Strona główna
Wiadomości
Według najnowszych danych GUS przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2020 roku wyniosło 5 382 PLN. Oznacza to wzrost o 3,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Z kolei w odniesieniu czerwca tego roku zarobki wzrosły o 1,8%.
Data publikacji: 25.08.2020
, źródło: GUS
Według Australijskiego Biura Statystycznego indeks płac wzrósł od kwietnia do czerwca o 0,2%, podczas gdy analitycy przewidywali wzrost o 0,3%. W ujęciu rocznym wzrost płac wynosi 1,8%, co jest najsłabszym wynikiem od 1997 roku. Zauważalny jest spadek wynagrodzeń w sektorze prywatnym, który spowodowany jest dużymi obniżkami wynagrodzeń na stanowiskach kierowniczych. Wynagrodzenia w sektorze prywatnym spadły po raz pierwszy w historii. Spadek ten wynosi 0,1% w drugim kwartale roku.
Data publikacji: 18.08.2020
, źródło: Puls Biznesu
TikTok ostatnimi czasy zyskał znacznie na popularności. Według magazynu Forbes sławni użytkownicy TikToka są w stanie zarobić w ciągu roku nawet 5 mln USD. Przykładem takiej osoby jest Addison Rae Easterling, która za pomocą aplikacji prezentuje swoje umiejętności taneczne. Innymi osobami, które dużo zarobiły dzięki tej aplikacji są Dixie i Charli D’Amelio. Siostry dzięki swojej aktywności na TikToku oraz współpracom z różnymi firmami zarobiły kolejno 3 mln i 4 mln USD.
Data publikacji: 18.08.2020
, źródło: Forbes
Według najnowszych danych GUS wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim kwartale b.r. wzrosły o 3,8% porównując rok do roku i spadły o 5,8% w porównaniu z pierwszym kwartałem b.r. Wzrost w stosunku do poprzedniego roku jest efektem m.in. przydzielonych podwyżek dla nauczycieli i pielęgniarek. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej (wyłączając mikroprzedsiębiorstwa) wyniosło 5 024 PLN miesięcznie brutto. Obecnie przeciętne zarobki są o 3,8% wyższe niż rok temu i 5,8% niższe niż w pierwszym kwartale b.r.
Data publikacji: 18.08.2020
, źródło: Business Insider
Od 1 września 2020 roku nastąpi wzrost średniego wynagrodzenia nauczycieli o 6% w porównaniu do średniego wynagrodzenia obowiązującego od początku tego roku. Wysokość minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego będzie zależała od poziomu wykształcenia oraz stopnia awansu zawodowego nauczyciela. Najwyższe zarobki będą otrzymywać nauczyciele dyplomowani z tytułem magistra oraz przygotowaniem pedagogicznym. Ich miesięczne wynagrodzenie wyniesie minimum 4 046 PLN brutto.
Data publikacji: 11.08.2020
, źródło: prawo.pl
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Chartered Institute of Personnel and Development, jedna trzecia największych spółek Wielkiej Brytanii obniżyła pensje swoim prezesom w związku z COVID-19. 14 spółek z indeksu FTSE100 podjęło decyzję o redukcji wynagrodzeń prezesów o 20%. Natomiast 11 przedsiębiorstw anulowało premie dla kadry kierowniczej.
Data publikacji: 11.08.2020
, źródło: telegraph.co.uk
Jedną z najsłynniejszych praktyk japońskiej przedsiębiorczości jest uzależnienie wynagrodzeń od stażu pracy. Tej praktyki chce się teraz pozbyć Hitachi. Kiedy firma przekształciła się w 2008 roku z producenta sprzętu w firmę głównie usługową okazało się, że stare praktyki w zakresie zarządzania ludźmi nie przystają do obecnego profilu organizacji. 110-letni koncern musi również dostosować system wynagrodzeń w Japonii do tego, który stosuje się za granicą. Po podpisanej w tym miesiącu fuzji z ABB już ponad połowa z 310 tys. osób zatrudnionych w Hitachi pracuje poza Japonią. Zgodnie z założeniami, Hitachi planuje opracować opisy stanowisk pracy, ustali potem kryteria oceny wyników, a te ostatecznie będą powiązane z wynagrodzeniem.
Data publikacji: 04.08.2020
, źródło: Rzeczpospolita
Zgodnie z najnowszymi danymi GUS nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w czerwcu do 3,6% r/r wobec 1,2% w maju r/r. W ujęciu realnym wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w czerwcu o 0,2% r/r wobec spadku o 1,6% w maju r/r. Zgodnie z komunikatem GUS wzrost dynamiki wynagrodzeń w czerwcu wynikał z wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych, a także przywracania w części firm wysokości wynagrodzeń do poziomu sprzed pandemii. Ekonomiści Credit Agricole uważają jednak, że pensje nadal pozostaną pod negatywną presją podjętych przez przedsiębiorstwa działań mających na celu ograniczenia kosztów pracy (rewizje planów dotyczących podwyżek płac oraz zmniejszenie ich nominalnego poziomu). Ekonomiści tej instytucji podtrzymują ocenę, zgodnie z którą dynamika wynagrodzeń w horyzoncie prognozy do końca 2021 r. nie wróci do poziomu sprzed pandemii.
Data publikacji: 04.08.2020
, źródło: Wiadomości handlowe
Jak wynika z analizy Colliers, która specjalizuje się w doradztwie nieruchomościowym, między 2004 a 2018 rokiem koszty pracy w państwach Grupy Wyszehradzkiej, w tym w Polsce, wzrosły od 1,6 do 2,6 razy. Jednak płace w polskim sektorze przemysłowym są wciąż niewiele wyższe niż w Chinach. To według analityków Colliers czyni z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej bardzo atrakcyjne miejsca dla globalnych firm do przenoszenia swojej produkcji z Chin. Jako powody wskazuje się szybsze temp wzrostu płac w Państwie Środka (między 2004 a 2018 rokiem wzrosły o 5,6 razy) oraz wojnę handlowa między Chinami a USA, a także trwający kryzys związany z pandemią koronawirusa.
Data publikacji: 28.07.2020
, źródło: https://300gospodarka.pl/
Na posiedzeniu sejmowej komisji odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu Ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw służb mundurowych oraz Służby Więziennej. Zgodnie z propozycją, jeśli funkcjonariusz Policji, SG, SOP, PSP i SW zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny. Będzie on przyznawany zamiast emerytury: po 25 latach służby - w wysokości 1,5 tys. PLN brutto miesięcznie, a po 28,5 latach służby - w wysokości 2,5 tys. PLN brutto miesięcznie.
Data publikacji: 28.07.2020
, źródło: https://biznes.interia.pl/