Zbudowanie motywacyjnego systemu wynagrodzeń dla handlowców nadal pozostaje zadaniem trudnym. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z aktualnych stawek wynagrodzeń obowiązujących na poszczególnych stanowiskach w działach sprzedaży, a także sposobów pozapieniężnego motywowania handlowców. Niniejszy tekst został opracowany w oparciu o raport Sedlak
& Sedlak: wynagrodzenia w działach sprzedaży w 2005 roku. W artykule można znaleźć dane dotyczące struktury i wysokości wynagrodzeń na 15 stanowiskach typowych dla działów handlowych. Pokazane zostają także rozpiętości płacowe na każdym ze stanowisk, odsetek osób którym przysługiwała możliwość korzystania z firmowych samochodów i telefonów komórkowych, czy w końcu porównanie z płacami innych działów.
Artykuł zawiera 5 wykresów i 7 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.07.2006
Autor: Malwina Raducka
Artykuł powstał na podstawie raportu płacowego o wynagrodzeniach w działach finansowo – księgowych wydanego przez Sedlak
& Sedlak (Wynagrodzenia w dziale finansowo – księgowym, IBW 2005). Raport przedstawia wynagrodzenia nie tylko w firmach dużych. Uwzględniona jest w nim próba z firm małych (do 50 pracowników) oraz średnich. Ponadto raport umożliwia zapoznanie się z wynagrodzeniami w firmach państwowych, w sferze budżetowej oraz w firmach prywatnych. Wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach rozbite są także w zależności od branży i województwa, w którym działa przedsiębiorstwo. Niezależnie od tego pokazane są także wynagrodzenia w większych miastach Polski. W artykule przeanalizowano wynagrodzenia poszczególnych grup pracowników (najwyższy i średni szczebel zarządzania, starsi specjaliści, specjaliści oraz pracownicy szeregowi) pod kątem takich kryteriów jak: wykształcenie, staż pracy, znajomość języka angielskiego, zatrudnienie, region.
Z raportu wynika, że najlepiej opłacani są dyrektorzy finansowi, których mediana wynagrodzeń wynosi 10 500 PLN. Zarabiają oni 7 razy więcej od najsłabiej zarabiających – pracowników działu finansowo-księgowego, których mediana wynosi 1 480 PLN. Artykuł zawiera 2 tabele i 8 wykresów.
czytaj więcej
Data publikacji:
25.07.2006
Autor: Jakub Han
W zestawieniach znajdą Państwo dane o średnich wynagrodzeniach w wybranych krajach „starej” Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwecji i Wielkiej Brytanii. Pozostałe kraje nie udostępniają danych związanych z wynagrodzeniami. W pierwszych dwóch tabelach ujęto średnie stawki wynagrodzeń z lat 2001-2005 w złotówkach i euro. W kolejnych tabelach znalazły się dane o średnich wynagrodzeniach w różnych branżach gospodarki wybranych krajów w roku 2004 i 2003. Wszystkie dane zostały przeliczone na złotówki i euro według kursów z dnia 30.12.05.
Zestawienie zawiera 7 tabel.
czytaj więcej
Data publikacji:
12.07.2006
Autor: Marzena Jakubiec
Artykuł przedstawia możliwe negatywne skutki związane ze stosowaniem wynagradzania za wyniki. Szczególnie jest to istotne w sytuacji, gdy za miarę oceny przyjmuje się realizację ustalonego budżetu. Według niektórych specjalistów, w przypadku przyjęcia takiej miary wyników można mówić tylko o dwóch pewnych konsekwencjach. Pierwszą z nich jest nacisk na ustalanie prostych celów, a drugą preferowanie krótkotrwałych korzyści kosztem długookresowych wyników firmy. Nieświadomie bowiem firmy nagradzają za działania, które tak naprawdę przynoszą im szkodę. W artykule przedstawiono również przykłady negatywnego oddziaływania niektórych miar wyników na działania handlowców i menedżerów.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2006
Autor: Joanna Kramerek
Bonusy finansowe to coraz popularniejsza forma dodatkowego wynagradzania pracowników za udział w tworzeniu wartości firmy i przyczynianiu się do jej sukcesu. Pełnią one funkcję motywującą oraz pozwalają na kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy. Kontrowersje budzą jednak wysokość i sposoby ich przyznawania przez kadrę zarządzającą. Swoje decyzje podejmują oni bowiem obiektywnie (np. na podstawie wskaźników finansowych) lub subiektywnie w oparciu o własne sądy i przekonania. Niniejszy artykuł przedstawia determinanty uznaniowych decyzji w stosowaniu bodźców motywacyjnych oraz skutki zastosowania takiego rozwiązania.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2006
Autor: Arkadiusz Koperek
Artykuł zajmuje się brytyjskimi regulacjami dotyczącymi wynagrodzeń menedżerów spółek giełdowych. Prace legislacyjne w tym obszarze prowadzone były szczególnie intensywnie w latach 2002 – 2003, po serii afer korporacyjnych. Jednakże pierwsze konsultacje rządowe dotyczące wynagrodzeń osób na stanowisku kierowniczym odbyły się już w latach 1999 i 2001. Efektem było wydanie w 2002 roku aktu Directors’ Remuneration Report Regulations. Wprowadzał on obowiązek przygotowywania corocznego raportu nt. wynagrodzeń menedżerów, a także szczegółowo określał jego zawartość. Standardy dobrych praktyk określa kodeks nadzoru korporacyjnego – Combined Code z 2003 roku. Reguluje on kwestie wynagrodzeń w spółkach. Mówi też o warunkach projektowania części wynagrodzenia uzależnionego od osiągnięć. Combined Code przedrukowuje sugestie dotyczące komitetów ds. wynagrodzeń, zawarte w tzw. Raporcie Higgs’a. Artykuł szczegółowo omawia wszystkie wymienione regulacje.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2006
Autor: Marzena Jakubiec
Artykuł omawia sytuacje na kanadyjskim rynku pracy. Można w nim znaleźć zarówno informacje dotyczące liczby zatrudnionych w poszczególnych sektorach gospodarki, bezrobociu i oczywiście wynagrodzeniach. Wśród dziesięciu z kanadyjskich prowincji tą, w której przeciętne wynagrodzenia są największe jest graniczący z Alaską Jukon (przeciętnie 796,44 dolarów kanadyjskich tygodniowo), najgorzej zarabia się na Wyspie Księcia Edwarda (699,65). Średnie godzinowe wynagrodzenie menadżerów wynosi w Kanadzie 29,92C$. Jednak najszybciej rosną płace w sektorach związanych z kulturą i sportem – ich wzrost z 2004 na 2005 rok wyniósł 7,3%. Rosną także płace w przemyśle surowcowym – wzrost wyniósł 6,4%.
Kanada jest miejscem bardzo dużych dysproporcji płacowych. Przeciętny mężczyzna zarabia tam rocznie 39100 C$, a przeciętna kanadyjka tylko 24800 C$.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2006
Autor: Alicja Piastowicz
Artykuł traktuje o wynagrodzeniach w firmach japońskich otwartych w ostatnich latach w Czechach i na Węgrzech. Kraje te konkurują ze sobą o pozyskiwanie zagranicznych inwestycji. Czechy wydają się mieć jednak przewagę, jeśli chodzi o koszty ponoszone przez inwestorów na wynagrodzenia. W japońskich firmach zarabia się tam mniej. Mediana wynagrodzeń prezesów wynosi w Czechach 3636 euro miesięcznie, natomiast na Węgrzech równa jest 4 274 EUR. W obu tych krajach inaczej kształtuje się stosunek części zmiennej do całości wynagrodzenia. Różną popularnością cieszą się także poszczególne dodatki czy bonusy.
czytaj więcej
Data publikacji:
11.07.2006
Autor: Malwina Raducka
Rosnące różnice w wynagrodzeniach pomiędzy kadrą zarządzającą a pracownikami szeregowymi powodują coraz większą frustrację pracowników i często demotywują ich do wydajniejszej pracy. Podobny syndrom mają pracownicy zatrudnieni w małych firmach, gdzie z kolei płaca nie jest praktycznie w żaden sposób zróżnicowana. Co więc zrobić, aby tanio i skutecznie zmotywować zatrudnionych do efektywnego działania i zwiększenia zaangażowania w wykonywanie obowiązków? Sposobów jest wiele i w dużej mierze zależą one od specyfiki firmy i kreatywności menedżerów. Niniejszy artykuł prezentuje kilka przykładowych rozwiązań w tym zakresie.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.06.2006
Autor: Arkadiusz Koperek
Artykuł koncentruje się na formalnych uregulowaniach dotyczących wynagradzania menedżerów w spółkach akcyjnych w dwóch krajach europejskich: Wielkiej Brytanii i Niemczech. Punktem wyjścia dla analizy stały się założenia teorii agencji oraz strategie przyjęte przez członków Unii Europejskiej w celu regulacji praktyk wynagradzania menedżerów. Przedstawiono również dane na temat praktyki ujawniania wybranych informacji o wynagrodzeniach menedżerów w omawianych krajach. Przykładowo, spośród 53 brytyjskich spółek notowanych na indeksie FTSE Eurotop 300, wszystkie ujawniają informacje na temat udziału stałej i zmiennej części płacy w wynagrodzeniu całkowitym menedżerów.
czytaj więcej
Data publikacji:
27.06.2006
Autor: Joanna Kramerek