Układy zbiorowe pracy to częsta forma ustalania przez pracodawcę wynagrodzeń pracowników. O jej powszechności świadczyć może fakt, że w samym 2002 r. zarejestrowano 310 układów, obejmujących swymi postanowieniami ponad 110 tysięcy pracowników. Niestety jednak, zapisy układów często są niejasne, co powoduje dużą liczbę sądowych prób wyegzekwowania zobowiązań pracodawcy. Dotyczy to przede wszystkim kwestii wynagrodzeń. Artykuł omawia obowiązujące regulacje kodeksu pracy, a także kierunki ich interpretacji w orzecznictwie Sądu Najwyższego. Pokazuje także specyfikę tzw. pakietów socjalnych i problemy prawne z nimi związane.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.06.2004
Autor: Maciej Dubis
"Mamy system wynagrodzeń, który należy prawdopodobnie do najlepszych na świecie" - tak scharakteryzowała system wynagrodzeń w Dow Chemical jedna z jego twórców, Jenny Brozzo. Kilkuletnie już doświadczenia tej globalnej firmy pokazują, że nie są to tylko puste słowa. Rewolucyjna koncepcja, oparta na zupełnej jawności zasad wynagradzania, przekazaniu większości kompetencji w tej kwestii menedżerom liniowym, czy braku budżetu wynagrodzeń rzeczywiście zdała egzamin. Inną cechą tego systemu jest jego globalność - takie same zasady wynagradzania obowiązują w Polsce i USA. Wszystkie te zmiany pozwoliły na ściślejsze powiązanie wynagrodzeń pracowników z kluczowymi celami organizacji. Artykuł przedstawia szczegółowe założenia programu płacowego Dow Chemical.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.06.2004
Autor: Maciej Dubis
Coraz więcej firm w poszukiwaniu sposobów na podniesienie wydajności tworzy małe zespoły pracowników. W literaturze poświęconej zarządzaniu i efektywności organizacji podkreśla się znaczenie zespołów w dążeniu do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Poza różnymi kwestiami, które muszą być rozwiązane przy takim podejściu do zwiększania efektywności, jedną z ważniejszych stała się kwestia wynagradzania członków zespołów.
Niniejszy artykuł przedstawia wyniki badań systemów wynagrodzeń w trzech firmach (Honeywell Defense Avionics Systems, Solectron California Corporation i XEL Communications, Inc.), których struktura organizacyjna oparta jest na zespołach.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.06.2004
Autor: Marcin Potoczny
W roku 2003 przeciętne wynagrodzenia w Estonii wyniosło 6734 korony estońskie (EEK) (430 euro) czyli około 2047 zł. Średnia wynagrodzenie w Polsce według GUS za cały rok 2003 to 2201,47 zł. A więc Estończycy zarabiają niewiele mniej niż Polacy. Za kwotę 330 euro (przeciętne wynagrodzenie netto) można było w 2003 roku w Estonii kupić np.: 420 kg chleba lub 957 kg cukru lub 53 litry wódki.
Niniejszy artykuł poświęcony jest zagadnieniu wynagrodzeń w Estonii. Zobaczymy czy kraj ten pod tym względem jest podobny do Polski.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.06.2004
Autor: Marcin Potoczny
W dobie coraz szybciej zmieniającego się rynku pracy i powstawania nowych stanowisk, pada pytanie o sens i rolę wartościowania pracy. Czy jest możliwe pogodzenie szczegółowej wyceny stanowisk z jednoczesnym reagowaniem na rynkową cenę pracy? Artykuł przedstawia cele wartościowania pracy, służące zarówno interesom firmy jak i spełniające oczekiwania pracowników. Mogą mieć one fundamentalne znaczenie w początkowej fazie przeprowadzania wartościowania stanowisk, a mianowicie na etapie precyzowania oczekiwań co do efektów całego procesu. Artykuł porusza również kwestię „sprawiedliwości” i „efektywności” wynagradzania w kontekście systemów wartościowania pracy, oraz analizuje w jaki sposób wartościowanie pracy może służyć nowoczesnym, motywacyjnym systemom wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.06.2004
Autor: Agnieszka Kunysz
Związki zawodowe to grupa interesu, z którą pracodawca musi się liczyć - zwłaszcza w większych organizacjach, gdzie reprezentacje pracownicze są bardzo silne. Na rolę związków zawodowych w dziedzinie kształtowania wynagrodzeń w zakładach pracy kładzie nacisk nawet kodeks pracy. Niestety, żądania związkowców często mają się nijak do sytuacji ekonomicznej firmy, w której są zatrudnieni. W artykule znajdziemy próbę odpowiedzi na pytania jakich żądań można spodziewać się od związkowców, oraz jak te żądania przekuć na sukces organizacji. Przedstawiony jest również częsty sposób prowadzenia negocjacji przez związki zawodowe - spory zbiorowe.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.05.2004
Autor: Maciej Dubis
Nowa rzeczywistość lat 90-tych, czyli okres transformacji ustrojowej w naszym kraju, dla wielu okazał się szansą na błyskawiczne bogacenie się oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Niestety, w gospodarce rynkowej nie wszyscy potrafili się odnaleźć. W Polsce istnieje powszechna świadomość narastania nierówności dochodowych. Artykuł próbuje odpowiedzieć na kontrowersyjne pytania: jaki jest zakres tego zjawiska, jakie są jego źródła, czy różnice dochodów nadal się pogłębiają i czy są do przyjęcia? Autorka omawia problemy dotyczące dyspersji płac i segmentacji rynku pracy oraz zagadnienie skali zróżnicowania płac w Polsce.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.05.2004
Autor: Hanna Sieminowicz
Węgry to kraj porównywany z Polską w kontekście naszej wspólnej akcesji do Unii Europejskiej. Obywatele obydwu krajów z niecierpliwością oczekują pierwszych efektów integracji – najczęściej tych pozytywnych, w postaci: wzrostu zarobków, spadku bezrobocia, większej swobody w przepływie kadr na europejskich rynkach pracy. Istnieje jednak równie wiele obaw, że sen o europejskiej wspólnocie opływającej we wszelkie dobra, dla jej nowych członków ziścić się może dopiero za kilka pokoleń.
W niniejszym artykule scharakteryzowane zostaną systemy wynagrodzeń na Węgrzech. Pokrótce porównam je z sytuacją w Polsce i w nowych krajach członkowskich Unii.
czytaj więcej
Data publikacji:
18.05.2004
Autor: Agnieszka Kunysz