Święta zbliżają się wielkimi krokami a wraz z nimi klarują się oczekiwania pracowników dotyczące świątecznych benefitów. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez BNA (The Bureau of National Affairs) największy odsetek pracodawców planuje w ramach wyrażenia swojej wdzięczności zorganizowanie dla pracowników świątecznego przyjęcia. Część z nich zaoferuje inne formy benefitów. A czego oczekują zatrudnieni? Czy świąteczne imprezy są spełnieniem ich marzeń, czy może woleliby otrzymać premię? Artykuł zawiera 2 wykresy i 4 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
10.12.2012
Autor: Sylwia Rębisz
Czerwony strój, duży brzuch i siwa broda, tak wygląda Mikołaj. Miły, wielkoduszny, obdarzony tubalnym głosem, ale także jak wynika z zakresu obowiązków wszechstronny i przedsiębiorczy. Ile powinien zarabiać Mikołaj? W artykule podjęto próbę oszacowania wartości Świętego Mikołaja jako pracownika. Zaprezentowano listę zadań i obowiązków wynikające z tradycyjnego wyobrażenia o jego pracy. Następnie dopasowano zadania do konkretnych stanowisk, na jakich są one wykonywane. W tekście znalazła się informacja o wysokości wynagrodzeń na tych stanowiskach oraz szacunki dotyczące hipotetycznego wynagrodzenia Mikołaja. Artykuł zawiera 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.12.2012
Autor: Sylwia Rębisz
Artykuł poświęcono tematyce wynagrodzeń w sektorze wydobywczym. Przedstawiono państwa o największym wydobyciu węgla oraz dokonano analizy wynagrodzeń w sektorze górniczym w tych krajach. Pokazano także wynagrodzenia w górnictwie w Polsce. Artykuł zawiera informacje na temat dynamiki wynagrodzeń w górnictwie, w gospodarce narodowej ogółem i innych wybranych sekcjach gospodarki. Zwrócono także uwagę na dodatki wypłacane górnikom z tytułu Karty Górnika. Przedstawiono także sytuację finansową spółek górniczych w Polsce. Artykuł zawiera cztery wykresy i cztery tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.12.2012
Autor: Łukasz Pokrywka
W artykule opisano koncepcje Total Rewards opracowaną z początkiem XXI wieku przez Amerykańskie Stowarzyszenie Specjalistów do spraw Wynagradzania. Autorzy wyodrębnili 5 głównych składowych wynagrodzenia. Koncepcja łącznych korzyści z pracy znacznie poszerza tradycyjne rozumienie terminu wynagradzanie. Wzbogaca je, między innymi, o takie składowe jak działania zmierzające do budowania równowagi między życiem zawodowym i prywatnym czy przekazywanie pracownikom wyrazów uznania. Autorzy koncepcji zwracają w ten sposób uwagę, że proces wynagradzania to znacznie więcej niż tylko wypłacanie pensji. Opracowana przez WorldatWork strategia Total Rewards oddaje w ręce praktyków 156 narzędzi nagradzania i motywowania.
czytaj więcej
Data publikacji:
03.12.2012
Autor: Kazimierz Sedlak
W artykule przedstawiono wybrane benefity oferowane pracownikom przez Kompanię Piwowarską. Przedstawiono te świadczenia dodatkowe i rozwiązania w ich obrębie, które wyróżniają to przedsiębiorstwo na tle innych. Oprócz opieki medycznej, pakietu Multisport, szkoleń zawodowych, dofinansowania posiłków czy wypoczynku dla dzieci, preferencyjnej pożyczki, ubezpieczenia i prezentu pod choinkę pracownik Kompani może liczyć między innymi na deputat na „złocisty napój” oraz skorzystać z wewnętrznego portalu społecznościowego.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2012
Autor: Krzysztof Plens
Wróżbita to osoba, która zgodnie z opisem zamieszczonym w klasyfikacji zawodów i specjalności zajmuje się przewidywaniem przyszłości. Ponadto opisuje zdarzenia przeszłe oraz przygotowuje analizy wpływu planet układu słonecznego na życie ludzi. W artykule zaprezentowano przykładowe stawki za świadczone przez wróżbitów usługi. Jak się okazuje kompleksowość tych usług może objąć całe życie, od poczęcia, poprzez naukę, dobór partnera życiowego, rozpoczęcie kariery do śmierci. Najbardziej rozpoznawalny wśród osób zajmujących się wróżbiarstwem jest wróżbita Maciej. Jak wyglądają stawki za jego wróżby w zestawieniu z cenami za usługi pozostałych wróżbitów? Artykuł zawiera 3 wykresy i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2012
Autor: Sylwia Rębisz
Jak wiadomo systemy wynagradzania handlowców są dla wielu firm mocno kosztowne. Dlatego też należy regularnie sprawdzać, czy wydatki ponoszone z tego tytułu są sensownie rozdysponowywane. Większość organizacji przeprowadza diagnozę efektywności systemu płac w oparciu jedynie o łatwo dostępne dane finansowe. Tymczasem skuteczność tejże strategii można kontrolować również dzięki przeprowadzaniu innych analiz. Przykładowe pięć z nich zostało zaprezentowanych w niniejszym artykule. Sprawdzają one efektywność programu wynagradzania z punktu widzenia następujących kwestii: przyciągania i zatrzymywania najlepszych pracowników, konkurencyjności na tle innych firm, relacji pomiędzy stałą a zmienną częścią płacy, nagradzania sprzedawców za ich rzeczywisty wkład oraz prawidłowego rozdysponowywania czasu pracy zatrudnionych. Artykuł zawiera 3 tabele oraz 4 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2012
Autor: Patrycja Grzesińska
Tryb naliczania wynagrodzenia za część miesiąca regulują przepisy rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy. Artykuł prezentuje praktyczne zastosowanie wyżej wymienionych przepisów wraz z przykładami.
czytaj więcej
Data publikacji:
26.11.2012
Niniejszy artykuł zawiera omówienie raportu Sedlak
& Sedlak „
Świadczenia dodatkowe w oczach pracownika” wydanego w 2012 roku. Przedstawiono wybrane wnioski płynące z jego lektury oraz dokonano ich interpretacji. W tekście znaleźć można listę najczęściej otrzymywanych przez pracowników benefitów. Zestawienie skonfrontowano z oczekiwaniami osób zatrudnionych, wskazując rozbieżności. W artykule można także znaleźć informacje na temat znaczenia świadczeń dodatkowych przy wyborze pracodawcy. Przedstawiono również poglądy pracowników wobec partycypacji w kosztach benefitów oraz kwoty, które są w stanie przeznaczyć na podniesienie atrakcyjności otrzymywanych świadczeń dodatkowych. Artykuł zawiera 3 tabele i 4 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.11.2012
Autor: Łukasz Pokrywka
ArcelorMittal to wiodący na świecie producent stali. Powstały w 2006 roku koncern zatrudnia 280 000 pracowników w 60 krajach. W Polsce w ArcelorMittal zatrudnionych jest 12 000 ludzi. To z kolei ogromne wyzwanie dla działów personalnych. W artykule omówione zostały benefity oferowane polskim pracownikom koncernu. Uwzględniono świadczenia związane z bezpieczeństwem, zdrowiem, edukacją, rozwojem i szkoleniami. Omówiono także benefity dla pracowników objętych zwolnieniem grupowym. To między innymi właśnie dzięki bogatej ofercie świadczeń pozapłacowych, ArcelorMittal Poland 15 marca 2012 roku znalazł się wśród laureatów konkursu Top Employers Polska 2012.
czytaj więcej
Data publikacji:
19.11.2012
Autor: Teresa Hantz