Strona główna
Ciekawostki
Amerykańscy badacze chcieli sprawdzić, jak kształtuje się wysokość zarobków pracowników w przedziale 25-55 lat. Przeanalizowali w tym celu dane o przychodach mieszkańców USA z lat 1957-2013. Okazuje się, że najbardziej dynamiczny wzrost pensji, sięgający nawet 50%, ma miejsce między 25 a 35 rokiem życia. Później nadchodzi okres stagnacji, a bywa nawet że poziom średnich wynagrodzeń obniża się. Badacze zaznaczają jednocześnie, że kluczowe dla całej kariery zawodowej są pierwsze lata na rynku pracy. To, z jakiego pułapu wynagrodzeń startujemy, często definiuje wysokość naszych zarobków przez resztę życia.
Data publikacji: 26.05.2017
, źródło: forsal.pl
W Wielkiej Brytanii liczba tzw. ubogich pracujących, czyli osób, których zarobki są poniżej 60% mediany krajowej, dramatycznie się zwiększa – takie wnioski płyną z raportu fundacji Josepha Rowntree. Zaledwie od 2010 roku ich liczba wzrosła do 3,8 mln, a więc aż o 1,1 mln. Sytuacja w Polsce jest jeszcze gorsza. Zgodnie z danymi Eurostatu aż 11,2% polskich pracowników należy do tej grupy – jest to wyższy odsetek niż w Wielkiej Brytanii (8,2%) oraz niż średnia UE (9,5%).
Data publikacji: 22.05.2017
, źródło: www.rp.pl
Rządowy program 500 plus przełożył się na wzrost dochodów nie tylko rodziców, ale i opiekunek. Nianie w większości dużych miast żądają wyższego wynagrodzenia argumentując to tym, że skoro rodzice dostają 500 PLN mogą płacić więcej. W stolicy stawki wahają się od 12 do nawet 23 PLN za godzinę, jeśli rodzice zdecydują się powierzyć swoją pociechę opiece wykwalifikowanej niani. Nieco niższe stawki są w Krakowie, gdzie opiekunce trzeba zapłacić od 10 do 18 PLN za godzinę pracy. Na podobnym poziomie kształtuje się godzina pracy niani w Poznaniu – 10-17 PLN. Na najniższe wynagrodzenie mogą liczyć opiekunki z Łodzi i Wrocławia – tam stawki zaczynają się od 7 PLN za godzinę a kończą na poziomie 16 PLN.
Data publikacji: 22.05.2017
, źródło: www.regiopraca.pl
Średnia pensja prezydenta polskiego miasta kształtuje się w granicach 150 tys. PLN rocznie, co przekłada się na 12 tys. PLN miesięcznie. Zasady wynagradzania określone są w ustawie budżetowej, jednak wysokość ich pensji nie jest zależna od wielkości miasta. Do wyżej wymienionej kwoty zalicza się dodatki funkcyjne i specjalne. Podobne zasady stosuje się również wobec marszałków, starostów, burmistrzów i wójtów.
Data publikacji: 15.05.2017
, źródło: www.money.pl
Amerykańska kompania medialna O’Reilly zapytała 2 tysięcy programistów z całego świata o wysokość ich zarobków. Mediana rocznych wynagrodzeń badanej próby wniosła 78 tys. USD. Najwyżej opłacani są programiści w Stanach Zjednoczonych - 98 tys. USD rocznie. Nieco mniej zarabia się w Kanadzie – 79 tys. USD, oraz w Australii – 74 tys. USD. W Europie najwyższe wynagrodzenia otrzymują programiści w Wielkiej Brytanii i Irlandii (62 tys. USD). Znacznie niżej opłacani są programiści pracujący w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Ich zarobki mieszczą się w przedziale 21-23 tys. USD rocznie.
Data publikacji: 15.05.2017
, źródło: www.i-programmer.info
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej przyjmuje zgłoszenia kandydatów gotowych przystąpić do dwuletniego kursu na kontrolera ruchu lotniczego. Na kurs, za udział w którym wypłacane jest wynagrodzenie, przyjętych zostanie około 20-25 osób. Ukończy go prawdopodobnie kilkanaście osób. Będą one mogły liczyć na zatrudnienie w Warszawie w oparciu o umowę o pracę oraz wynagrodzenie na poziomie 8-10 tys. PLN. Dzień pracy kontrolera trwa 7,5 godziny, z czego dwie godziny przeznaczone są na obowiązkowe przerwy.
Data publikacji: 08.05.2017
, źródło: www.silesion.pl
Po raz pierwszy w historii sześciocyfrowe roczne zarobki członków gospodarstwa domowego zostały uznane jako „niski przychód”. Amerykański Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast ustalił, że czteroosobowe rodziny mieszkające w San Francisco, które osiągają przychód nie wyższy niż 105 tys. USD rocznie będą uprawnione do otrzymywania zasiłku mieszkaniowego. W San Francisco, gdzie mediana przychodu wynosi 115 tys. USD, limit ten był dotychczas o 7 tys. USD niższy.
Data publikacji: 27.04.2017
, źródło: www.ktvu.com
17 kwietnia wystartowała PGE Ekstraliga, najlepsza i najbogatsza liga żużlowa na świecie. Średnia wypłata za jeden mecz, na który składa się pięć minutowych wyścigów, wynosi ponad 80 tys. PLN. Mnożąc tą liczbę przez 18 meczów w sezonie otrzymujemy roczne wynagrodzenie na poziomie 1,5 mln PLN. Najlepsi zawodnicy, startujący również w zagranicznych ligach, zarabiają nawet 4 mln PLN. Należy jednak dodać, że z tej kwoty opłacane są również koszty napraw, wymiany silników oraz pensje mechaników, co pochłania rocznie nawet 700 tys. PLN.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: www.przegladsportowy.pl
Portal money.pl przygotował raport porównujący średnie zarobki oraz ceny metra kwadratowego nieruchomości w 19 największych miastach Polski. Przyjmując, że pracownik odkładałby na poczet zakupu mieszkania 100% swojego wynagrodzenia, najszybciej uzbierałby wymaganą kwotę mieszkając w Gorzowie Wielkopolskim albo Zielonej Górze. Zajęłoby mu to poniżej 6 lat. Najdłużej na własne M pracować trzeba w Krakowie – aż 9 lat i 5 miesięcy. Na drugim miejscu znalazł się Poznań, a na trzecim Warszawa, gdzie wprawdzie nieruchomości są najdroższe, ale również można liczyć na odpowiednio wyższe zarobki. Średnia dla całego kraju wynosi około 7 lat.
Data publikacji: 24.04.2017
, źródło: www.money.pl
Wysokość zarobków w e-sporcie zazwyczaj owiana jest tajemnicą, zawodowi gracze często dostają odgórny zakaz wypowiadania się na ten temat. Tym razem jednak Hicham Chahine, CEO jednej z większych i starszych organizacji na rynku, znanej jako Ninjas in Pyjamas, zdradził kilka liczb. Okazuje się, że zawodnik grający w ich barwach w Counter Strike: Global Offensive może liczyć na roczne zarobki rzędu 170-230 tysięcy USD (do 920 tysięcy PLN). Nieco mniej, bo około 116 tysięcy USD zarabiają gracze w League of Legends. Niestety, Hicham Chahine nie sprecyzował, czy na te kwoty składają się wyłącznie pensje, czy również umowy sponsorskie i nagrody za wygrane w turniejach.
Data publikacji: 13.04.2017
, źródło: www.miastogier.pl