Strona główna
Wiadomości
Premier kanadyjskiej prowincji Ontario Kathleen Wynne poinformowała, że przez trzy lata potrwa kanadyjski program testowania dochodu gwarantowanego. Badanie zostanie przeprowadzone zarówno wśród osób samotnych, jak i osób z rodzinami. Do programu zostaną zakwalifikowane osoby bez pracy jak i takie, które zarabiają niewiele. Osoba samotna będzie mogła otrzymać do 17 tys. USD kanadyjskich rocznie minus połowa osiąganego dochodu, jeśli cokolwiek zarabia. Para dorosłych będzie mogła otrzymać do 24 tys. USD rocznie. Dla osób z niepełnosprawnością przeznaczono dodatkowo po 6 tys. USD rocznie. Władze stanu Ontario chcą w ten sposób sprawdzić, jak dochód gwarantowany wpływa na zmniejszenie biedy w tym regionie.
Data publikacji: 08.05.2017
, źródło: http://www.rp.pl
Opolska firma outsourcingowa i doradcza Weegree mobilizuje swoich pracowników do przesiadki z pojazdu mechanicznego na rower, proponując 25 groszy dodatku do wypłaty za każdy przejechany kilometr. Osoby zatrudnione w Weegree mogą również liczyć na wsparcie finansowe przy kupnie własnego jednośladu. Dopłata do roweru może wynieść nawet 50% jego wartości (maksymalnie 500 PLN).
Data publikacji: 08.05.2017
, źródło: http://life.forbes.pl/
Trwa nabór na stanowiska policjantów w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Przez pierwsze pół roku wynagrodzenie kandydatów wynosić będzie 1,7 tys. PLN netto, jednak w tym czasie rekruci przechodzą szkolenie zawodowe w systemie skoszarowanym, tzn. przebywają całodobowo w ośrodku szkoleniowym, mając zapewnione wyżywienie. Po szkoleniu i mianowaniu na policjanta pensja wzrasta do 2,6 tys. PLN netto, a następnie rośnie wraz z osiąganiem kolejnych stopni zawodowych. Dodatkowo policjantom przysługują nagrody roczne, motywacyjne, jubileuszowe oraz dofinansowanie wypoczynku dla każdego członka rodziny.
Data publikacji: 27.04.2017
, źródło: pomorska.policja.gov.pl
Ponad ćwierć wieku po zjednoczeniu Niemiec różnice pomiędzy dawnym RFN a NRD są nadal widoczne, chociażby w wysokości płac. Największa dysproporcja występuje w sektorze przetwórstwa przemysłowego – w zachodniej części kraju można zarobić w takich przedsiębiorstwach nawet 47% więcej niż na wschodzie. Podobnie jest w branży informatycznej i komunikacji (40%), z kolei w budownictwie różnica jest już o połowę mniejsza i wynosi 23% na korzyść landów byłego RFN. Warto również zaznaczyć, że na zachodzie Niemiec występują zauważalne dysproporcje w wysokości zarobków kobiet i mężczyzn (na poziomie 22%), podczas gdy we wschodniej części kraju problem ten praktycznie nie występuje.
Data publikacji: 27.04.2017
, źródło: cinkciarz.pl
Państwowy operator pocztowy opublikował we wtorek nową strategię, która zakłada pozostanie spółki w całości w rękach Skarbu Państwa oraz zwiększenie płac. Wynagrodzenie w ciągu pięciu lat ma osiągnąć poziom średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie przeciętne wynagrodzenie w PP to 3 300 tys. PLN brutto, co stanowi około 75% średniej krajowej.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: www.rp.pl
Steve Easterbrook, piastujący stanowisko CEO spółki McDonald’s zarobił w 2016 roku 15,4 mln USD. Rok wcześniej jego płaca wyniosła 7,9 mln USD. Został doceniony za wysiłek włożony w redukcję kosztów oraz poprawę wizerunku sieci poprzez zmianę wystroju lokali, odświeżenie menu czy wprowadzenie systemu elektronicznego składania zamówień. Kierownictwo firmy przyznaje jednak, że zmiany te nie przyniosły jeszcze zauważalnych rezultatów.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: www.investopedia.com
Projekt ustawy przywracającej służbom mundurowym prawo do pełnego wynagrodzenia za okres choroby trafił właśnie do konsultacji z centralami związkowymi. Od 2014 roku funkcjonariuszom przebywającym na zwolnieniu lekarskim, podobnie jak innym pracownikom, wypłacano 80% wynagrodzenia. Nowy projekt przywraca prawo do pełnego wynagrodzenia przez okres 30 dni (wcześniej otrzymywali 100% uposażenia bez względu na długość zwolnienia). Zmiany dotyczyć mają pracowników Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu. Przed 2014 roku przywilej ten obejmował także Służbę Więzienną i wojsko.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: kprm.gov.pl
Sytuacja nie wydarzyła się jednak w Polsce, a w amerykańskim mieście East Lyme w stanie Connecticut. Przewodniczący rady miejskiej Mark Nickerson, dokonując ostrych cięć w budżecie miasta, obniżył również swoje roczne wynagrodzenie o 16 tys. USD. Do tej pory zarabiał 115 tys. USD, teraz będzie to „tylko” 99 tys. Jak przyznaje sam radny, nie było już innych możliwości dokonania cięć.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: www.nbcconnecticut.com
Rada miasta Nowy Jork zadecydowała, że pracodawcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie będą mogli zadawać kandydatom pytań o wysokość pensji w poprzednich miejscach zatrudnienia. Ma to stanowić kolejny krok w walce o zrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Badania wykazują, iż obecnie w przeliczeniu na jednego dolara zarabianego przez mężczyznę w Stanie Nowy Jork, kobieta piastująca identyczne stanowisko otrzymuje 89 centów. W przypadku przedstawicielek mniejszości narodowych luka płacowa jest jeszcze większa – Afroamerykanki zarabiają 66 centów, a kobiety pochodzenia latynoskiego jedynie 56 centów.
Data publikacji: 13.04.2017
, źródło: amny.com
W zeszłym roku na dziewięciu spośród piętnastu rynków azjatyckich wzrosła luka płacowa pomiędzy zarobkami menadżerów wysokiego i niskiego szczebla. Jednocześnie poziom płac zbliżył się, a w niektórych przypadkach nawet przekroczył standardy amerykańskie. Największą dysproporcję zaobserwowano w Indonezji, gdzie członek kadry kierowniczej zarabia 190 tysięcy USD rocznie, 15,8 razy więcej niż młodszy menedżer. Jeszcze rok temu była to różnica 12-krotna. Na drugim miejscu znalazła się Tajlandia z luką wynoszącą 14,9 razy (wzrost z poziomu 8,7).
Data publikacji: 13.04.2017
, źródło: www.businesstimes.com.sg