Strona główna
Ciekawostki
Od dawna w Niemczech kontrowersje wzbudza ogromna luka płacowa. W walce z nierównością w zarobkach kobiet i mężczyzn ma pomóc wprowadzona 6 czerwca ustawa o transparentności wynagrodzeń. Według nowych przepisów pracodawca zatrudniający min. 200 osób, na żądanie pracownika, będzie musiał uzasadnić różnice w wysokości wynagrodzeń. Co ciekawe, zatrudnieni będą mogli również żądać informacji, ile przeciętnie zarabiają osoby przeciwnej płci, które mają podobne i identyczne obowiązki. Z kolei organizacje zatrudniające powyżej 500 osób zostały zobowiązane do corocznych obliczeń, które mają sprawdzić czy wynagrodzenia w firmie są sprawiedliwie. Raporty w tej kwestii będą dostępne publicznie.
Data publikacji: 07.08.2017
, źródło: https://www.haufe.de
Linie lotnicze Ryanair poszukują w Polsce pracowników. Oferują 3-letni kontrakt oraz system pracy 5 dni pracy/3 dni wolne. Średnia pensja ustalona jest na poziomie między 900 a 1 400 EUR, czyli w przedziale 3 800 - 5 900 PLN. Ponadto firma oferuje dodatkowe bonusy i bilety lotnicze w niższej cenie. Przedstawiciele firmy podkreślają, iż nie wymagają od przyszłych pracowników doświadczenia w lotnictwie.
Data publikacji: 31.07.2017
, źródło: https://praca.money.pl/
Deficyt pracowników w Danii sprawił, że każdy specjalista jest na wagę złota. Najbardziej poszukiwani są informatycy, inżynierowie i specjaliści z branż technicznych. Za pomoc w znalezieniu nowego pracownika firmy wypłacają swoim podwładnym podwójną pensję albo premię w wysokości 10-20 tys. DKK (koron duńskich), czyli 5-11 tys. PLN.
Data publikacji: 24.07.2017
, źródło: http://www.money.pl
W związku z boomem budowlanym, wywołanym dużym popytem na apartamenty oraz przestrzeń biurową w Stanach Zjednoczonych, rośnie zapotrzebowanie na monterów wind. Amerykańskie Biuro Statystyk przewiduje wzrost zatrudnienia w tej branży o 13% między rokiem 2014 a 2024. Już w tej chwili w USA pracuje ponad 22 tys. monterów wind. Ich zarobki są najwyższe w całej branży budowalnej. Otrzymują średnio 77 tys. USD rocznie, co stanowi kwotę o 55% wyższą niż przeciętne wynagrodzenie w Stanach.
Data publikacji: 24.07.2017
, źródło: https://qz.com
Magazyn Forbes sporządził zestawienie zawodów, dla których wynagrodzenia w USA w ciągu ostatniego roku rosły najszybciej. Pierwsze miejsce zajęli rekruterzy, których wynagrodzenia wzrosły w ciągu 12 miesięcy o 8,4%. Niższe miejsca na podium należą do baristów (+7,7%) oraz szefów kuchni (7,2%). O ponad 6% wzrosły zarobki rzeczoznawców ubezpieczeniowych, menedżerów ds. obsługi klienta i bankierów.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: https://www.forbes.com
Dokładnie 2 057 osób wykazało w zeznaniach podatkowych za 2016 rok dochody przekraczające 1 mln PLN. To o 81 osób więcej niż rok wcześniej. Najwięcej milionerów rozlicza się w Katowicach (231), Częstochowie (229) i Bielsku-Białej (227). Z jakich źródeł czerpią dochody? Zdecydowana większość milionerów prowadzi własną działalność gospodarczą (1 892 osoby). 60-ciu zarobiło taką kwotę na kontrakcie menedżerskim lub ze stosunku pracy, zaś 59 osób zadeklarowało osiągnięcie dochodów ze sprzedaży papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych.
Data publikacji: 17.07.2017
, źródło: http://wyborcza.pl
Jak podaje Puls Biznesu, branża bankowa ma problemy ze znalezieniem osób chętnych do pracy w tym sektorze. Pod koniec kwietnia tego roku w krajowym sektorze bankowym pracowało 167 tys. osób, czyli o 14 tys. mniej niż w szczycie przypadającym na koniec 2008 r., kiedy liczba bankowców przekraczała 181 tys. pracowników. Prognozuje się, że deficyt ten będzie się pogłębiał, w związku z czym zwiększa się presja na podnoszenie pensji. W efekcie najniższa płaca w banku wzrosła do około 4 tys. PLN brutto. Z kolei ING Bank Śląski blisko o 50%, zwiększył uposażenie pracowników, lokujących się dotychczas na dole tabeli wynagrodzeń.
Data publikacji: 10.07.2017
, źródło: https://www.pb.pl
Minimalna płaca dla pilotów zależy przede wszystkim od tego, w jakim samolocie jest wykonywana praca. Do tego dochodzi doświadczenie w lotnictwie oraz liczba godzin spędzonych za sterami. Na polskim rynku wynagrodzenia pilotów wynoszą od 3 tys. PLN (dla młodych, niedoświadczonych pilotów) do 40 tys. PLN (dla kapitana z długim stażem pracy). Przeciętnie jednak piloci samolotów pasażerskich zarabiają do 10 tys. PLN.
Data publikacji: 03.07.2017
, źródło: www.pulshr.pl
Zarobki wikarych w małych miejscowościach wahają się w przedziale od 800 do 1 400 PLN miesięcznie. W dużych miastach wynagrodzenia te są już zdecydowanie wyższe i często przekraczają 3 000 PLN miesięcznie. Zarobki proboszczów są bardziej pokaźne. W największych miastach liczyć oni mogą na pensję rzędu 8 000 PLN miesięcznie. Warto też dodać, że co drugi polski ksiądz pracuje w szkole jako katecheta, za co otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie.
Data publikacji: 26.06.2017
, źródło: krakow.naszemiasto.pl
W mediach pojawiają się informacje jakoby za występ na 54. KFPP w Opolu Telewizja Polska płaciła artystom 10-krotnie wyższe angaże niż zazwyczaj. TVP zdementowała te plotki zapewniając, że proponowane stawki nie odbiegają od tych rynkowych. Jednocześnie ze względu na klauzule poufności poinformowała, iż nie może ujawnić ich wysokości.
Data publikacji: 26.06.2017
, źródło: centruminformacji.tvp.pl