Artykuł jest podsumowaniem X Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), w którym wzięło udział ponad sto tysięcy osób. W artykule poruszono kwestię wynagrodzeń osób pracujących w energetyce i ciepłownictwie. Branża ta należy do najlepiej opłacanych, mediana wynagrodzeń wynosiła w 2012 roku 4 700 PLN. Obok ogólnych danych w tekście omówiono wysokość wynagrodzeń w przedsiębiorstwach różnej wielkości. Opisano również kształtowanie się płac w firmach o różnym typie własności (prywatna, spółki skarbu państwa oraz komunalne i budżetowe), a także o różnym udziale kapitału polskiego i zagranicznego. Artykuł zawiera również dane na temat wysokości wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania. Artykuł zawiera 6 wykresów i 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
21.01.2013
Autor: Adam Wrona
Artykuł jest podsumowaniem
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, które zostało przeprowadzone przez Sedlak
& Sedlak. Dzięki ponad 114 tys. pracowników, którzy wypełnili ankietę, poznaliśmy informacje na temat wynagrodzeń różnych grup zawodowych i w różnych regionach. Mediana wynagrodzeń brutto wyniosła 4 000 PLN, zatem wzrosła w stosunku do roku poprzedniego roku o 5%. W artykule przedstawiono najważniejsze wnioski z badania. Przedstawiono wynagrodzenia w podziale na wybrane branże i porównano je z wynikami z 2011 roku. Zawarto także wynagrodzenia w przekroju na województwa, miasta wojewódzkie, szczeble zarządzania i poziomy wykształceń. Po raz pierwszy przedstawiono także miary zróżnicowania wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
16.01.2013
Autor: Łukasz Pokrywka
Niniejszy artykuł ukazuje w jaki sposób firma świadcząca usługi finansowe stworzyła elastyczny system zarządzania wynagrodzeniami. Już na początku jej istnienia założono, iż wszystkie zastosowane w niej rozwiązania nie mogą wymagać ustalania zbyt wielu sztywnych procedur wewnętrznych oraz zwiększać niepotrzebnie biurokracji. Celem takich ustaleń było zapewnienie jak największej elastyczności oraz łatwości dostosowywania do zmieniających się warunków. Jednak wraz z rozwojem organizacji utrzymanie tych zasad było coraz trudniejsze, również w aspekcie zarządzania wynagrodzeniami. Firma postanowiła zatem zreorganizować swój dotychczasowy system płac. W artykule opisano w jaki sposób firma wyceniła funkcjonujące w niej stanowiska oraz pozyskała dane na temat rynkowych stawek płac. Następnie przedstawiono budowę nowej strategii wynagradzania. Na zakończenie omówiono skutki wprowadzonego rozwiązania.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.01.2013
Autor: Patrycja Grzesińska
W artykule opisano cztery organizacje stosujące na co dzień rozwiązania gwarantujące pracownikom równowagę pomiędzy życiem osobistym i zawodowym. Zaprezentowano ich podejście do tej kwestii, wprowadzone udogodnienia oraz opinie dotyczące
work – life balance pochodzące zarówno od pracowników, jak i osób odpowiedzialnych za politykę personalną. W pierwszej części tekstu opisano dwie międzynarodowe firmy produkcyjne. W jednej z nich stosuje się bardzo elastyczne procedury zarządzania czasem pracy, a w drugiej
job sharing. Następnie przedstawiono przykłady dwóch szkockich organizacji – The Scottish Court Services i Lothian and Borders Police. W każdej z nich funkcjonują rozbudowane procedury gwarantujące możliwość dostosowania czasu pracy i urlopów do aktualnych potrzeb wynikających z sytuacji osobistej oraz potrzeb pracowników.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.01.2013
Autor: Grzegorz Spólnik
Niniejszy artykuł przedstawia koncepcję automatycznej indeksacji płac. Opisano zasady funkcjonujące w czterech krajach. W tekście zawarto informacje na temat Belgii, Malty, Luksemburga oraz Cypru. Każdorazowo opisano zakres stosowania automatycznej indeksacji, wskaźniki brane pod uwagę, poziom negocjacji płacowych oraz częstotliwość aktualizacji wynagrodzeń. Uwzględniono także mechanizmy zwiększające elastyczność systemów w krajach, które je posiadają. Przywołano krytykę takiego systemu, wskazując jej negatywne skutki dla przedsiębiorstw oraz całej gospodarki. Konkludując, przedstawiono potencjalne konsekwencje zastosowania automatycznej indeksacji w Polsce. Artykuł zawiera 1 tabelę i 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
14.01.2013
Autor: Łukasz Pokrywka
Istnieją sytuacje, w których zastosowanie standardowych metod w zakresie wynagradzania handlowców staje się nieefektywne. Niniejszy artykuł opisuje tego typu przypadki oraz ukazuje, przykładowe rozwiązania dotyczące systemów płac. Na początek poruszono kwestie dotyczące długich cykli sprzedaży oraz zamówień o znaczącej wartości. Następnie omówiono, w jaki sposób należy postępować gdy pracownicy zajmują się sprzedażą przez internet lub też wieloletnimi kontraktami. Kolejna część opracowania poświęcona została natomiast obsłudze klienta strategicznego oraz nowych odbiorców. Na zakończenie ukazano jeszcze w jaki sposób można efektywnie wynagradzać nowych pracowników oraz handlowców, do zadań których należy sprzedaż szczególnych produktów firmy lub też sprzedaż pasywna.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2013
Autor: Patrycja Grzesińska
Artykuł prezentuje zalety i wady płynące z wprowadzenia przez amerykańskich pracodawców benefitu pozwalającego pracownikom korzystać z elastycznych godzin pracy. Zgodnie z przedstawionymi w tekście wynikami badań znaczna część zatrudnionych w amerykańskich organizacjach gotowa jest zrezygnować z pracy, w której nie ma możliwości skorzystania z tego typu świadczenia. Ponadto okazuje się, że pracownicy, którym zaoferowano możliwość pracy z domu, w dowolnych wybranych przez nich godzinach mogą być bardziej efektywni. Artykuł prezentuje również najczęstsze obawy pracodawców związane z zezwoleniem na pracę zdalną.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2013
Autor: Teresa Hantz
W artykule zaprezentowano wyniki badań przeprowadzonych przez organizację WorldatWork w 2012 roku. Koncentruje się ono na stosowanych praktykach wynagradzania i sposobach komunikowania informacji o obowiązujących systemach wynagradzania. W tekście przedstawiono informacje na temat powszechności stosowania pisanej i niepisanej filozofii wynagradzania. Ponadto ukazano dane dotyczące percepcji zasad wynagradzania w zależności od tego, czy jest ona spisana czy nie. Przedstawiono dane na temat stosowania przez firmy wynagrodzenia zmiennego. Zawarto również informację o sposobach i częstotliwości komunikowania informacji o obowiązujących pakietach wynagrodzeń. Artykuł zawiera 6 tabel i 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
07.01.2013
Autor: Sylwia Rębisz
Artykuł powstał w oparciu o wyniki
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2012. Zawarte w nim dane pochodzą z 321 zakładów i dotyczą wynagrodzeń 129 323 pracowników. W raporcie zaprezentowano analizy dla pięciu szczebli zatrudnienia (zarząd/władze firmy, kadra zarządzająca, specjaliści, pracownicy wsparcia oraz pracownicy fizyczni) z których każdy podzielony jest na 2 – 5 poziomów (grade/level). W niniejszym artykule zaprezentowano analizy wynagrodzeń w branży motoryzacyjnej. Z tekstu dowiedzą się Państwo jak w 2012 roku kształtuje się poziom płac na poszczególnych poziomach stanowisk. Opisano także wynagrodzenia w motoryzacji na tle wszystkich badanych przedsiębiorstw oraz w porównaniu do innych branż. Np. zarobki doświadczonych pracowników fizycznych stanowią 87% płac osób zatrudnionych na analogicznym poziomie w sektorze automotive. Dodatkowo, w artykule omówiono poziom planowanych do końca 2013 roku podwyżek wynagrodzeń. Artykuł zawiera 2 tabele i 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.01.2013
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Niniejszy artykuł został poświęcony tematyce prognoz zmian wynagrodzeń nominalnych i realnych w Europie i w Polsce w 2013 roku. Przedstawiono analizy Komisji Europejskiej porównując rok 2013 do 2012 we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zaprezentowano prognozy wzrostu wynagrodzeń w Polsce według instytucji krajowych i zagranicznych: Ministerstwa Finansów, Narodowego Banku Polskiego, Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową oraz konsensus rynkowy prognoz profesjonalnych prognostów. Zwrócono uwagę na dynamikę wynagrodzeń w ujęciu nominalnym i realnym oraz przyczyny wpływające na różnice pomiędzy tymi wskaźnikami. Odniesiono się również do
Raportu płacowego Sedlak & Sedlak 2012, w którym zawarte zostały informacje o planowanych podwyżkach wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
02.01.2013
Autor: Łukasz Pokrywka