czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2005
Autor: Katarzyna Mleczko
Artykuł dostarcza niezbędnych informacji do zaprojektowania systemu wynagrodzeń od podstaw. Znajdą w nim Państwo opisaną krok po kroku procedurę budowania takiego systemu, oraz wskazówki ułatwiające wybór najlepszego rozwiązania w zależności od rodzaju firmy, jej strategii, itp. Artykuł opisuje proces powstawania systemu wynagrodzeń, poczynając od wyboru strategii wynagradzania poprzez etap analizy pracy oraz wartościowania pracy. Następnie opisana jest procedura budowania tabel płac i określania ostatecznej struktury wynagrodzenia. Zagadnienie budowy systemu wynagrodzeń ujęte jest w sposób syntetyczny, pozwalając każdemu na dostosowanie go do potrzeb firmy.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2005
Autor: Ewa Jankowska
Tradycyjne metody wartościowania pracy coraz częściej nie spełniają wszystkich oczekiwań pracodawców. Posługują się one statycznymi kryteriami, które nie są związane ze strategią organizacji lub są związane w niewielkim stopniu. Wraz ze wzrostem zakresu poszczególnych stanowisk, zawężają się ich grupy – trudno w takiej sytuacji wartościować stanowiska za pomocą statycznych metod. Pewną odpowiedzią na aktualne potrzeby pracodawców jest nowe podejście do wartościowania, nazwane „wyceną pracy”. Łączy ono kilka strategicznych założeń: związanie wartości stanowiska ze strategią firmy oraz ceną rynkową stanowiska. Pozwala ono na adekwatną ocenę wartości stanowiska, przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności na rynku pracy.
czytaj więcej
Data publikacji:
28.12.2005
Autor: Agnieszka Kunysz
Włochy to kolejne miejsce w Europie, do którego Polacy chętnie wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. I chociaż tamtejsza gospodarka borykała się ostatnio z wieloma problemami, to jednak dzięki niskim kosztom pracy, poziom zatrudnienia stopniowo wzrasta. Z naszego punktu widzenia, wynagrodzenia we Włoszech były i nadal są dość atrakcyjne, choć kształtują się one poniżej średniego poziomu w UE. Najlepiej opłacani byli tam pracownicy służby zdrowia, z dużym stażem i gruntownym wykształceniem. Ponadto najwyższe zarobki w niemal wszystkich zawodach otrzymywały osoby pracujące w Rzymie. Zaskakującym jest fakt, iż stosunkowo niewielkie wynagrodzenia – w porównaniu do UE – otrzymują osoby zatrudnione w branży IT.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.12.2005
Autor: Renata Kucharska-Kawalec
Negocjowanie wynagrodzenia, to przykład negocjacji problemowych. Oznacza to, iż pracownik i pracodawca współtworząc sytuację negocjowania, mają ogromny wpływ na jej przebieg i efekt końcowy. Pracodawca może więc wraz z pracownikiem obmyślić kilka alternatywnych rozwiązań i spośród nich wybrać najkorzystniejsze. Obie strony mogą kontrolować przebieg rozmowy w takich obszarach jak: przedmiot negocjacji, wynagrodzenie pracownika, zachowanie własne, okoliczności negocjowania wynagrodzeń, zachowanie drugiej strony. Aby jednak pertraktacje zakończyły się sukcesem, należy mieć na uwadze to, że negocjowanie wynagrodzeń rządzi się kilkoma prawami. Warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach, których zastosowanie pomoże w wynegocjowaniu uzgodnień, korzystnych zarówno dla obu stron.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.12.2005
Autor: Barbara Burdalska
Rok 2004 był bardzo znaczącym dla Unii Europejskiej. Od 1 maja 2004 Wspólnotę Europejską tworzy bowiem 25 a nie 15 państw. Państwa członkowskie UE są bardzo zróżnicowane zarówno pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego, postępu technologicznego jak i ogólnego standardu życia mieszkańców. Podobnie jest z polityka wynagradzania, która także jest elementem specyficznym dla każdego z krajów UE. Różnice w wynagrodzeniach najlepiej odzwierciedlają takie wartości jak płaca minimalna czy przeciętne wynagrodzenie. Przykładowo, w styczniu 2005 wartości płacy minimalnej w krajach UE25 zawierały się w przedziale od 116 do 1 469 EUR miesięcznie. Wartości te pokazują „przepaść”, jaka dzieli kraje UE15 i nowych członków wspólnoty. Kraje te są jednak na etapie intensywnych przemian gospodarczych. Należy więc żywić nadzieję, że pozytywne zmiany będą zauważalne również w statystykach dotyczących poziomu wynagrodzeń.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.12.2005
Autor: Justyna Masłyk
Stosowanie wynagrodzeń odroczonych ma na celu zmniejszenie rotacji personelu, a przede wszystkim przyciągnięcie i utrzymanie w firmie utalentowanych pracowników. Artykuł omawia wynagradzanie za pomocą papierów wartościowych oraz pracownicze plany emerytalne. W przypadku wynagradzania papierami wartościowymi, stosuje się akcje, opcje na akcje, tzw. akcje pozorne lub obligacje. Takie formy bodźców odroczonych w czasie są jednak częściej wykorzystywane w wynagradzaniu kluczowych dla firmy pracowników, podczas gdy np. pracownicze programy emerytalne mają bardziej egalitarny charakter. W artykule szczegółowo omówiono zasady uczestnictwa w tego rodzaju grupowej formie oszczędzania.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.12.2005
Autor: Joanna Kramerek
Artykuł przybliża ukształtowane w teorii zarządzania pojęcie organizacji uczącej się, wskazując na zależności między strategiami wynagradzania a uczeniem się firmy. Koncentruje się na strategiach związanych z nagradzaniem nowych umiejętności, stosowaniem bodźców odroczonych, promujących pracę grupową czy wiążących wynagrodzenia z pozycją rynkową firmy. Każde z wymienionych działań, nagradzając konkretne zachowania stara się utrwalić wewnątrz przedsiębiorstwa postawę gotowości do działania, promować elastyczność i innowacyjność. To dzięki takim zachowaniom bowiem wzmacniana jest zdolność organizacji do nauki.
czytaj więcej
Data publikacji:
13.12.2005
Autor: Anna Kulig
Portugalia to państwo z najniższymi zarobkami w całej tzw. „starej” Unii Europejskiej. Przeciętne wynagrodzenie w tym kraju przekracza nieznacznie 40% średniej dla piętnastu członków sprzed rozszerzenia. Nadal jednak z punktu widzenia przeciętnego Polaka opłaca się wyjechać do pracy do Portugalii. Nasze pensje są mniej więcej dwa razy niższe od pensji przeciętnego Portugalczyka.
Jeżeli już znajdziemy legalną pracę w Portugalii, to w przypadku zatrudnienia na pełny etat, zarobimy co najmniej 437 euro brutto (czyli około 1 700 zł), ponieważ tyle wynosi obecnie płaca minimalna w tym kraju. Przeciętny Portugalczyk w roku 2002 zarabiał 13 870 euro brutto, czyli 1 156 euro miesięcznie. Pracownicy umysłowi zarabiali przeciętnie 1 473 euro miesięcznie, co w przeliczeniu na złotówki daje niecałe 6 000. Pensje pracowników fizycznych były prawie dwukrotnie niższe i wynosiły 828 euro.
W artykule szczegółowo opisane zostały zarobki Portugalczyków w latach 2000 – 2002 z podziałem na sektory gospodarki narodowej oraz grupy zawodów. Przedstawiona została także sytuacja gospodarcza Portugalii.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.11.2005
Autor: Marcin Potoczny
Koszty pracy są istotnym czynnikiem przy analizie gospodarek poszczególnych krajów. Mają również szczególne znaczenie przy dokonywaniu wyboru lokalizacji nowych inwestycji. Polska, jako kraj Wspólnoty Europejskiej według zaleceń Eurostatu zobowiązana jest co 4 lata przeprowadzać badania kosztów pracy. Artykuł opiera się na opracowaniu Głównego Urzędu Statystycznego analizującego koszty pracy w roku 2004. Według tych statystyk, wartość przeciętnych kosztów pracy przypadająca miesięcznie na jednego pracownika wynosiła w 2004 roku 3 111,64 PLN. Dodatkowo przeanalizowano wartości kosztów pracy przypadające na 1 godzinę opłaconą przez pracodawcę oraz 1 godzinę przepracowaną, co umożliwia dokonanie bardziej precyzyjną porównań. Kategoria kosztów pracy została przeanalizowana m.in. ze względu na rodzaj działalności, sektory własności i województwa.
czytaj więcej
Data publikacji:
29.11.2005
Autor: Justyna Masłyk