O tym, jak zbadać lukę płacową w organizacji i jak sobie z nią poradzić oraz jaki wpływ na nią będzie miała pandemia COVID-19 opowiada Pani Malwina Raducka-Sakwerda, Dyrektor Działu Rozwiązań Analitycznych, z firmy Mercer.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.12.2020
Autor: Karolina Jurczak
Ekonomiści behawioralni od wielu lat zwracają uwagę, że nie zawsze zachowujemy się racjonalnie i w codziennym funkcjonowaniu popełniamy wiele błędów poznawczych, z których nie zdajemy sobie sprawy (D. Khaneman 2012, R. Thaler, C. Sunstein 2017). Wiele z tych błędów dotyczy naszej samooceny. Bardzo często gdy porównujemy się z innymi to mamy tendencję do uważania się za lepszych. Jest to tzw. błąd ponadprzeciętności. Jednym z najczęstszych jego przejawów jest nasze powszechne przekonanie, że jesteśmy lepszymi kierowcami od innych. Równie często mamy też poczucie, że w porównaniu z ogółem jesteśmy lepszymi rodzicami czy pracownikami. W życiu zawodowym konsekwencją takich błędów może być frustracja czy niezadowolenie z pracy w momencie, gdy nie ma to racjonalnego uzasadnienia. Jest to niepożądane zarówno z punktu widzenia pracownika jak i pracodawcy.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.11.2020
Autor: Kazimierz Sedlak
Astrologia to nauka, która polega na analizowaniu ułożenia gwiazd i innych ciał niebieskich, i na ich podstawie przewidywania przyszłości. Z usług astrologów coraz częściej decydują się korzystać przedsiębiorcy nie tylko za granicą, ale także w Polsce. W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jakim zakresie astrologia jest wykorzystywana w firmach oraz ile zarabiają astrolodzy świadczący usługi dla biznesu.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.11.2020
Autor: Patrycja Małek
Prowadząc mały biznes trzeba myśleć o wszystkim. O sprzedaży, marketingu, wytworzeniu dobra czy usługi oraz m.in. o wynagradzaniu swoich pierwszych pracowników. Poniższy artykuł w skrócie przedstawi najważniejsze aspekty o których warto pamiętać myśląc o płacach w kilku osobowej firmie.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.11.2020
Autor: dr Piotr Sedlak
Świadczenia dodatkowe są coraz popularniejszym elementem wynagrodzenia, a ich dobór ma duży wpływ na atrakcyjność pakietu korzyści z pracy. Benefity w 2020 roku według raportu
Benefity w oczach pracowników (Sedlak
& Sedlak, 2020) oferowało 75% pracodawców, a ich popularność z roku na rok rośnie.
czytaj więcej
Data publikacji:
17.11.2020
Autor: Jagoda Jurczak
W 2018 roku można było wyróżnić ponad 5 milionów profesji, z czego 3,8 miliona wykonywanych było Ameryce Północnej (Quora, 2018). Wiele z nich to zawody o bardzo wysokim ryzyku wypadku, bądź nawet utraty życia. Czy to ryzyko jest opłacalne dla podejmujących je ludzi i czy przekłada się na ich dochody? Oto przykłady najbardziej niebezpiecznych zawodów świata oraz płace, jakie otrzymują śmiałkowie, którzy się ich podejmują.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2020
Autor: Julia Markiewicz
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „2019 IT Skills and Salary Report” wydanego przez Global Knowledge w lipcu 2019 roku.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2020
Autor: Paweł Rusocki
Dla sporej części mieszkańców USA każde śniadanie zaczyna się z którymś produktem firmy Kellogg. Spółka jest bowiem właścicielem szerokiego portfolio marek płatków śniadaniowych: kukurydzianych Corn Flakes, pełnoziarnistych All-Bran, pokrytych lukrem Frosted Flakes oraz różnych cynamonowych, czekoladowych i owocowych ich odmian. Dodatkowo w 2012 roku zakupiła od Procter & Gamble najpopularniejszą markę chipsów w tubie – Pringles, mocno wchodząc na rynek przekąsek. Siedziba koncernu znajduje się w Battle Kreek w stanie Michigan w USA, największa fabryka w Trafford, w obrębie aglomeracji Manchesteru w Wielkiej Brytanii. W Polsce od 2014 roku istnieje nowoczesna fabryka chipsów Pringles w Kutnie, skąd są one eksportowane do Europy, na Bliski Wschód i do Afryki. Kellogg zatrudnia blisko 33 tysiące osób na całym świecie. W 2018 roku osiągnął przychody rzędu 13,55 mld USD oraz 1,34 mld zysku netto.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2020
Autor: Maciej Łukasiak
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie publikacji „
CEO compensation has grown 940% since 1978” wydanego w sierpniu 2019 roku przez Economic Policy Institute.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2020
Autor: Paweł Rusocki
Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie raportu „2019 Europe and Africa Private Capital compensation survey” wydanego w 2019 roku przez firmę doradczą Heidrick & Struggles.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.11.2020
Autor: Paweł Rusocki