Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Jawność wynagrodzeń prezesów

21.09.2004 Maciej Dubis
Niebagatelne wynagrodzenia prezesów największych spółek zawsze rozpalały wyobraźnię opinii publicznej i ekspertów. W USA od wielu lat toczą się dyskusję na temat sprawiedliwości olbrzymich zarobków prezesów spółek giełdowych. Na debaty takie pozwala amerykańskie prawo, nakazujące firmom ujawniać indywidualne wynagrodzenia prezesów i kilku innych najważniejszych osób. Tak więc amerykańskie społeczeństwo jest dokładnie zorientowane w wysokości wynagrodzeń prezesów. W Polsce – tak jak w całej właściwie Europie – takie dyskusje były rzadsze. Prawo nie obligowało do ujawniania wynagrodzeń prezesów spółek giełdowych, więc wszelkie informacje prasowe na ten temat były tylko danymi szacunkowymi, a więc niekoniecznie wiarygodnymi. Przełom w Polsce nastąpił w końcu sierpnia 2004 r. w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Rady Ministrów. Nakazuje ono – w specyficznych przypadkach – ujawnianie indywidualnych wynagrodzeń polskich prezesów. Niniejszy artykuł analizuje nowy stan prawny w Polsce i porównuje go ze sprawdzonymi już rozwiązaniami amerykańskimi.
Maciej Dubis

Materiał dostępny dla zalogowanych użytkowników premium.

Wykup dostęp premium portalu wynagrodzenia.pl


  • poznaj strefę premium poprzez dostęp testowy,
  • sprawdź jakie korzyści otrzymują użytkownicy premium,
  • wybierz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb.
Dowiedz się więcej
Możesz za darmo przeczytać ten artykuł po dokonaniu pełnej rejstracji. Zarejestruj się
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".