Strona główna
Wiadomości
Ministerstwo Finansów przygotowało analizy na potrzeby prognozy przychodów w latach 2020-2023 w Narodowym Funduszu Zdrowia. Eksperci resortu finansów prognozują, że wzrost płacy minimalnej w najbliższych latach może być dużo wolniejszy niż zapowiedziany przez rząd. Jeszcze w ubiegłym roku PiS podczas kampanii wyborczej obiecywał, że minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 4 000 PLN w 2023 r. Tymczasem dokument przygotowany przez Ministerstwo Finansów mówi tylko o 2 800 PLN. Ponadto wzrost średniego wynagrodzenia zwolni i płace realne w 2020 roku pozostaną na poziomie z ubiegłego roku.
Data publikacji: 20.07.2020
, źródło: OKO.press
Firma Facebook zapowiedziała, że od stycznia 2021 roku nawet połowa zatrudnianych przez tę firmę pracowników będzie przez następne pięć do dziesięciu lat wykonywała swoje obowiązki zdalnie. Wysokość ich wynagrodzeń będzie uzależniona od kosztów życia w miejscu, z którego poszczególne osoby zatrudnione świadczą pracę. Jak podaje Financial Times, Prezes Facebooka Mark Zuckerberg zaznaczył, że wobec osób, które nie będą uczciwe w kwestii deklaracji miejsca świadczenia pracy zdalnej wyciągnięte zostaną konsekwencje.
Data publikacji: 20.07.2020
, źródło: Financial Times
Konfederacja Lewiatan postuluje, by w związku z trudną sytuacją gospodarczą spowodowaną koronawirusem, płaca minimalna w 2021 roku pozostała na tym samym poziomie co w obecnym roku. Przedsiębiorcy uważają, że pomysły polityków sprzed pandemii o skokowym wzroście są nierealistyczne. Przypomnijmy - prezes rządzącej partii Jarosław Kaczyński przed pandemią zapowiadał wzrost najniższej krajowej do 3 000 PLN na koniec 2020 i docelowo do 4 000 PLN od 2023 roku. Zdaniem ekspertów taki poziom płacy minimalnej zaszkodzi głównie małym i średnim przedsiębiorstwom. Wiele firm z tego powodu musiałoby zdecydować się na zwolnienia.
Data publikacji: 14.07.2020
, źródło: Radio Zet
W tym roku Niemcy świętują trzydziestą rocznicę zjednoczenia. Przez ten czas starano się zrównać płace między byłą Niemiecką Republiką Demokratyczną a Republiką Federalną Niemiec. Niestety różnie w płacach pomiędzy dwoma terytoriami są nadal wysokie i wynoszą 26 proc. (po skorygowaniu o różnice w cenach). Oznacza to, że pracownik z byłego NRD może kupić o jedną czwartą mniej dóbr i usług niż jego kolega z zachodnich landów.
Data publikacji: 13.07.2020
, źródło: Forsal
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez portal Useme.com w czerwcu wśród 1 076 freelancerów, liczba „wolnych strzelców” zarabiających miesięcznie powyżej 5 tys. PLN na rękę wzrosła aż o 43% w porównaniu z 2019 rokiem. Co więcej, liczba freelancerów, którzy otrzymują powyżej 10 tys. PLN jest najwyższa od czterech lat. Wśród nich dość często zdarzają się osoby, które zarabiają od 15 tys. do 20 tys. PLN miesięcznie. Grupą, która może liczyć na najwyższe pensje, są freelancerzy oferujący usługi programistyczne i IT. Prawie czterech na dziesięciu z nich otrzymuje wynagrodzenie wyższe niż 5 tys. PLN co miesiąc. Okazuje się, że to ponad dwa razy więcej niż w przypadku całej badanej grupy freelancerów.
Data publikacji: 07.07.2020
, źródło: https://useme.com/
Dnia 26 czerwca hiszpański rząd rozpoczął wypłatę tzw. Minimalnego Dochodu Życiowego. Jego beneficjenci dostaną co miesiąc co najmniej 461 EUR. Pierwsza transza pomocy trafi do 75 tys. gospodarstw domowych szczególnie tych, w których dzieci wychowuje jedna osoba dorosła. Co więcej, w pierwszej grupie beneficjentów Minimalnego Dochodu Życiowego znajdzie się 7% rodzin, w których mieszkają osoby niepełnosprawne. Jak zaznaczył premier Hiszpanii, celem programu jest zapewnienie krajowi większej sprawiedliwości i solidarności, a najsłabszym obywatelom ochronę.
Data publikacji: 07.07.2020
, źródło: https://www.bankier.pl/
Jak wynika z raportu przygotowanego przez APYNews i GetHero, średnie miesięczne wynagrodzenie youtubera w Polsce wynosi 9 181 PLN. Ponad połowa twórców zarabia o 1 do 5 tys. PLN, a 29% od 5 do 10 tys. PLN. Wysokość zarobków zależy od popularności kanału, która jest mierzona liczbą subskrypcji oraz tematyki. Przykładowo influencerzy, których kanały dotyczą lifestylu i mają ponad 350 tyś subskrybentów zarabiają średnio miesięcznie ponad 13 tyś PLN, a Ci o podobnej popularności, ale zajmujący się grami ok. 6 tyś PLN.
Data publikacji: 29.06.2020
, źródło: ApyNews
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w maju przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 3,1% w porównaniu z kwietniem i wyniosło 5 120 PLN brutto. Z kolei w odniesieniu do analogicznego miesiąca 2019 roku przeciętne zarobki wzrosły wprawdzie o 1,2%, jednak tempo wzrostu było słabsze niż w poprzednich miesiącach r/r. Co więcej, zatrudnienie w firmach w ujęciu miesięcznym (porównanie maja 2020 z kwietniem 2020 roku) spadło o 1,4% i wyniosło 6 174 tys. osób, a w ujęciu rocznym (porównanie maja 2020 z majem 2019 roku) o 3,2%.
Data publikacji: 29.06.2020
, źródło: GUS
Z powodu spadku przychodów wywołanych pandemią COVID-19, zarząd spółki zdecydował się na obniżenie swoich wynagrodzeń o 10% od lipca do końca września 2020 roku. Członkowie zarządu zaproponowali również kadrze menedżerskiej wysokiego i średniego szczebla redukcję ich pensji o 5% na ten sam okres. Z kolei zarobki pozostałych pracowników spadłyby jedynie o 1% przez wspomniane trzy miesiące.
Data publikacji: 22.06.2020
, źródło: Business Insider
Niemieckie linie lotnicze zdecydują się prawdopodobnie na przyjęcie pomocy publicznej od rządu Niemiec, a następnie na jej zwrot. Będzie się to wiązało z przeprowadzeniem znaczącej restrukturyzacji w spółce, a co za tym idzie zwolnieniem ponad 26 tys. pracowników. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację związek zawodowy skupiający pilotów poinformował, że jego członkowie są gotowi na zmniejszenie swoich wynagrodzeń do 45%. Szacuje się, że przyniosłoby to oszczędności w wysokości 350 mln EUR. Piloci liczą na to, że dzięki temu Lufthansie uda się zachować tak wiele miejsc pracy, jak to tylko możliwe.
Data publikacji: 22.06.2020
, źródło: Rynek Lotniczy