Artykuł jest podsumowaniem wyników X
Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2012 roku przez Sedlak
& Sedlak. W badaniu uczestniczyło 114 718 osób. Poniższy tekst poświęcono płacom na Podkarpaciu – w Rzeszowie oraz pozostałej części województwa. Oprócz najbardziej ogólnych informacji o zarobkach w artykule przedstawiono również dane odnośnie wynagrodzeń na poszczególnych szczeblach zarządzania, a także płac w firmach różnej wielkości oraz podmiotach polskich i zagranicznych. Na zakończenie porównano stawki otrzymywane przez pracowników wybranych branż i działów, zatrudnionych na terenie Rzeszowa oraz na pozostałym obszarze regionu. Artykuł zawiera 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
06.02.2013
Autor: Grzegorz Spólnik
Artykuł przedstawia dane na temat zróżnicowania wynagrodzeń w różnych częściach kraju. Omówiono regionalne dysproporcje płac w 2012 roku w województwach, miastach wojewódzkich oraz różnice pomiędzy wynagrodzeniami w stolicy województwa i pozostałej jego części. Mediana wynagrodzeń w Warszawie wyniosła 6 000 PLN, natomiast w Krakowie 4 200 PLN. Przedstawiono obliczenia jak długo muszą pracować absolwenci z dużych miast, by zarobić tyle, co Warszawiacy. Omówiono także udział premii w wynagrodzeniu całkowitym w różnych województwach, dysproporcje płacowe kobiet i mężczyzn. Artykuł zawiera informacje o wynagrodzenia mieszkańców dużych miast o różnym wykształceniu. W artykule znaleźć można 8 wykresów i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.02.2013
Autor: Łukasz Pokrywka
W artykule przedstawiono dane na temat wynagrodzeń na wschodzie i zachodzie kraju. Ukazano różnice w wynagrodzeniach w obu regionach. Zaprezentowano ile zarabiały osoby o różnym wykształceniu w obu regionach oraz jakie były różnice w wynagrodzeniach osób posiadających wykształcenie podstawowe i gimnazjalne w stosunku do osób posiadających tytuł magistra. Ponadto przedstawiono dane o wynagrodzeniach w przedsiębiorstwach różnej wielkości. W tekście zaprezentowano ranking najlepiej opłacanych branż w obu regionach. W artykule znajduje się 1 tabela, 1 rysunek i 6 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.02.2013
Autor: Sylwia Rębisz
W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń 2012 wzięło udział 7 987 osób z grupy 50+, co stanowi 7,4% wszystkich badanych. Mediana ich wynagrodzeń była o 200 PLN niższa niż dla ogółu badanych. Podobnie jak w innych grupach, również wśród najstarszych pracowników płace mężczyzn były wyższe niż kobiet. W tekście znaleźć można informacje o zarobkach osób po pięćdziesiątce w poszczególnych województwach. Opisano także zróżnicowanie płac w różnych branżach oraz na wybranych stanowiskach. Artykuł zawiera 4 wykresy i 1 tabelę.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.02.2013
Autor: Adam Wrona
Artykuł jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, które zostało przeprowadzone przez Sedlak
& Sedlak. W tekście zaprezentowano dane na temat wynagrodzeń w branży kultura i sztuka. Mediana wynagrodzenia całkowitego brutto w tej branży wyniosła w 2012 roku 3 100 PLN. Jak płace w kulturze i sztuce wypadają na tle zarobków w innych branżach? W artykule oprócz odpowiedzi na to pytanie znaleźć można informacje na temat zarobków na różnych szczeblach zarządzania, osób o różnym stażu pracy oraz różnicach w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Artykuł zawiera 3 tabele i 4 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
04.02.2013
Autor: Sylwia Rębisz
Artykuł jest podsumowaniem Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012, które zostało przeprowadzone przez Sedlak
& Sedlak. Dzięki ponad 114 tys. pracowników, którzy wypełnili ankietę, poznaliśmy informacje na temat wynagrodzeń różnych grup zawodowych i w różnych regionach. Poniższy artykuł stanowi analizę wynagrodzeń wśród specjalistów. Mediana wynagrodzeń dla pracowników, pełniących wspomnianą funkcję wyniosła 4 200 PLN. Na wstępie ukazano dysproporcje w zarobkach jakie miały miejsce w wybranych województwach oraz branżach. Przykładowo płace pracowników telekomunikacji w polskich organizacjach ukształtowały się na poziomie 5 000 PLN, a w przedsiębiorstwach zagranicznych - 6 775 PLN. Następnie skupiono się na wynagrodzeniach specjalistów w firmach różnej wielkości oraz o odmiennym pochodzeniu kapitału. Kolejna część analizy pokazuje jak kształtowały się płace u osób z różnym poziomem wykształcenia. Wynika z niej, iż pracownicy posiadający tytuł magistra mogli liczyć na zarobki rzędu 4 500 PLN. Na zakończenie przytoczono także wysokość stawek płac specjalistów z odmiennym całkowitym stażem pracy. Artykuł zawiera 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2013
Autor: Patrycja Grzesińska
Artykuł jest podsumowaniem wyników X Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), przeprowadzonego w 2012 roku przez Sedlak
& Sedlak. W badaniu uczestniczyło 114 718 osób, z których znacząca grupę stanowili pracownicy szeregowi. Mediana ich zarobków wyniosła 2 520 PLN, przy czym różnica w wynagrodzeniach pomiędzy branżami oferującymi najwyższe i najniższe płace ukształtowała się na poziomie 1 000 PLN. Podobne dysproporcje odnotowano w stawkach oferowanych pracownikom szeregowym w Warszawie i miastach wojewódzkich, w których wynagrodzenia na tym szczeblu były najniższe. Oprócz danych o zarobkach w wybranych branżach i województwach w artykule zaprezentowano także informacje o wynagrodzeniach w różnej wielkości firmach polskich i zagranicznych oraz w działach charakteryzujących się najliczniejszą próbą. Na zakończenie przedstawiono informacje o płacach pracowników szeregowych posiadających różny poziom wykształcenia. Artykuł zawiera 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2013
Autor: Grzegorz Spólnik
Artykuł przedstawia dane na temat wynagrodzeń w działach marketingu PR na podstawie danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012. Mediana wynagrodzeń w działach marketingu wyniosła w 2012 roku 5 125 PLN, a mediana wynagrodzeń w działach PR 4 000 PLN. W artykule zaprezentowano dane w szczegółowych podziałach różnicujących wysokości wynagrodzeń w obu działach. Przedstawiono wynagrodzenia kobiet i mężczyzn, wysokość wynagrodzenia podstawowego i całkowitego. Pokazano także wynagrodzenia osób o różnym stażu pracy, zajmujących różne szczeble w organizacji, pracujących w firmach polskich i zagranicznych oraz wynagrodzenia w działach marketingu i PR w różnych branżach. Artykuł zawiera 6 wykresów i 3 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2013
Autor: Łukasz Pokrywka
Artykuł jest podsumowaniem wyników Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2012. W artykule opisano, jak kształtują się wynagrodzenia osób, które w ubiegłym roku rozpoczęły swoją pierwszą pracę. Wynagrodzenia w tej grupie były niższe niż przeciętne płace uczestników badania – mediana wynosiła 2 500 PLN. Poddano również dane na temat wynagrodzeń w pierwszej pracy w wybranych województwach oraz miastach wojewódzkich. Artykuł zawiera informacje o tym, jak na wynagrodzenie „na start” wpływało wykształcenie. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby, które ukończyły studia z tytułem magistra (mediana wyniosła 2 800 PLN). Porównano również wynagrodzenia osób rozpoczynających karierę zawodową z wynagrodzeniami ogółem w wybranych branżach. Przedstawiono także wynagrodzenia na wybranych stanowiskach. Artykuł zawiera 2 tabele oraz 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
30.01.2013
Autor: Adam Wrona
Artykuł prezentuje wyniki X Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, które uwzględniają dane pochodzące od 107 737 respondentów. W tekście przedstawiono dane na temat wynagrodzeń mieszkańców Wrocławia i województwa dolnośląskiego. Stolica Dolnego Śląska w rankingu wynagrodzeń w miastach wojewódzkich znalazł się na trzecim miejscu ustępując jedynie Warszawie i Gdańskowi. W artykule czytelnik znajdzie odpowiedź na pytanie w jakich branżach w województwie można było zarobić najwięcej? Zaprezentowane zostały również informacje na temat wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania wśród kobiet i mężczyzn. Porównane zostały również wynagrodzenia osób znających język niemiecki i angielski. Ponadto artykuł zawiera 5 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.01.2013
Autor: Krzysztof Plens