W ostatnich latach w Polsce widoczny jest wzrost aktywności zawodowej kobiet. Zjawisku temu towarzyszą jednak liczne bariery, wyraźnie ograniczające jego siłę i zasięg. Wciąż w polskim życiu gospodarczym pokutują rozliczne mity na temat pracy kobiet. Osłabiają one szanse zawodowe kobiet, obniżając jednocześnie wysokość ich zarobków. Problem wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w naszym kraju jest coraz bardziej palący ze względu na bardzo bliską perspektywę integracji z Unią Europejską.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.03.2003
Autor: Anna Postół
Pewien zachodnioeuropejski naukowiec stwierdził, że to skandal, że w jego kraju wydatki na badania i naukę wynoszą zaledwie 2,5% dochodu narodowego brutto. W Polsce poziom wydatków jest pięciokrotnie niższy i nikt nie mówi o skandalu. Popatrzmy więc jak radzą sobie Polscy naukowcy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.03.2003
Autor: Tomasz Bojda
Jednym z elementów, który niewątpliwie motywuje pracowników do wytężonej i efektywnej pracy, jest odczuwane przez nich poczucie sprawiedliwości. Świadomość, że wysiłek włożony w wykonanie powierzonego zadania jest właściwie oceniony, a przede wszystkim dostrzeżony, stanowi istotny czynnik zwiększający motywację do pracy. Sprawiedliwe traktowanie swoich podwładnych kształtuje pożądaną w miejscu pracy atmosferę zdrowej konkurencji. Uświadamia to pracownikom, że solidne i uczciwe wypełnianie swoich obowiązków na pewno spotka się z przychylnością kierownictwa firmy. Z drugiej strony poczucie sprawiedliwości, posiadające funkcje motywacyjne, zwiększa efektywność i skuteczność działań pracowników, co w prostej linii przekłada się na zwiększone zyski przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.03.2003
Autor: Jadwiga Pęczek
Bycie gwiazdą sportu okazuje się być jednym z najbardziej opłacalnych zajęć na świecie. Niestety w Polsce daleko nam jeszcze do zarobków, jakie otrzymują popularni sportowcy w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Jednakże, dzięki rozwojowi sponsoringu Polscy sportowcy odrabiają straty finansowe w stosunku do swoich zagranicznych konkurentów nie tylko poprzez sukcesy sportowe, ale przede wszystkim poprzez zgodę na wykorzystanie swojego wizerunku.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Tomasz Bojda
Artykuł poświęcony jest zagadnieniu różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Zasada równej płacy jest regulowana prawnie zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Polsce, jednak życie codzienne wskazuje że nie jest ona przestrzegana w praktyce. Na tym samym stanowisku różnice w płacach między płciami mogą dochodzić nawet do 50%.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Marek Grzesiak
Czasy, kiedy wystarczyło ukończyć jakiekolwiek studia, by nie mieć problemów z pracą, minęły bezpowrotnie. Wyż demograficzny i związane z nim bezrobocie spowodowały, że pracodawcy stawiają kandydatom coraz wyższe wymagania. Oczekiwania pracodawców wciąż rosną a młodzi ludzie mają świadomość, że o dobrą pracę coraz trudniej. Recesja gospodarcza, redukcje personelu skutecznie schładzają ambicje młodych ludzi wkraczających dopiero na rynek pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Eliza Zakrzewska
W pierwszej części artykułu rozważaliśmy udział wynagrodzeń w ogólnych kosztach działalności gospodarczej, teraz zajmiemy się analizą wybranych zagadnień szczegółowych związanych z zarządzaniem budżetem wynagrodzeń. Zastanowimy się także nad efektywnością stosowania innych niż płace elementów wynagradzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Błażej Krężołek
W niniejszym artykule przedstawiono analizę kosztów pracy w oparciu o badania Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2000. Zgodnie z zaleceniami Eurostatu badania kosztów pracy powinny być przeprowadzane co 4 lata, tak więc dopiero w 2005 roku pojawi się nowe opracowanie GUS-u za rok 2004. Opracowanie zawiera zestawienia poziomu kosztów pracy według:
- rodzaju działalności (15 sekcji wg Polskiej Klasyfikacji Działalności)
- sektora własności (publiczny i prywatny)
- wielkości jednostki (średnie - zatrudnienie od 10 do 49 osób i duże – zatrudnienie powyżej 49 osób)
- rodzaju stanowiska (robotnicze oraz nierobotnicze)
- według województw
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Marcin Potoczny
Po roku istnienia w sieci warto podsumować dane na temat tego, jak często nasze strony były przez Państwa odwiedzane i jak kształtowały się wskaźniki opisujące ruch na naszym portalu. W artykule znajdą Państwo informacje m.in. na temat ilości odwiedzin, wielkości transferu danych z naszego portalu oraz listę 10 najbardziej popularnych artykułów.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Grzegorz Przęczek
Podwyżki płac, podobnie jak cały system wynagrodzeń, niewątpliwie spełniają funkcje motywacyjne. W zależności od sposobu ich wykorzystywania, mogą stać się istotnym czynnikiem mobilizującym załogę do efektywnej pracy. Z drugiej jednak strony podwyżki przyznawane w sposób niewłaściwy mogą przerodzić się w groźnego i niebezpiecznego przeciwnika. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami ich przyznawania by właściwie wykorzystać narzędzia, którymi dysponuje kierownictwo każdego przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Jadwiga Pęczek