Zajmujesz się zawodowo wynagrodzeniami?
Zapraszamy Cię do strefy przeznaczonej dla profesjonalistów.

Stefa premium

Sprawdź co zyskasz wykupując pełny dostęp do naszego portalu

pozwala na porównanie 43 wskaźników w następujących obszarach

Artykuły

Wynagrodzenia specjalistów w 2005 roku

14.02.2006 Marzena Jakubiec
Z Internetowego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2005 roku specjaliści zarabiali średnio 2644 PLN, co oznacza wzrost w stosunku do roku 2004 o 13%. Zaobserwowaliśmy znaczące różnice wysokości wynagrodzeń wśród młodszych i starszych specjalistów. Najlepiej zarabiają specjaliści telekomunikacyjni (starsi – 5500 PLN, a młodsi 3400 PLN) oraz IT (starsi 4650 PLN, a młodsi 3200 PLN). „Opłaca się” pracować jako specjalista w działach finansów i controllingu oraz IT. Specjaliści dostają dodatkowo z reguły telefony komórkowe i laptopy bądź komputery. Pod względem wysokości zarobków dominuje województwo mazowieckie (mediana zarobków specjalistów 3845 PLN) oraz sama Warszawa (4100 PLN). Na wysokie zarobki można też liczyć w dużych miastach, jak Poznań, Katowice, Wrocław i Kraków. Najwięcej zarabiają specjaliści pracujący w dużych firmach z obcym kapitałem. Nie ma większych różnic w wysokości zarobków ze względu na staż pracy pośród młodszych specjalistów, natomiast starsi najwięcej zarabiają pracując ok. 10 lat. Najwyższe zarobki mają specjaliści z wyższym wykształceniem oraz z bardzo dobrą znajomością angielskiego.
Marzena Jakubiec

Materiał dostępny tylko dla użytkowników którzy w pełni uzupełnili swój profil.


Jeżeli nie posiadasz jeszcze konta wystarczy:

Zarejestrować się

Po rejestracji otrzymasz:

  • dostęp do 2983 artykułów,
  • co tydzień najnowsze informacje ze świata wynagrodzeń.
Zarejestruj się

lub

Wykupić dostęp premium

Stając się użytkownikiem premium portalu wynagrodzenia.pl otrzymasz:

  • dostęp do 3774 artykułów,
  • dostęp do 840 raportów stanowiskowych,
  • dostęp do wybranych raportów płacowych,
  • do 50% zniżki na najnowsze raporty,
  • e-booki o motywowaniu,
  • oraz inne korzyści.
Dowiedz się więcej
Wybierz opcję dostosowana do Twoich potrzeb! Przetestuj strefę premium.
Przypominamy, że zgodnie z pkt 2.6 - 2.7 regulaminu kopiowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie tekstów oraz danych portalu w innych celach niż do użytku osobistego wymaga pisemnej zgody redakcji.
Wynagrodzenie brutto - ile to jest netto?

Wszystkie podane w artykule stawki wynagrodzeń są kwotami brutto. Zawierają potrącane od pensji składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kalkulator brutto - netto pozwala na szybkie przeliczenie podanych stawek na pensję, którą pracownik otrzyma "na rękę".