Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Kontrola wynagrodzeń prezesów - rola komitetów ds. wynagrodzeń

05.10.2004 Maciej Dubis
Kontrola płac prezesów spółek giełdowych okazuje się coraz ważniejszym problemem. Świadczą o tym liczne skandale, jakie miały miejsce w ostatnich latach w USA. Co prawda tamtejsze prawo nakazuje spółkom utworzenie niezależnych organów – komitetów ds. wynagrodzeń – które mają spełniać funkcję kontrolną, jednak w praktyce ich rola była marginalizowana. W ostatnim czasie wprowadzono więc nowe regulacje, które mają rzeczywiście powiązać wynagrodzenia prezesów z wynikami prowadzonych przez nich firm. Artykuł przedstawia rozwiązania amerykańskie, ich wady i propozycje zmian. Jest to o tyle istotne dla polskich firm, że nowy projekt „Dobrych praktyk w spółkach publicznych” przewiduje wprowadzenie takich komitetów również w Polsce.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".