Podwyżki płac, podobnie jak cały system wynagrodzeń, niewątpliwie spełniają funkcje motywacyjne. W zależności od sposobu ich wykorzystywania, mogą stać się istotnym czynnikiem mobilizującym załogę do efektywnej pracy. Z drugiej jednak strony podwyżki przyznawane w sposób niewłaściwy mogą przerodzić się w groźnego i niebezpiecznego przeciwnika. Warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami ich przyznawania by właściwie wykorzystać narzędzia, którymi dysponuje kierownictwo każdego przedsiębiorstwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.02.2003
Autor: Jadwiga Pęczek
W pierwszej części artykułu dokonaliśmy przeglądu podstawowych metod wartościowania pracy. Jak pamiętamy, wartościowanie stanowi pogłębioną analizę treści pracy na każdym ze stanowisk w firmie, a uzyskane wyniki określają w znacznej mierze kształt systemu wynagrodzeń. Właściwe przeprowadzenie wartościowania wymaga zastosowania określonej procedury. Dobór jej etapów, jak też ich praktyczna realizacja decydują o jakości otrzymanych wyników - taryfikatora pracy i opartej na nim struktury płac. Artykuł prowadzi nas przez kolejne etapy procedury wartościowania pracy, począwszy od powołania zespołu odpowiedzialnego za wartościowanie pracy a skończywszy na zbudowaniu taryfikatora pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Szymon Kozielec
Wysokie koszty pracy wbrew pozorom nie są polską specjalnością. Rzecz w tym, że w takich krajach jak Belgia, Szwecja czy USA wysokie wydatki na rzecz pracowników idą w parze z wielokrotnie wyższą wydajnością pracy. Wiele wskazuje jednak na to, że wynagrodzenia w Polsce będą rosły - i to nie tylko w związku z naszym członkostwem w UE. Dlatego umiejętne i efektywne zarządzanie budżetem wynagrodzeń może stać się z ważnym czynnikiem budowania przewagi na rynku. Autor artykułu przedstawia, jaki jest poziom kosztów pracy w krajach europejskich (a także w USA), jak wygląda struktura poszczególnych składników zaliczanych do kosztów pracy oraz jakie podstawowe zasady kierują planowaniem budżetu wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Błażej Krężołek
Systemy wynagrodzeń w Polsce coraz częściej wzorowane są na standardach amerykańskich i zachodnioeuropejskich. Dodatki do wynagrodzeń również zyskują w naszym kraju coraz większą popularność, chociaż tradycje ich stosowania jest o wiele krótsza. Badania na temat dodatków do wynagrodzeń w USA prowadzono już w latach 60-tych, podczas gdy w Polsce badania takie przeprowadza się od kilku lat i obejmują one głównie sprawdzanie procentowej ilości firm stosujących konkretne dodatki.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Grzegorz Przęczek
Kraków dzięki swojemu położeniu na skrzyżowaniu szlaków handlowych już w średniowieczu zaczął czerpać zyski z handlu. Pierwszą zarabiającą grupą stali się rzemieślnicy i kupcy. Dzięki ciągłemu bogaceniu się i rozwojowi, Kraków szybko zyskał Uniwersytet, na którym niestety nie płacono lepiej niż dzisiaj.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Piotr Stojek
Stosowany w Japonii system zatrudniania i wynagradzania bardzo różni się od stosowanych w innych, rozwiniętych krajach. Jego struktura sprzyja nawiązywaniu silnych więzi pomiędzy przedsiębiorstwem i pracownikami. Tradycja zatrudniania na całe życie oraz ścisła zależność pomiędzy wysokością bonusów a rentownością przedsiębiorstwa jest czynnikiem silnie wiążącym płace z wydajnością pracy i koniunkturą gospodarczą.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Anna Postół
Znalezienie atrakcyjnej zarobkowo pracy w czasach wysokiego bezrobocia bardzo często wiąże się z koniecznością szukania jej poza miejscem zamieszkania. Bywa, że staje się to powodem stałej lub okresowej zmiany miejsca pobytu. W niniejszym artykule analizujemy powszechność zjawiska zwanego migracją zarobkową.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.01.2003
Autor: Eliza Zakrzewska
Artykuł dotyczy sposobów inwestowania w fundusze emerytalne przez amerykańskie przedsiębiorstwa dużej i średniej wielkości. Rozważane są dwie główne strategie emerytalne, charakterystyczne dla rynku amerykańskiego. W artykule omówiono również reformę emerytalną zatwierdzoną w 2002 roku przez prezydenta Busha.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Michał Chmiel
Jednym z czynników niezbędnych dla skutecznej polityki wynagrodzeń jest wewnętrzna spójność struktury płac. Jej brak może oznaczać, że pracownicy mogą czuć się niesprawiedliwie wynagradzani i zdemotywowani. Z drugiej strony brak spójności rodzi nieuzasadnione koszty związane z utrzymywaniem określonego potencjału kadrowego.
W niniejszym artykule zarysowana została historia oraz najpopularniejsze metody wartościowania stanowisk pracy. Szerzej opisana został metoda opracowana przez Hay and Associates, popularnie nazywana metodą Hay’a, w polskich publikacjach nazywana także metodą kart przewodnich (ang. Guide Chart Profile Method). W artykule wymienione zostały także zalety i wady wartościowania, cele jego stosowania oraz kierunki ewolucji współczesnych metod wartościowania.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Szymon Kozielec
Wielu pracowników nie zdaje sobie sprawy, jak trudnym zadaniem będzie dla nich negocjowanie wynagrodzenia z pracodawcą. Negocjacje takie wymagają solidnego przygotowania i przemyślenia strategii. W artykule znajdą Państwo przykłady kilku strategii negocjacji wynagrodzeń, które mogą okazać się pomocne w skutecznym prowadzeniu rozmów płacowych.
czytaj więcej
Data publikacji:
15.12.2002
Autor: Jadwiga Pęczek