Wiadomym jest, iż nadrzędnym celem każdej organizacji jest maksymalizowanie osiąganego przez nią zysku. Dlatego tez wiele podmiotów, ustalając cele swoim handlowcom, wykorzystuje miary odnoszące się do wyników całej firmy. Niestety powiązanie wynagrodzenia pracowników z tym kryterium nie jest łatwe. Podstawowy problem to brak widocznego i łatwego do zrozumienia związku pomiędzy wydajnością poszczególnych zatrudnionych a zyskownością przedsiębiorstwa. Dlatego też w niniejszym artykule ukazano w jaki sposób za pomocą różnych rozwiązań, wykorzystujących pozostałe miary wyników, można nakierowywać wysiłki pracowników na wypracowanie odpowiedniego zysku. Opisane metody odnoszą się do czterech zasadniczych aspektów: ceny, po której dokonywana jest transakcja, sprzedaży odpowiedniej kombinacji produktów, wydatków związanych z procesem sprzedaży oraz kosztów produkcji. Całość opracowania kończy krótkie studium przypadku firmy z branży biurowej.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.10.2012
Autor: Patrycja Grzesińska
W Polsce, jak w każdym innym kraju, mamy do czynienia z regionalnym zróżnicowaniem wynagrodzeń. W zależności od sytuacji może ono mieć bardzo różny wymiar. Dla pracowników najważniejszy zazwyczaj jest ten pozwalający odpowiedzieć na postawione w tytule tego artykułu pytanie i to właśnie na nim przede wszystkim koncentruje się niniejszy tekst. Wykazuje on, iż zróżnicowanie wynagrodzeń na poziomie stanowiskowym pomiędzy różnymi polskimi miastami wymyka się uogólnionym zasadom wynikającym z analiz makroekonomicznych. Zaprezentowane dane wskazują, iż zarobki na tych samych stanowiskach w różnych miastach mogą się różnić o 20 lub nawet 120%. Dlatego też pracujący w różnych zawodach mają odmienne szanse by uzyskać odpowiedź twierdzącą na pytanie zawarte w tytule. Artykuł zawiera 3 wykresy i 2 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.10.2012
Autor: Grzegorz Spólnik
W artykule przedstawiono wyniki raportu pt. Wages and working conditions in the crisis, opublikowanego przez European Foundation for the Improvement of Living and Working Conditions, Eurofound (Europejską Fundację na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy). Jak się okazuje, zmniejszanie wynagrodzeń nie należało do najpopularniejszych w Europie sposobów ograniczania kosztów pracowniczych. Działo się tak z wielu powodów – istniejące w danym państwie regulacje prawne czy obawa przed spadkiem morale pracowników. Jakie strategie minimalizacji kosztów przyjmowali pracodawcy w czasie kryzysu? Zatrudnionych w których państwa cięcia płac dotknęły najbardziej, a w których najmniej? Odpowiedzi znajdą Państwo w artykule. W tekście zamieszczono 5 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
08.10.2012
Autor: Teresa Hantz
W artykule poruszono temat zarobków najmłodszych uczestników rynku pracy w Europie. W publikacji zaprezentowano główne regulacje dotyczące stawek minimalnego dla młodych pracowników w wybranych krajach Unii Europejskiej. W opracowaniu zestawiono przeciętne miesięczne płace pracowników przed 30 rokiem życia. Porównano wynagrodzenia Europejek i Europejczyków w tej grupie wiekowej. Uwzględniono ponadto dane o wynagrodzeniach młodych pracowników w różnych branżach w krajach, do których najczęściej migrują Polacy w poszukiwaniu zatrudnienia. W artykule przedstawiono także wyniki ogólnoeuropejskiego badania satysfakcji z otrzymywanej płacy w grupie pracowników poniżej 30 roku życia. Artykuł zawiera 2 tabele i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.10.2012
Autor: Krzysztof Belczyk
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004. Jak od tego czasu wypadamy na tle krajów UE w zestawieniu dotyczącym wynagrodzeń? Kształtowanie się płac przeciętnych ma kluczowe znaczenie w analizie rynku pracy i gospodarki. W artykule przedstawiono informacje o tym ile wynoszą średnie wynagrodzenia w krajach członkowskich Zaprezentowano dane o aktualnych wartościach płac minimalnych. Opracowanie zawiera również omówienie czynników mogących mieć wpływ na kształtowanie wynagrodzeń. W części końcowej artykułu zawarto prognozy sporządzone przez OECD by ukazać jak bardzo złożonym procesem jest projekcja przyszłych wartości. Artykuł zawiera 4 wykresów i 4 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.10.2012
Autor: Magdalena Wrzesień
Artykuł w zwięzły sposób prezentuje symptomy związane z nieprawidłowościami w opłacaniu pracowników sprzedaży. Prezentuje objawy, których występowanie może wynikać z lub doprowadzić do takich słabości systemu wynagradzania handlowców, jak: zbyt hojne lub zbyt skromne wynagradzanie, nieprawidłowa proporcja płacy stałej i zmiennej w całości dochodów pracowników, błędne miary efektywności i niewłaściwe cele sprzedażowe, nieodpowiednia relacja zarobków do efektywności oraz brak efektywności programów wspierających system wynagradzania (np. konkursów sprzedażowych). Artykuł zawiera 8 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
01.10.2012
Autor: Grzegorz Spólnik
W artykule zaprezentowano wyniki badania przeprowadzonego przez
The Employee Benefits Group w Wielkiej Brytanii w marcu 2012 roku. W tekście przedstawiono najpopularniejsze świadczenia dodatkowe na Wyspach, a także główne problemy z jakimi borykają się pracodawcy w tym zakresie. Jakie czynności planują podjąć brytyjskie firmy w związku z ich polityką świadczeń dodatkowych w 2012 roku? Co się zmieniło w stosunku do 2011 roku? Kto odpowiada za wszelkie decyzje dotyczące benefitów? W jaki sposób informują pracowników o dostępnych świadczeniach? Co jest bardziej popularnym narzędziem komunikacji – gazeta zakładowa czy Facebook? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w tekście. W artykule znajdują się 3 tabele i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.09.2012
Autor: Teresa Hantz
Artykuł jest podsumowaniem raportu „Wynagrodzenia w budownictwie w 2011 roku”. Na wstępie omówiono ogólne poziomy zarobków w tej branży, a także udziały premii w wynagrodzeniu całkowitym. W dalszej części artykułu zaprezentowano wynagrodzenia na różnych szczeblach zarządzania. W opracowaniu zawarto także porównanie płac w dwóch rodzajach usług budowlanych – wykonawczych i projektowych. Ponadto przedstawiono zróżnicowanie płac w różnych województwach. Tekst zawiera również informacje na temat świadczeń dodatkowych na różnych szczeblach zarządzania w branży budowlanej. W artykule zaprezentowano wartości wynagrodzeń dla wybranych stanowisk. Artykuł zawiera 5 wykresów i 4 tabele.
czytaj więcej
Data publikacji:
24.09.2012
Autor: Magdalena Wrzesień
Artykuł stanowi podsumowanie raportu „
Wynagrodzenia członków rad nadzorczych spółek notowanych na GPW w 2011 roku”. Przedstawiono w nim wysokość wynagrodzeń osób zasiadających w organach nadzorczych w spółkach notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zaprezentowano wysokość zarobków członków rad nadzorczych w spółkach „indeksowych” i pozostałych. Artykuł zawiera informację o płacach w spółkach o różnej wielkości przychodów, aktywów i różnym wyniku finansowym. Przedstawiono również ranking najlepiej wynagradzanych przewodniczących w 2011 roku. Artykuł zawiera 6 tabel i 3 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.09.2012
Autor: Sylwia Rębisz
Artykuł stanowi podsumowanie raportu „
Wynagrodzenia członków zarządów spółek IT notowanych na GPW w 2011 roku“. W publikacji przedstawiono wynagrodzenia osób zasiadających w zarządach spółek informatycznych. Zestawiono ogólne dane dla wszystkich menedżerów oraz tych, którzy przepracowali cały rok 2011. Zaprezentowano mediany wynagrodzeń osób pełniących funkcję prezesa, wiceprezesa oraz członka zarządu. Przedstawiono dane dotyczące płac kadry zarządzającej z uwzględnieniem poziomu stopy zwrotu z aktywów, czyli tzw. ROA. W artykule zestawiono wielkość funduszy wynagrodzeń wszystkich spółek IT na tle spółek z innych branż. Wyróżniono 5 spółek o największym funduszu wynagrodzeń zarządu. W materiale czytelnik znajdzie także informacje o wielkości płac najlepiej zarabiających członków zarządów w spółkach informatycznych. Artykuł zawiera 4 tabele i 2 wykresy.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.09.2012
Autor: Krzysztof Belczyk