od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Środki te mają przysługiwać osobom, z którymi po 15 marca 2020 roku rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem i osobom, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Warto zaznaczyć, że warunkiem uzyskania praw do dodatku będzie podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 60 dni.
Data publikacji: 15.06.2020
, źródło: Gazeta Prawna
Dnia 3 czerwca 2020 roku Komisja Europejska rozpoczęła kolejną fazę konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców ws. płacy minimalnej, którą mieliby zostać objęci wszyscy pracownicy w UE. W ramach pierwszego etapu konsultacji, która odbyła się na początku roku, uzyskano uwagi od 23 partnerów społecznych z całej UE. Celem tych działań nie jest ustalenie jednolitej europejskiej płacy minimalnej ani zharmonizowanie systemów ustalania takiej płacy. Jak informuje Komisja Europejska, chodzi o to, aby wszystkie systemy były odpowiednie, obejmowały wszystkich pracowników, przewidywały szczegółowe konsultacje z partnerami społecznymi oraz stosowny mechanizm aktualizacji. Eksperci zaznaczają, że ma to zasadnicze znaczenie dla ożywienia gospodarczego, jak również dla tworzenia sprawiedliwej i odpornej gospodarki.
Data publikacji: 15.06.2020
, źródło: Komisja Europejska
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką, u prawie 13% kobiet zarobki spadły z powodu pandemii o 10-20%, a u 11% o 20-50%. Co gorsza, jedna na dziesięć przyznała, że otrzymuje pensję niższą aż o połowę. Pocieszające jest jednak to, że 42% pytanych odpowiedziało, że ich pensja nie zmieniła się. Z kolei ok. 5% badanych kobiet zadeklarowało, że dostało jakąkolwiek podwyżkę. Niestety zmiany w dochodach Polek nie oznaczają, że pracują one mniej. Co ciekawe, prawie 1/3 respondentek przyznała, że od czasu rozpoczęcia pandemii w Polsce pracuje więcej niż wcześniej.
Data publikacji: 08.06.2020
, źródło: Sukces pisany szminką
Jak donosi Reuters, Woolworths Group przekaże swoje akcje ponad 100 tys. pracownikom w zamian za ich postawę podczas pożaru buszu oraz w trakcie wzmożonych zakupów z powodu pandemii koronawirusa. Pracownicy etatowi największej sieci supermarketów w Australii otrzymają akcje wartości nawet 750 AUD (2 027 PLN). Będą mieli możliwość zatrzymania ich lub sprzedaży. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze godzin dostaną akcje o proporcjonalnej wartości. Z kolei pracownicy sezonowi będą mogli uzyskać premie pieniężne lub zniżki na zakupy.
Data publikacji: 08.06.2020
, źródło: Puls Biznesu
Jak wynika z IV fali badania przeprowadzonej przez Polski Instytut Ekonomiczny i Polski Fundusz Rozwoju, na początku maja 21% przedsiębiorstw planowało obniżyć wynagrodzenia swoich pracowników. Dla porównania pod koniec marca takie plany rozważało aż 50% badanych firm. Z kolei 8% pracodawców podjęło decyzję o redukcji zatrudnienia, podczas gdy w pierwszych miesiącach pandemii planowało to zrobić niemalże 28% przedsiębiorstw.
Data publikacji: 01.06.2020
, źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Pandemia koronawirusa zmusiła pracodawców z tej branży do zmniejszenia wynagrodzeń pracowników i wysyłania ich na przymusowe urlopu. Renault podjął decyzję o zmniejszeniu etatów pracowników biurowych, a co za tym idzie obniżeniu ich wynagrodzenia proporcjonalnie do czasu pracy. Pracownicy koncernu Aston Martin zostali wysłani na przymusowe urlopy. Z kolei FCA zdecydowało się na obcięcie pensji wszystkim pracownikom od początku kwietnia do końca czerwca. Co więcej, większość członków zarządu ograniczyła swoje wynagrodzenia o 30%, a szef koncernu Mike Manley — aż o 50%.
Data publikacji: 01.06.2020
, źródło: WP Autokult
Jeszcze w zeszłym roku ZUS obiecał swoim pracownikom podwyżki, jednak z powodu pandemii nie było pewności czy zostaną wypłacone. Jednak Związek Zawodowy Pracowników ZUS podał termin do 15 maja na przedstawienie decyzji zarządu ZUS i w razie odmowy zapowiedział przeprowadzenie strajku w ciągu najbliższych 14 dni. Wtedy nieuchronne byłoby wstrzymanie rozpatrywania wniosków przedsiębiorców o wypłatę postojowego i zwolnienie ich ze składek ZUS w czasie kryzysu. Ostatecznie Zarząd podjął decyzję o zmianie regulacji płacowych, co oznacza, że podwyżki uzależnione będą od oceny pracy pracowników. Pensje pracowników mają wzrosnąć do 500 PLN miesięcznie i trafić do tych, którzy się wykazali. Otrzyma je prawdopodobnie ok. 80% z 44 tys. osób, czyli 30 tys. zatrudnionych w ZUS.
Data publikacji: 25.05.2020
, źródło: Rzeczpospolita